Deo studenata i zaposlenih na Univerzitetu u Novom Sadu okupio se u sredu ispred zgrade Rektorata Univerziteta u ovom gradu, kako bi rektoru Dejanu Madiću predali zahtev za ostavku.
Više stotina studenata je zajedno sa profesorima Univerziteta u Novom Sadu započeo skup 15-minutnom tišinom za 15 poginulih u padu nadstrešnice novosadske Železničke stanice.
Ispred Rektorata je profesorka Filozofskog fakulteta Mina Đikanović pročitala pismo u kom se zahteva ostavka rektora novosadskog Univerziteta.
U "Pozivu na očuvanje integriteta i autonomije Univerziteta u Novom Sadu (UNS)" piše da rektor Dejan Madić svojim postpucima produbljuje krizu.
Kako se navodi, saopštenje Rektorskog kolegijuma, koje je objavljeno 8. decembra, završilo je u određenim medijima pre nego što se pojavilo na sajtu UNS.
"Na ovakav način direktno je ugrožen integritet Univerziteta, pošto su tabloidi iskorišćeni kao sredstva informisanja pre zvaničnih kanala UNS te je došlo do zbunjivanja javnosti (kao i zaposlenih na fakultetima i studenata)", saopšteno je.
Dodaje se da smatraju da jedan od nužnih koraka u prevazilaženju krize u kojoj se Univerzitet u Novom Sadu nalazi ostavka rektora.
"Pozivamo rektora prof. dr Dejana Madića da podnese ostavku kako bi takvim činom povratio poverenje studenata i zaposlenih i očuvao integritet institucije Rektorata UNS. Ukoliko rektor odbije navedeni poziv, apelujemo na članove Saveta UNS da deluju u skladu sa svojim nadležnostima i razreše dužnosti aktuelnog rektora koji se ogrešio o pravne i moralne norme našeg Univerziteta", saopšteno je.
Okupljeni ispred zgrade Rektorata zahtev su podržali aplauzom i uzvikivali "ostavka".
Rektorat je zaključan, a okupljeni studenti i profesori su na ulazna vrata Rektorata okačili kovertu u kojoj se nalazi zahtev za ostavku rektora.
Šta je rečeno iz Rektorata?
Na više desetina fakulteta u gradovima širom Srbije proteklih nedelja traju protestne blokade.
Rektorat Univerziteta u Novom Sadu poručio je 8. decembra da su blokade fakulteta nedopustive, a da ove visokoškolske ustanove "moraju ostati otvorene i funkcionalne za sve studente i profesore".
"Svaki oblik nasilja ili blokade rada fakulteta je nedopustiv i suprotan vrednostima za koje se akademska zajednica zalaže", piše u saopštenju.
Saopšteno je i da je Univerzitet mesto koje pripada svima, "bez obzira na politička uverenja".
"U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, kao i akademskim vrednostima, fakulteti ne smeju biti mesta za izražavanje političkih zahteva, niti ideoloških sukoba. Takve aktivnosti su suprotne duhu univerziteta i mogu narušiti atmosferu usmerenosti na obrazovanje, istraživanje i akademsku debatu", piše.
Studenti koji blokiraju četiri državna univerziteta u zemlji - beogradski, novosadski, niški i kragujevački - zahtevaju objavljivanje tajne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice i odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su usledili posle nesreće u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 osoba.
Od Ministarstva unutrašnjih poslova studenti zahtevaju krivične prijave protiv onih koji su fizički napadali studente i profesore na protestima. Žele i hitnu potvrdu njihovog identiteta, kao i razrešenje s javnih funkcija ukoliko ih obavljaju.
Među zahtevima je i povećanje izdvojenih sredstava za državne fakultete za 20 odsto.
Pročitajte i ovo: 'Naš motiv nije novac': Studenti koji blokiraju fakultete odgovaraju na optužbe vlasti u SrbijiU padu betonske nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra stradalo je 15 osoba, a dve su teško povređene.
Nesreća se dogodila svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade, optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.