Sto evra od države Srbije za putovanja i zabavu

Kako kažu mladi sagovornici Radija Slobodna Evropa iz Beograda, novac koji dobijaju im znači, a većina će ga usmeriti na putovanja ili zanimljive aktivnosti.

Autorka: Iva Gajić

"Za novih (100 evra) nisam razmišljala, za starih jesam, ali ne znam na šta je otišlo. Samo je nestalo".

Ovako započinje svoje razmišljanje o novoj meri državne pomoći za mlade studentkinja Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu Jovana Krivokuća.

Isplata državne pomoći od 100 evra za mlade u Srbiji počela je 1. juna, i završava se 3. juna, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.

Mali je za televiziju Pink rekao da će po 100 evra biti uplaćeno na ukupno 1.105.000 računa. Pod sloganom "Da klikneš od sreće" država je pravo da se za 100 evra pomoći prijave dala svim građanima Srbije od 16 do 29 godina.

Ovo je drugi put da država nudi ovakvu pomoć mladim ljudima, kako bi ublažila posledice pandemije.

Kako kažu mladi sagovornici Radija Slobodna Evropa (RSE) iz Beograda, novac koji dobijaju im znači, a većina će ga usmeriti na putovanja ili zanimljive aktivnosti.

Tako je i sa studentkinjom Jovanom Krivokućom, koja, za razliku od prethodnih 100 evra za koje ne zna na šta su otišle, novu meru pomoći izdvaja za jednu od stvari koje želi da iskusi tokom ovog leta.

Jovana Krivokuća skuplja novac za skakanje iz aviona

"Sklonila sam (novac) sa strane za skakanje iz aviona, tako da možemo da kažemo da sam za to izdvojila taj deo novca, pošto mi je to kao bucket list (lista želja) za ovo leto. Ima toga ovde negde u okolini, išlo mi je društvo, tako da ću pitati njih za preporuku, za ta neka dva centra za skakanje”, kaže Krivokuća.

S druge strane, student Fakulteta političkih nauka Aleksandar Stevanović kaže da će svojih 100 evra iskoristiti u druge svrhe.

"Kupiću avionsku kartu za putovanje", kaže Stevanović i dodaje da je reč o karti za Jordan.

Aleksandar Stevanović kupuje kartu za Jordan

"Imao sam u planu da putujem u Jordan, a već kada je došla prilika da dobijem tih 100 evra, zašto to ne bih iskoristio na nešto što volim", objašnjava Aleksandar Stevanović.

Kako kaže, deo novca će odvojiti i za humanitarne svrhe.

"Prethodnih puta sam davao u humanitarne svrhe, a i sad ću jedan deo dati u humanitarne svrhe, dok ću drugi kupiti kartu za Jordan, pošto je karta relativno jeftina”, objašnjava Stevanović.

Za putovanje se odlučila i Mina Jovičić iz Beograda.

"Novih 100 evra ostaviću i uštedeću za letovanje, možda ako iskrsne još neki put u međuvremenu na jesen i eto", kaže Jovičić.

Mina Jovičić odvaja novac za putovanje u Crnu Goru

Ona planira da letuje sa porodicom u Crnoj Gori.

"To je nešto što volimo, što je već duga tradicija, tako da tamo (letujemo)", kaže Jovičić i dodaje da joj znači ovakva vrsta pomoći.

"Oseti se malo barem. Ako ništa, bar da se kupi neka haljina ili nešto za leto - tako nešto neprimetno, ali eto, malo samo znači", objašnjava Mina Jovičić.

Ipak, studentkinja Elena Stefanović kaže da nije previše razmišljala gde će potrošiti ovaj novac, jer je trenutno ispitni rok u toku.

Elena Stefanović će o trošenju novca razmišljati nakon ispitnog roka

"Verovatno ću ih ostaviti sa strane kada prođu ovi rokovi, pa da onda imam malo više vremena da razmišljam o putovanju i gde će to biti, ali svakako, eto neko putovanje", kaže Stefanović i dodaje da je isto uradila i sa prethodnih 100 evra koje je dobila kao meru pomoći države.

"U iste svrhe - skupila sam sa strane, i onda sam otišla sa društvom na neko putovanje", kaže Elena Stefanović.

O kraju ispita razmišlja i Marko sa Fakulteta organizacionih nauka, koji će svoj novac iskoristiti za putovanje sa fakultetom.

Marko će svojih 100 evra uplatiti za apsolventsku ekskurziju

"Uplatiću prvu ratu za apsolventsku ekskurziju", kaže Marko i dodaje da će ostatak para štedeti za more.

Kako kaže, ovakve mere pomoći mu znače, a najčešće ih troši na putovanja.

Tako je bilo i sa prošlom uplatom, kada je skupio novac i putovao u Grčku.

Ipak, nisu samo putovanja ono na šta će mladi sa kojima smo razgovarali potrošiti svoj novac.

Đorđe Trbojević planira da svojih 100 evra potroši na provod

Đorđe Trbojević iz Beograda ima drugačiji plan.

"Ja ću potrošiti 100 evra na neki provod, neki izlazak verovatno, i to je to", kaže Trbojević i dodaje da je i prethodno uplaćen novac za mlade potrošio u iste svrhe.

Da bi ovakva pomoć bila pravno moguća poslanici Skupštine Srbije su 11. jaunara usvojili zakon kojim je omogućena isplata novčane podrške mladim državljanima Srbije, u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Tad je usvojen Zakon o privremenom registru državljana Srbije od 16 do 29 godina, kojima se uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije COVID-19.

Nisu samo mladi dobili pomoć od države.

Vlada Srbije je u aprilu i oktobru 2021. svim punoletnim građanima isplatila po 30 evra, a u decembru još 20.

Penzioneri su u septembru iste godine dobili 50 evra, a u decembru još 20.

Pomoć u vrednosti od 60 evra dobili su sredinom juna i svi nezaposleni.

Bili su nagrađeni i svi koji su primili vakcinu protiv korona virusa.

Ukupno 2.5 miliona građana koji su se vakcinisali do 31. maja prošle godine dobilo je po 25 evra.

Deljenje pomoći nastavilo se i u ovoj godini, pa je tako pored isplate od još 100 evra za mlade, isplaćena je pomoć za sve zdravstvene radnike u iznosu od 90 evra u januaru, a zatim i pomoć od 170 evra za sve penzionere u februaru.