Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je na smirivanje situacije između Kosova i Srbije.
Ovakav poziv prvog čoveka Alijanse dolazi usled dodatnog zaoštravanja odnosa između Kosova i Srbije nakon što su srpske snage uhapsile trojicu kosovskih policajaca.
Tenzije traju od kraja maja, kada se lokalno srpsko stanovništvo na severu Kosova, koje čini većinu u tom regionu, usprotivilo dolasku na vlast albanskih gradonačelnika. Oni su bojkotovali aprilske izbore i ne prihvataju rezultate.
"Razgovarali smo i o situaciji na Kosovu. Posvećenost NATO-a našem mandatu Ujedinjenih nacija je nepokolebljiva. Naše snage [misija NATO-a na Kosovu, KFOR] nastaviće da preduzimaju sve neophodne mere kako bi se obezbedilo bezbedno okruženje i sloboda kretanja za sve zajednice na Kosovu", rekao je Stoltenberg novinarima u Berlinu nakon sastanka sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom [Scholz].
On je takođe zatražio od Prištine i Beograda da ne preduzimaju nikakve korake koji bi mogli da dovedu do eskalacije situacije, te ih pozvao da se vrate dijalogu o normalizaciji odnosa kojim posreduje Evropska unija.
EU je dve strane pozvala na hitan sastanak za upravljanje krizama ali datum nije utvrđen jer kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nisu potvrdili učešće.
Pročitajte i ovo: Nema datuma za krizni sastanak između Srbije i Kosova jer lideri nisu potvrdili učešćeKurti je rekao da će odluku o odlasku u Brisel doneti nakon što dobije informacije u kakvom se stanju nalaze uhapšeni policajci. Vučić je rekao da tek treba da odluči li će se "tehnički" pojaviti na sastanku u Briselu uz napomenu da neće ragovarati sa kosovskim premijerom.
- Kurti će odluku o odlasku u Brisel donijeti nakon informacije o stanju uhapšenih policajaca
- Predsednik Srbije ne ide na sastanak sa premijerom Kosova
U međuvremenu je portparol Evropske unije naveo da od srpskog predsednika i kosovskog premijera očekuje da potvrde prisustvo na ovom sastanku bez ikakvih preuduslova.
Situacija na severu Kosova je eskalirala 29. maja, kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima KFOR-a u Zvečanu, jednoj od četiri opštine sa srpskom većinom na severu. Tom prilikom je bilo oko 80 povređenih na obe strane.
Potom su Priština i Beogard 14. juna izneli potpuno oprečne informacije oko lišavanja slobode kosovskih policajaca.
Pročitajte i ovo: Još jedan napad šok bombama 18. juna na severu KosovuDok Kosovo tvrdi da su oni "kidnapovani" sa teritorije opštine Leposavić u blizini granice, Srbija navodi da su zapravo uhapšeni na njenoj teritoriji.
KFOR je rekao da "na osnovu dostupnih podataka nejasno gde su se tačno nalazili pripadnici kosovske policije u vreme hapšenja".
SAD i Velika Britanija su pozvali Srbiju da hitno oslobodi uhapšene policajce bez uslovljavanja.