Više od hiljadu crnogorskih studenata podržalo proteste kolega u Srbiji

Studentski protest u Srbiji

Više od hiljadu studenata iz Crne Gore uputilo je podršku studentima u Srbiji, koji organizuju blokade univerziteta i proteste, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi.

Podršku je potpisalo više od 1.100 crnogorskih studenata.

"Šaljemo podršku svima koji su trenutno na blokadama, pozivamo ih na istrajnost i tražimo od Vlade Srbije da sluša svoje mlade i hitno ispoštuje njihove zahtjeve", navodi se u otvorenom pismu crnogorskih studenata.

Studenti, đaci i ostali građani Srbije svakodnevno na 15 minuta blokiraju gradske saobraćajnice kako bi odali počast stradalima u padu betonske nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu.

Pročitajte i ovo: Desetine hiljada ljudi na protestu u centru Beograda na poziv studenata

Osim utvrđivanja odgovornosti za pad nadstrešnice, zahtijevaju identifikaciju i krivičnu odgovornost za napadače na demonstrante, oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih. Tokom brojnih protesta zabilježeni su napadi na demonstrante i njihova privođenja.

Vlada Srbije je u međuvremenu saopštila da je sva dokumentacija u vezi renoviranja i izgradnje nadstrešnice objavljena, dok studenti to demantuju.

U Srbiji je blokirano više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

Pročitajte i ovo: Studenti u akciji 'Zastani Srbijo': Želimo da sistem funkcioniše

Tokom blokada saobraćajnica zabilježeni su incidenti u kojima su studente napadali nezadovoljni građani, a zabilježena su i probijanja blokada automobilom.

"Scene napada, blaćenja, pa čak i gaženja studenata automobilima, pokazuju da strukturama moći nikada nije svejedno kada studenti odluče da ustanu", navodi se u otvorenom pismu crnogorskih studenata.

Pročitajte i ovo: Nastavljena akcija 'Zastani, Srbijo'

Podsjećaju da svaka država mora da garantuje bezbjednost i pravo na protest svima bez rizika od hapšenja, fizičkih napada, medijskog blaćenja i manipulacija zbog borbe za osnovna prava.

Iz Crne Gore su takođe podsjetili da je na demonstracijama 4. aprila 1936. u Beogradu ubijen crnogorski student Žarko Marinović, te da se taj datum proslavlja kao Dan studenata.

Sa studentima u Srbiji, prvi su se solidarisali studenti Fakulteta političkih nauka u Podgorici koji su 12. decembra uputili saopštenje u kome je navedeno da su ciljevi protesta i blokada univerzalni i da pokazuju snagu studentskog duha.

Pročitajte i ovo: Objavljena sva dokumentacija o padu nadstrešnice, kaže Vlada Srbije

Posljednji masovniji protest studenata u Crnoj Gori održan je 2011, kada su zahtijevali niže školarine, dodatne rokove i popravne kolokvijume.