U Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji dolazi do stabilizacije snabdijevanja strujom nakon što je u petak poslije 12 sati došlo do velikog nestanak električne energije u ove četiri države.
Crnogorski ministar energetike Saša Mujović rekao je da je prekid rada uzrokovan naglim povećanjem potrošnje električne energije uslijed visokih temperatura, ali i samom vrućinom.
Sistemi distribucije električne energije povezani su u državama širom Balkana, podsjeća Reuters.
Struje, a ponegdje interneta, nestalo je oko 12.30 sati, navodi Reuters, dodajući da su operateri elektroenergetskih sistema balkanskih država rekli da su počeli obnavljati snabdijevanje do sredine poslijepodneva.
Saobraćaj je zaustavljen u glavnom bh. gradu Sarajevu te Banjoj Luci i Mostaru, javili su Reutersovi izvjestioci, dok su temperature u dijelovima regiona dostizale 40 stepeni Celzijusa.
Svi gradovi u Crnoj Gori dobili su struju, a uzrok prekida koji je bio regionalnog karaktera, još nije poznat, izjavio je direktor Nacionalnog dispečerskog centra Crnogorskog elektroprenosnog sistema, Ranko Redžić.
On je rekao da kvar još nije otklonjen i da nema podatak da je uzrok ovog ispada počeo od Crne Gore, niti ima osnova da se razmišlja o tome da je uzrok ljudski faktor.
"Ovo je nešto što se prvi put desilo. Poremećaj je zadesio veći dio Crne Gore, osim sjevera, Albaniju, BiH i Hrvatsku. Još nemamo informaciju šta je izazvalo ovaj događaj", rekao je Redžić novinarima.
Istakao je da je poremećaj u snabdijevanju strujom ovih razmjera u Crnoj Gori nije zabilježen 30 godina.
Nestanak struje izazvao je u Hrvatskoj, naročito u Dalmaciji, velike probleme u brojnim gradovima. U Splitu su spašavani ljudi zarobljeni u liftovima, dok su sirene odjekivale cijelim gradom, a saobraćaj je doživio potpuni kolaps. Dubrovnik je takođe bio teško pogođen.
Iz Elektroprivrede Srbije su za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekli kako u toj zemlji trenutno nema problema u snabdijevanju električnom energijom.
"Naši dispečeri su u komunikaciji sa kolegama iz regiona i radi se na uspostavljanju sistema u zemljama u kojima je bilo problema: BiH, Hrvatska, Albanija i Crna Gora", naveli su iz Elektroprivrede Srbije za RSE.
Problema sa snabdijevanjem struje nije bilo ni na Kosovu, potvrdila je za RSE kompanija za snabdijevanje električnom energijom te države (KESCO).
Albanska ministrica energetike Belinda Balluku rekla je da je došlo do kvara na interkonektoru između Albanije i Grčke.
Potpuna istraga će potrajati, ali rane analize sugerišu da su "velike količine energije u prijenosnom sistemu i vrlo visoke temperature stvorile ovaj tehnički problem", dodala je Balluku.
Snabdijevanje električnom energijom u Albaniji ponovno je uspostavljena u roku od pola sata, ali je zemlja i dalje izložena riziku od daljnjih isključenja jer su potrošnja struje i nivo vrućine i dalje visoki, rekla je.
Evropska elektroenergetska mreža ENTSO-E je navela da "prikuplja sve relevantne tehničke podatke o ovom događaju od pogođenih operatora prenosnih sistema te će pružit više informacija čim prije moguće".
"U skladu sa metodologijom skale za klasifikaciju incidenata, Komitet za sistemske operacije ENTSO-E će izvršiti detaljnu istragu ovog događaja u narednim sedmicama, uz podršku stručnog panela", saopštila je mreža ENTSO-E.
NOS: Postepeno se vrši uključivanje struje
"Nije bilo moguće spriječiti raspad elektroenergetskog sistema BiH", saopšili su iz Nezavisnog operatora sistema (NOS) u BiH.
"Poremećaj sa snabdijevanjem električnom energijom prenio se i na Hrvatsku sa kojom Bosna i Hercegovina ima najveći broj interkonektivnih dalekovoda", naveli su, te dodali da se vrši postepeno uključivanje proizvodnih jedinica i trafostanica iz pravca Ugljevika i Tuzle ka Banjaluci, Sarajevu i Mostaru, te od Hrvatske ka Mostaru, Prijedoru, Kaknju i Jablanici.
Naglašavaju da normalizaciju stanja otežavaju visoki naponi u mreži od 400 i 220 kilovolti (kV).
Šta kažu stručnjaci?
Bivši direktor Elektroprivrede BiH Enver Kreso je za RSE rekao da je nestanak struje "tehničke prirode", te da uzroci mogu biti razni.
"Ako problem potraje, bit će velikih posljedica, bolnice prelaze na agregatore, saobraćaj je u problemu, posljedice mogu biti vrlo velike, bit će problema sa komunikacijama, ali i sa vodosnabdijevanjem", kazao je Kreso.
Prema njegovim riječima, ovakve situacije su rijetke.
"Sistem u BiH ima konekciju prema Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, to su tačke u kojoj se vrši razmjena energije, u jednom sistemu bude manjak, u jednom višak. Sistemi jesu državni, ali su oni uvezani vodovima za razmjenu električne energije, te utiču jedni na druge", kazao je Kreso.
Nekadašnji generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine Amer Jerlagić navodi kako se sličan problem u posljednjih 20 godina dogodio samo jednom.
"Generalno, u Evropi postoji takozvani UCT sistem, znači sve su države povezane u jedan jedinstveni sistem. Sad je samo pitanje koliko je u datom momentu mreža spremna da izdrži tako naprezanje", kazao je Jerlagić, te dodao da je velika vjerovatnoća "raspada sistema" opterećenje zbog vrućine i klima uređaja".