Prvi dani 2025. godine ostali su u znaku studentskih protesta i blokada u Srbiji.
Tako su protekli i prvi minuti nove godine, kada su studenti koji blokiraju fakultete u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, zajedno sa hiljadama građana, protestovali i blokirali glavne saobraćajnice.
Vaš browser nepodržava HTML5
Oni su u tišini proveli poslednje minute stare i prve minute nove godine i odali poštu preminulima u nesreći u Novom Sadu.
Okupljeni na tim masovnim skupovima poručili su da Nova godina počinje samo "kalendarski", ali da za njih, kako su naglasili, "ona počinje kada se ispune svi zahtevi studentskog protesta".
Protesti studenata i skupovi podrške nastavljeni su i narednih dana.
Akcije 15 minuta tišine održavaju se svakodnevno u više gradova Srbije.
Ta akcija je produžena na 29 minuta 2. i 3. januara, kada su studenti i građani u Beogradu i Novom Sadu ćutali za 15 poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, dvoje ubijenih 31. decembra u Arilju i 12 ubijenih 1. januara na Cetinju u Crnoj Gori.
Trećeg dana u godini protesti studenata su, pored Beograda i Novog Sada, održani i u Subotici i Kikindi.
U oba grada su studenti u 11.52, simbolično u vreme kada je pala nadstrešnica u Novom Sadu, odali poštu žrtvama.
U Subotici su studenti Ekonomskog fakulteta zajedno sa profesorom i dekanima nakon 15 minuta tišine zajedno pripremali kotlić za mlade.
U isto vreme ispred zgrade Narodnog pozorišta u centru grada, grupa građana je nakon 15 minuta ćutanja održala i pet minuta buke, jer je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić nazvao dekane fakulteta "bitangama".
Studenti Ekonomskog fakulteta u ovom gradu podržali su svog dekana pod parolom "Za istinu – uz dekana".
Istog dana održao se i protest građana u Aleksandrovcu i Jagodini, gde su okupljeni pružili podršku studentima.
Na poziv studenata protest je organizovan i u Arađelovcu 4. januara. I tada je održano 15 minuta tišine za poginule.
Protestne šetnje održale su se 5. januara u Brusu, Surdulici i Požarevcu.
I ti skupovi organizovani su kako bi građani podržali studente u blokadi.
Deo studenata božićne praznike po Julijanskom kalendaru takođe je proveo u blokiranim fakultetima.
Po njihovim rečima, običaj jeste da se Badnje veče obeleži u krugu porodice i dodaju da su oni upravo to i učinili u krugu svoje "studentske porodice".
Odmah nakon praznika nastavljeno je sa skupovima podrške.
Tako je 8. januara na poziv građana održan protest u Kraljevu.
Istog dana studenti su pozvali na okupljanja u Trsteniku i Užicu.
U pitanju je prvi antivladin skup u Trsteniku od početka studentskih blokada, na kom je održano i 15 minuta tišine za nastradale.
I u Novom Sadu je održan protest ispred zgrade u kojoj su smešteni sudovi i tužilaštva u tom gradu.
Studenti su zahtevali pravednu krivičnu istragu i procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.
Studenti u blokadi zahtevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu nakon koje je pala nadstrešnica.
Među zahtevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahteva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.
Pročitajte i ovo: Šta je pokazalo veštačenje o urušavanju nadstrešnice u Novom SaduViše javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom nesreće u Novom Sadu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, između ostalih i protiv Gorana Vesića.
Međutim, dan kasnije Viši sud u Novom Sadu odbio je da Vesiću odredi pritvor.
Betonska nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu obrušila se 1. novembra usmrtivši 15 osoba, dok je dvoje teško povređeno.