Studenti u blokadi ogradili se od ekstremističkih obeležja na protestu u Beogradu

Studentski indeksi na protestu ispred Ustavnog suda, 12. januar 2025.

Studenti koji blokiraju fakultete u Srbiji saopštili su 13. januara da se "ograđuju od ekstremističkih organizacija i njihovih obeležja, a nikako od nacionalnih, verskih i Ustavom zagarantovanih simbola srpskog naroda".

Oni su na društvenoj mreži X naveli da se, nakon "kontraverze" koju je izazvalo njihovo prethodno saopštenje o ograđivanju od ekstremističkih organizacija na protestu ispred Ustavnog suda u Beogradu, "osećaju dužnim da razjasne tu objavu".

Studenti koji blokiraju fakultete su prethodno saopštili da se "jasno i nedvosmisleno ograđuju od ekstremističkih organizacija i nacionalističkim obeležja koja su se pojavila tokom protesta" 12. januara.

"Prisustvo njihovih zastava i transparenata u prvim redovima protesta nije u skladu sa našim vrednostima i ciljevima", piše u saopštenju.

Deo učesnika protesta nosio je i zastave sa obeležjima bh. entiteta Republika Srpska, kao i transparente sa natpisom "Nema predaje" i iscrtanom mapom Kosova, čiju nezavisnost vlast u Srbiji ne priznaje.

Studenti su u saopštenju naveli da blokade nemaju ideološku agendu.

"Mi ne podržavamo nikakve oblike separatizma ili polarizacije u društvu. Naš jedini cilj je ispunjenje konkretnih zahteva zbog kojih smo ušli u blokade", saopštili su studenti.

Oni su pozvali sve učesnike i podržavaoce da se fokusiraju na zajedničke ciljeve i da se uzdrže od isticanja simbola koji mogu dovesti do podela.

Na poziv studenata koji blokiraju fakultete, više desetina hiljada demonstranata protestovalo je 12. januara ispred Ustavnog suda u Beogradu.

Vaš browser nepodržava HTML5

Hiljade građana na protestu u Beogradu podržale studentske zahteve

U Srbiji je u proteklih mesec i po dana blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta.

Blokadama fakulteta prethodili su protesti, koji su otpočeli sa zahtevom da se utvrdi politička i krivična odgovornost za nesreću u Novom Sadu - gde je u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.

Više masovnih protesta, na kojima su se okupile desetine hiljada građana, održano je i na poziv studenata koji blokiraju fakultete, a koji pred vlast postavljaju nekoliko zahteva.

Među njima je objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću.

Takođe, traže da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su nakon nesreće usledili širom Srbije.

Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.

Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.

Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.

Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.