Najveći odziv bio je u glavnom bh. gradu gdje se ispred zgrade državnog parlamenta okupilo oko 150 studenata kojima su se pridružili i penzioneri, te nekoliko profesora.
„Ja sam bio u Češkoj kao Erasmus Mundus stipendista. Ja i neke moje kolege znamo šta BiH gubi ne prihvatanjem ovog programa. Zato smo i došli na ovaj protest kako bi ukazali na značaj Erasmus plusa“, kaže student kriminalistike Alen Duspara.
Članica Udruženja dobitnika Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu, Alisa Begović, ističe da ovi protesti širom Bosne i Hercegovine ruše barijere koje nameću određeni političari.
„Nije ovo samo vezano za problematiku studenata. Danas želimo naglasiti da društvo više ne pravi barijere između studenata Republike Srpske i Federacije BiH. Svi smo mi studenti, svi smo jedno i to trebaju da shvate i svi ostali, a ne samo mi mladi“, ističe Begović.
Međutim, mali odziv studenata - samo 150, od oko 40.000 koliko ih studira u Sarajevu, ipak govori da se ni ova društvena populacija još nije probudila iz zimskog sna.
„Ova šačica studenata je dokaz koji govori da su studenti još uvijek u stanju hibernacije. Ovdje je trebalo da bude oko 40 hiljada studenata Univerziteta u Sarajevu, koji bi, zajedno sa nama profesorima, trebali da kažu šta misle o ovoj problematici. Kako ćemo ovo nazvati - civilizacijskom sramotom ili entropijom! Uobičajene riječi su već odavno izgubile značenje“, ističe univerzitetski profesor Dubravko Lovrenović.
Erasmus plus je program Evropske komisije za obrazovanje, usavršavanje, mlade i sport. Planirano je da ovaj program traje sedam godina, od 2014. do 2020., a predviđeni budžet iznosi 19 milijardi eura.
„Program nudi ne samo studentima, već i profesorima priliku za usavršavanje, i to je osnovna stvar. Najlakše je pričati: 'Mi smo unutar evropskih tokova'. Nismo! Sve dotle dok naši studenti i nastavnici ne odu u Evropu i vide kako se radi, tek onda će shvatiti kako smo mi još uvijek deset, dvadeset ili više godina iza Evrope“, kaže za RSE još jedan univerzitetski profesor - Nenad Tanović.
S druge strane, mali broj banjalučkih studenata se odazvao protestima u Banjaluci, javlja dopisnik Radija Slobodna Evropa. Njih tridesetak okupilo se u subotu u banjalučkom parku Mladen Stojanović.
Marija Bliznac, jedna od organizatorica protesta, razočarana je malim odzivom studenata.
Protesti studenata u Berlinu
Erasmus Mundus studenti iz Bosne i Hercegovine koji studiraju na Freie univerzitetu u Berlinu u subotu su ispred ambasade BiH održali mini-proteste, čime su dali svoju bezrezervnu podršku demonstrantima koji protestovali u BiH.
"Našim činom smo željeli skrenuti pažnju na katastrofalan studentski standard u Bosni i Hercegovini, koji godinama kasni za naprednim zapadnoeuropskim trendovima, po kojima ove godine kao stipendisti Erasmus Mundus programa i učimo", poručuju bh studenti iz Berlina.
Studenti iz BiH nisu sami protestovali. Iz solidarnosti su im se pridružili i naše kolege, stipendisti Erasmus Mundus programa iz Srbije, Crne Gore, Kosova, te stipendisti Erasmus programa iz Hrvatske. Svi studiraju na Freie univerzitetu u Berlinu.
„Izjave naših političara, u kojima se govori da smo mi djelomično postali učesnici Erasmusa, nama nisu dovoljne. Mi želimo sve što nam taj program može pružiti“, pojašnjava Bliznac.
Među učesnicima protesta bila je i Nikolina Garača.
„Želimo imati iste prilike kao i svi drugi mladi ljudi u Evropi i svijetu, te želimo da se pitamo za stvari koje se nas tiču. Ukidanje Erasmus plusa u BiH bi značilo smanjenje broja stipendije, smanjenje prilika za volontiranje, prakse, treninge i edukacije za studente, srednjoškolce i profesore i stručne kadrove“, poručuje Garača.
I pored malog odziva banjalučkih studenata Garača ističe da će se, ukoliko ne budu ispunjeni studentski zahtjevi, nakon analize ostalih skupova u ovom bh. entitetu odlučiti šta i kako dalje - da li će se ići ponovo u neke proteste ili će se raditi ulični perfomansi.
„Ne planiramo da prestanemo ukazivati na tu nekorektnost prema mladima u našem društvu“, istakla je Garača.
I u Tuzli su studenti održali mirne prosvjede šetnjom od Filozofskog fakulteta do Trga slobode. Od 7.000 studenata, koliko ih ima na Univerzitetu u Tuzli, na prosvjede došlo je tek njih stotinjak, ali nijedan profesor.
„Niko nije htio da stane ispred, da pokrene nešto. Ovo mora imati efekta. Mi nećemo stati. Želimo da obrazovanje dignemo na viši nivo“, kaže studentica Univerziteta u Tuzli Lejla Zonić.
Student Ermin Hamzić navodi da se, bez obzira na mali odziv studenata, na današnjim prosvjedima ne smije stati.
„Program se ne tiče samo studenata, već i profesora, srednjoškolaca i osnovaca. Dakle, Erasmus+ nudi praksu za sve one koji uče, ali vidimo da se ni osnovci, ni srednjoškolci niti profesori nisu pojavili na današnjem protestu“, iskreno će Hamzić.
Tijekom mirne povorke, tuzlanskim studentima pridružilo se nekoliko desetaka građana.
Protestiralo se i u Mostaru. Oko 30 studenata i nekolicina starijih građana okupilo se na Španskom trgu. S transparentima "Ne bude li evolucije, bit će revolucije", te "Želimo, hoćemo, trebamo Erasmus Plus" studenti Sveučilišta i Univerziteta "Džemal Bijedić" Mostar protestirali su zbog neučešća BiH u evropskom programu "Erasmus+".
Vaš browser nepodržava HTML5
Studentica Katarina Leko tvrdi da se program "Erasmus Plus" nje direktno tiče.
„Planiram aplicirati ove godine za semestar 2014./2015. u Češkoj, baš tom prilikom nastojim iskoristiti šansu koju pruža Erasmus, koji omogućuje još više prilike i koji nam otvara priliku za odlazak u još veći broj zemalja Evropske unije a, nažalost, vlasti za sad to još uvijek nisu prepoznale“, kaže Leko.
Svojim transparentima sve prisutne podržao je i mostarski Usamljeni demonstrant Muharem Hindić koji već mjesecima na tom mjestu svojim transparentima skreće pažnju javnosti na probleme bh. društva.
(Izvještavali - iz Sarajeva Zvjezdan Živković, iz Tuzle Maja Nikolić, iz Mostara Mirsad Behram i iz Banjaluke Erduan Katana)