Studenti i studentkinje Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji blokiraju tu visokoškolsku ustanovu, osudili su izjavu premijera Miloša Vučevića da će prosvetni radnici dobiti otkaze ukoliko budu insistirali na štrajku.
Vučević je je 3. januara izjavio da je "izvesno" da će biti nastave tokom drugog polugodišta koje počinje 20. januara, a da nastavnici koji ne budu želeli da predaju, neće više raditi u prosveti, dok će đaci koji ne dolaze na časove dobiti neopravdane izostanke.
Studenti Filozofskog fakulteta ocenili su u saopštenju da premijer Srbije "nije nadležan da izostanke sa nastave proglašava neopravdanim, niti je u nadležnosti da pozove na stručno-pedagoški nadzor prosvetnih radnica i radnika".
Dodali su i da on sa pozicije predsednika Vlade Srbije "nema ovlašćenja da prekine radni odnos prosvetnih radnica i radnika, koji svoj posao obavljaju dostojanstveno i časno".
"Smatramo da je ovakav čin samo još jedan vid zastrašivanja i suzbijanja prava u okviru sistema vaspitanja i obrazovanja", navodi se u saopštenju 9. januara.
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti Srbije su 1. januara uputili Vladi Srbije zahtev za nastavak pregovora o Protokolu iz 2023. godine, kojim je predviđeno da njihove plate budu izjednačene sa prosečnim na republičkom nivou.
Istovremeno, sindikati su počeli i anketiranje članstva da li su za potpunu obustavu rada od 20. januara, kada počinje drugo polugodište u Srbiji, do ispunjenja zahteva.
Vučević je kasnije pozvao na pregovore predstavnike reprezentativnih prosvetnih sindikata, koji bi trebalo da se održe u četvrtak 9. januar.
Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu istakli su i da podržavaju pravo na štrajk prosvetnih radnica i radnika do ispunjenja zahteva.
"Pozivamo ih da istraju u borbi za svoja prava. U ovome smo zajedno, da vratimo ugled sistemu vaspitanja i obrazovanja koje je temelj našeg društva", zaključuju.
čitajte Vlada Srbije donela odluku da zimski raspust u školama počne ranijePrethodno, Vlada je donela odluku o ranijem završetku prvog polugodišta nakon što je više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije stupilo u blokadu, u znak solidarnosti sa studentskim blokadama zbog smrti 15 ljudi u padu betonske nadstrešnice u Novom Sadu.
Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj profesora.
Odlukom četiri reprezentativna sindikata, prosvetari su 20. decembra stupili u obustavu rada, u znak podrške studentima "u borbi za bolje i pravednije društvo".
Prosvetni sindikati su se usprotivili odluci Vlade o skraćenju polugodišta, nazivajući to "nasilnim prekidom nastave".
Dok podržavaju studentske zahteve, prosvetni sindikati takođe traže od Vlade Srbije poboljšanje svog položaja. Među ključnim zahtevima je unapređenje bezbednosti u školama.
Pročitajte i ovo: Prosvetni radnici u Srbiji nedeljama štrajkuju, Vlada ćutiOsim toga, oni traže i da se početne plate nastavnika u osnovnim i srednjim školama izjednače sa republičkim prosekom.
Pozivaju se na protokol potpisan sa Vladom iz oktobra prošle godine, kojim se vlast na to obavezala.
Vlada Srbije je krajem oktobra ponudila prosvetnim radnicima povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti.
Tu ponudu sindikati su odbili jer tako, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.