Međunarodni sud pravde (ICJ) odbio je zahtev Irana da deblokira skoro 2 milijarde dolara sredstava koja pripadaju njegovoj centralnoj banci, a koju su SAD zamrzle zbog navodnih terorističkih napada.
Sud sa sedištem u Hagu saopštio je da nema nadležnost nad 1,75 milijardi dolara u obveznicama, plus akumulirane kamate, na računu Citibank u Njujorku.
Ali sud je istovremeno utvrdio da su SAD "kršile" prava nekih Iranaca i kompanija čija je imovina takođe zamrznuta. Presudom je naloženo Sjedinjenim Državama da plate odštetu, ali je navedeno da iznos treba da bude određen pregovorima.
Teheran je pokrenuo slučaj protiv Vašingtona pred Međunarodnim sudom pravde 2016. zbog navodnog kršenja ugovora o prijateljstvu iz 1955. godine.
Ugovor o prijateljstvu iz 1950-ih potpisan je pre iranske Islamske revolucije 1979. godine, koja je srušila šaha kojeg su podržavale SAD, i naknadnog prekida američko-iranskih odnosa.
Vašington se povukao iz sporazuma 2018. godine.
ICJ je presudio da je sporazum bio na snazi u vreme zamrzavanja imovine iranskih komercijalnih kompanija i entiteta, te ga je stoga Vašington prekršio.
SAD su tvrdile da je zaplena imovine rezultat navodnog sponzorisanja terorizma od strane Teherana.
Sud je odbacio ovu odbranu i zaključio da je sporazum validan. U odluci suda je navedeno da će zemlje morati da se obrate ovom sudu ako u pregovorima ne uspeju da se dogovore o odšteti.
Što se tiče imovine iranske centralne banke sud je presudio da nema nadležnost jer ta banka nije komercijalno preduzeće, pa stoga nije zaštićena sporazumom.
SAD su saopštile da će se novac koristiti za isplatu odštete žrtvama bombaškog napada u Libanu 1983. i drugih napada koji se povezuju sa Iranom, koji negira da podržava međunarodni terorizam.
Presude Međunarodnog suda pravde, najvišeg suda Ujedinjenih nacija, su obavezujuće, ali on nema načina da ih sprovede.
Izvor: AP, AFP, Rojters