U Banjoj Luci zakazan sastanak o izbornom zakonu entiteta RS

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, Banjaluka, 25. april 2023.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić sazvao je za 8. januar u Banjoj Luci sastanak posvećen izbornom zakonu tog bh. entiteta, na koji je pozvao predsjednike stranaka koje imaju poslanike u entitetskom parlamentu, prenosi Fena.

Kada je riječ o donošenju izbornog zakona RS, Stevandić je 3. januara rekao da je on utemeljen u ustavima RS i Bosne i Hercegovine i da nema pravnih problema da bude donesen, kao i da neće biti predmet nekog velikog sporenja.

"Bitno je da smo se dogovorili da pozovem predstavnike svih političkih partija, i u vlasti i opoziciji, da 8. januara sjednemo, mnogo prije nego bi se zakon donosio, i da porazgovaramo o toj temi", rekao je novinarima Stevandić.

Milorad Dodik, predsjednik RS i lider najveće stranke u tom entitetu, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najvio je 3. januara da će RS kreirati svoj izborni zakon koji predviđa da entitet sam provodi općinske i republičke izbore.

Dodik je to najavio nakon sastanka sa predsjednicima stranaka koje su u vladajućoj koaliciji na nivou RS, ističući da će zakon biti upućen u zakonodavnu proceduru po hitnom postupku, te da neće zadirati u izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine.

Pročitajte i ovo: Republika Srpska će kreirati svoj izborni zakon, rekao Dodik

Iz Ambasade Sjedninjenih Američkih Država (SAD) upozorili su da bi "bilo kakav pokušaj nezakonitog uzurpiranja bilo koje državne nadležnosti od RS ili druge niže administrativne jedinice predstavljao kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i zakona BiH".

Sjedinjene Države dale su do znanja da su spremne odgovoriti na antidejtonske i neustavne postupke domaćih aktera, te da će podržati postupke visokog predstavnika s istim ciljem, prenosi Fena.

"Nadamo se da će i drugi međunarodni prijatelji BiH učiniti isto. Nećemo nagađati koje bismo radnje mogli poduzeti kao odgovor na takve prijetnje. Sjedinjene Države će, kao i uvijek, odgovoriti u vrijeme i na način po vlastitom izboru", zaključili su iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a, piše Fena.

Predstavnici vlasti RS najavili su donošenje entitetskog izbornog zakona nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt najavio da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH koji se tiču izbornog integriteta u BiH, ako ih zakonodavci ne izglasaju "u idućim danima".

Poliitčari zi tog bosanskohercegovačkog entiteta ne priznaju autoritet Schmidta, te smatraju da on nije legitimno izabran u Savjetu bezbjednosti UN.

Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je 29. decembra 2023. usvojio predlog izmjena Izbornog zakona BiH, koje između ostalog predviđaju uvođenje novih tehnologija u glasački proces, te veća ovlaštenja za Centralnu izbornu komisiju BiH.

Da bi izmjene bile usvojene, potrebno je da ih potvrdi Dom naroda BiH.

Prema trenutnim zakonskim rješenjima, Centralna izborna komisija BiH koordiniše, nadgleda i reguliše zakonitost rada svih izbornih komisija i biračkih odbora u zemlji, ovjerava kandidatske liste, te je odgovorna za tačnost i ažurnost Centralnog biračkog spiska za teritoriju BiH.