Kosovski operater prenosnog sistema (KOSTT) spreman je da investira u trafostanicu Valač, izjavio je predsednik Upravnog odbora te kompanije Jeton Mehmeti za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Pristup KOSTT-a Valaču obezbeđen je na osnovu Mape puta za sprovođenje energetskih sporazuma u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Evropska unija saopštila je 19. oktobra da su KOSTT i Elektrosever postigli tehnički sporazum. Elektrosever je u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS), čije sedište je u Beogradu, a na Kosovu je registrovana po kosovskim zakonima.
Trafostanica Valač na severu Kosova obezbeđuje veći deo električne energije za građane na severu Kosova. Nalazi se osam kilometara od Severne Mitrovice u kojoj većinski živi srpsko stanovništvo. Iz nje se strujom snabdeva i hidroelektrana na jezeru Gazivode.
Mehmeti je rekao da KOSTT do sada nije imao pristup toj trafostanici, te da je njena infrastuktura u lošem stanju.
"KOSTT je uvek planirao investiciju u Valač", dodao je Mehmeti.
On je za RSE podsetio da nije upravljao Valačem u posleratnom periodu i da je operatere u toj trafostanici do sada plaćala Elektromreža Srbije (EMS).
Mehmeti je izrazio nadu da će se posle sporazuma dve strane i planiranih ulaganja kosovske kompanije povećati kapacitet Valača i da će strujom moći da snabdeva i druge delove Kosova.
Valač je jedna od prvoizgrađenih podstanica za prenos električne energije na Kosovu. Povezana je na pet visokonaponskih vodova - Trepča, Skenderaj, Gazivode, Iljirida kod Mitrovice i Paljaj kod Prištine, kao i na trafostanicu Novi Pazar 2 u okviru interkonektivnog voda Kosovo-Srbija.
Taj objekat važan je i za razmenu električne energije između Kosova i Srbije preko voda Valač-Novi Pazar.
Pročitajte i ovo: Kosovski KOSTT i srpski Elektrosever postigli sporazumOčekuje se da će Elektrosever snabdevati i fakturisati električnu energiju u opštinama Severna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok, čiji stanovnici nisu plaćali struju od kraja rata 1999. godine.
Jeton Mehmeti, iz KOSTT-a, smatra da će naplata računa početi brzo u severnim opštinama.
"Ipak, za to pitanje su nadležni KEDS i Regulatorna kancelarija za energetiku", naveo je Mehmeti.
Dugove za utrošenu struju na severu Kosova je od 2017. pokrivao KOSTT, odnosno Vlada Kosova. Do tada su dug za sever paušalno plaćali građani Kosova iz ostalih opština južno od Ibra, tako što su im računi bili veći za 3,5 odsto. Utvrđeno je da je ta praksa bila nezakonita. Po podacima KOSTT–a, gubici za 2021. godinu dostigli su 40 miliona evra.