Prosvetni radnici u ponedeljak potpuno obustavljaju rad i neće držati časove u školama, već su organizovali proteste u Beogradu i svim većim gradovima u zemlji. Predstavnici sindikata počeli su protest u Beogradu u 12.05 okupljanjem na Trgu Nikole Pašića, a nastavili ga šetnjom do Vlade Srbije i Ministarstva prosvete. Potpuna obustava rada trajaće samo u ponedeljak, a onda će se u većini škola nastaviti praksa držanja časova od po 30 minuta.
Ministar prosvete Srđan Verbić tvrdi većina škola danas radi normalno. On je za RTS rekao i da ministarstvo neće tolerisati nezaključivanje ocena na kraju polugodišta.
“Ja ne želim da razmišljam o scenariju u kojem neko ne zakjučuje ocene. Škola postoji zbog đaka. To znači da ne možemo da tolerišemo da bilo ko ne zaključi ocene", rekao je Verbić za RTS.
On je naveo i da je nedavni štrajk upozorenja prosvetnih radnika bio po zakonu, ali da je današnja potpuna obustava rada nezakonita, kao i da je to neodgovoran potez sindikata.
"Očekujemo da se nastava ne održi u oko hiljadu škola u zemlji", rekao je za RSE predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Dragan Matijević i dodao:
“Samo da znate da nigde u svetu, sem čini mi se Burundija i još jedne države, nemaju zakon u kom se kaže da prosvetni radnici ne smeju da obustave rad. To se samo još u Srbiji događa, što je jedna potpuna besmislica jer je taj zakon u suprotnosti sa međunarodnom konvencijom o radu. Bilo šta da pokušaju da urade prema prosvetnim radnicima, mi ćemo se žaliti.”
RSE: Koji su vaši zahtevi?
Matijević: Prvi zahtev je da se prosveta izuzme iz ovog zakona o smanjivanju zarada od 10 odsto, jer znate da smo debelo ispod proseka primanja u državi. Drugi zahtev je donošenje zakona o platnim razredima i treći je potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora i izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja. Ni jedan od ova tri zahteva nije dogovoren i zaista nemamo način sem da radikalizujemo protest.
RSE: Pod znakom pitanja je završetak polugodišta. Roditelji strahuju da se izgubljeno ne može nadoknaditi i da u svemu najviše stradaju deca. Šta imate njima poručiti?
Matijević: Da stradaju deca, ne stradaju. Da gube mnogo, ne gube. Nešto će svakako izgubiti jer u ovoj državi, vidite i sami, svi gubimo svakodnevno. Tako da je nesporno da i deca moraju da izgube na ovaj ili onaj način, a ta priča je u stvari veoma licemerna. Kad je neko počeo da priča o zaštiti dece, a odbio je Zojin zakon o lečenju dece sa retkim bolestima i kad trudnicama smanjuje dodatke onda taj napad brige o deci deluje zaista licemerno. Roditelji nema šta da brinu, školska godina uopšte nije ugrožena. To što ministar i njegovi vajni saradnici je jedna potpuna besmislica. Sva deca će znati svoje ocene koje su zaslužili u prvom polugodištu. Mi nećemo održati odeljenska veća gde se verifikuje taj uspeh, ali sve ocene će biti zaključene u učionici, deca će ih znati. Neće biti odeljenskih veća i knjižica. Mi tim demonstriramo da o toj deci i o obrazovnom sistemu ne smeju samo da misle prosvetni radnici, deca i roditelji, već bi malo i ministarstvo trebalo da brine o tome, a ne samo da preti i otima.
U Užicu jedna škola potpuno obustavila nastavu
Ovako dug štrajk nanosi posledice u odnosima među prosvetarima u školi, na realciji prosvetni radnici - učenici, kaže Milenko Nikolić savetnik Školske uprave Užice. Roditelji, kako javlja naša dopisnica Novka Ilić, strahuju da se izgubljeno ne može nadoknaditi.
Prosvetni radnici počeli su štrajk 17. novembra, i u 10 opština Zlatiborskog okruga od ukupno 68 škola, 39 škola je u štrajku. U Užicu od 13, devet škola štrajkuje. U potpunoj obustavi rada u ponedeljak je samo Srednja umetnička škola.
“Problem je što izuzimanje prosvetnih radnika iz režima smanjenja plata u ovom trenutku nije moguće. Ako se štrajk oduži imaćeno stvari koje nećemo realizovati. Nakon štrajka mi svake gopdine smo pravili plan nadoknade i pokušavali da nadoknadimo izgubljeno. Štrajk je jedna stresna situacija u kolektivu gde se narušavaju međuljudksi odnosi, odnosi učenik nastavnik, odnos nastavnik roditelj, i imaćemo dosta problema. Mnogo toga se ne može nadoknaditi”, kaže Nikolić.
Može li se zaista nadoknaditi izgubljeno, kako će se završiti ova školska godina, da li đaci u narednom periodu moraju svake subote ići u školu? To su pitanja koja muče roditelje dok traje štrajk prosvetnih radnika. Beležimo reagovanja roditelja u Užicu:
Vaš browser nepodržava HTML5