Studentkinje iz pokreta 'Borba' u Briselu tražile da se ne priznaju izbori u Srbiji

Mladi iz neformalnog pokreta "Borba" protestuju u Beogradu, 25. decembar 2023.

Studentkinje iz neformalnog pokreta "Borba" tražile su od predstavnika Evropske unije u Briselu da se ne prizna legitimitet izbora na svim nivoima održanih u Srbiji u decembru i da se što pre krene s međunarodnom istragom zbog izbornih neregularnosti.

Predstavnice pokreta "Borba" Emilija Milenković i Staša Cvetković borave u Briselu od 22. januara, gde su se sastale sa članovima Direktorata za proširenje, omladinskih partija i članovima Evropskog parlamenta kako bi iznele zahteve studenata, prenosi Beta.

Milenković je rekla da su se tokom posete fokusirale na tretman studenata i mladih na ulici, pogotovu u kontekstu hapšenja studenata, policijske brutalnosti i zloupotrebe biometrijskih podataka.

Iznele su zahtev da se prati sudski proces koji predstoji studentima koji su u pritvoru i da se isprati način na koji policija postupa prema mladima na ulicama.

Tokom opozicionog protesta zbog navoda o izbornoj krađi 24. decembra u Beogradu uhapšeno je skoro 40 demonstranata, među kojima su i studenti.

Incidenti su počeli kada je deo maskiranih ljudi gađao gradsku kuću i polomio ulaz i prozore, a policija, koja je bila unutar zgrade, odgovorila suzavcem.

Pročitajte i ovo: Studentu uhapšenom nakon protesta u Beogradu odbijena žalba na kućni pritvor

Milenković i Cvetković su zatražile od evroparlamentaraca da u svojim državama članicama zahtevaju da se njihovi parlamenti i vlade oglase o "izbornoj krađi" u Srbiji, prenosi Beta.

Govoreći o daljim koracima, predstavnice pokreta "Borbe" najavile su da će nastaviti da protestuju i zahtevima da se ponište decembarski izbori na svim nivoima, kao i sa zahtevom da se krene sa međunarodnom istragom.

U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova i opština, uključujući i Beograd.

Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" ne priznaje njihove rezultate i vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) optužuje za izbornu krađu. Tome se pridružuje i neformalna grupa studenata i mladih "Borba".

Prema tim navodima, vlast je uticala na izborne rezultate pored ostalog, kroz fiktivno prijavljivanje građana iz drugih mesta u Srbiji i inostranstva na adrese u Beogradu i njihovo organizovano dovođenje na glasanje.

Pročitajte i ovo: Sendvič, ceduljica i fiktivna adresa: Put glasača iz BiH u Beograd

Vlast, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, odbacila je sve optužbe o izbornoj krađi.

Uz opoziciju, na neregularnosti izbora u Srbiji održanih 17. decembra i ranije su ukazali su domaći i međunarodni posmatrači.

Nevladina organizacija CRTA, koja je posmatrala izborni proces, ocenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.

OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je da su izbore obeležili i zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države, negativna kampanja i širenje straha.

O decembarskim izborima raspravljao je i Evropski parlament, odakle je poručeno Evropska komisija očekuje od Srbije, kao kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, da na transparentan način ispita sve pritužbe o neregularnostima tokom izbora održanih 17. decembra prošle godine.