State Department: Zemlje Zapadnog Balkana da povećaju kazne za terorističke aktivnosti

Pripadnici Specijalnih snaga Sjeverne Makedonije, ilustrativna fotografija

Evropa se i dalje suočava s terorističkim prijetnjama i djelima, navodi se u godišnjem izvještaju State Departmenta za 2021. godinu. Iran je i dalje lider u finansiranju terorizma.

U državama Zapadnog Balkana u 2021. nisu zabilježeni teroristički napadi, ali State Department ukazuje da bi trebalo povećati kazne za terorističke aktivnosti za osobe koje se vraćaju iz Sirije ili učestvuju u stranim ratovima.

Najveće prijetnje dolaze od stranih terorističkih organizacija, uključujući i one koje dolaze iz Sjedinjenih Država (iako su SAD strateški partner Evrope u borbi protiv terorizma), od rasno ili etnički motiviranih nasilnih ekstremista, kao i od terorista takozvane "Islamske države".

Iako militantna organizacija "Islamska država" ne kontroliše teritoriju, svoj ideološki uticaj i moć dokazuje regrutacijom iz evropskih zemalja i podsticanjem napada na mete i javne prostore u Evropi. U većini terorističkih incidenata, lako oružje kao što su noževi, oružje ili vozila korišćeno je za ranjavanje ili ubijanje meta u Francuskoj, Njemačkoj, Turskoj, Engleskoj.

Pročitajte i ovo: State Department o terorizmu na Zapadnom Balkanu: Izazov povratnici iz zona sukoba 


Srbija

Glavna zabrinutost zbog terorizma u ovoj zemlji i dalje je kretanje novca i oružja kroz region, kao i povratak terorističkih boraca i članova njihovih porodica iz Sirije.

Krivični zakonik Srbije inkriminiše djela u vezi sa terorizmom, uključujući međunarodni terorizam, podstrekavanje, vrbovanje, upotrebu smrtonosnih sredstava, uništavanje i oštećenje nuklearnog objekta, finansiranje terorizma i terorističko udruživanje.

Izmjenama Krivičnog zakonika 2019. godine uvedena je kazna doživotnog zatvora za krivična djela terorizma koja su bila smrtonosna, a primjena finansiranja terorizma proširena i na druga krivična djela.

Pročitajte i ovo: Šta se zna o osumnjičenom za terorizam uhapšenom u Bujanovcu?

Zakonik takođe zabranjuje neovlašćeno učešće u stranom ratu ili oružanom sukobu, propisuje zatvorske kazne od šest mjeseci do 10 godina za takve aktivnosti. Srbija je osudila pojedince za učešće u terorističkim aktivnostima u Siriji i za učešće u rusko-ukrajinskom sukobu na istoku Ukrajine.

Sposobnost za provođenje zakona u Srbiji treba da se poboljša, ali napreduje.
Srpske službe su formirale četiri lokalna tima sastavljena od policije, psihologa i socijalnih radnika u gradovima Beogradu, Novom Pazaru, Smederevu i Vranju, koji će podržati napore za reintegraciju i socijalnu podršku ekstremističkih pojedinaca.

Pročitajte i ovo: Optužnica za podsticanje na terorizam u Srbiji stupila na pravnu snagu


Sjeverna Makedonija

Glavni antiteroristički problem s kojim se suočava Sjeverna Makedonija bio je povratak stranih terorističkih boraca iz Sirije i Iraka.

Vlasti su ocijenile nivo terorističke prijetnje kao "srednje visok" ili srednji zbog prisustva pripadnika i simpatizera "Islamske države" u zemlji.

Prema procjenama, 143 državljana Sjeverne Makedonije su proteklih godina putovali ili pokušali otputovati u Siriju, Irak ili obje zemlje kako bi se pridružili terorističkim grupama.

Niske kazne za krivična djela povezana s terorizmom ostaju izazov, ali su poboljšane u odnosu na prethodne godine, a kazne su generalno duže nego u drugim zemljama zapadnog Balkana.

Vlasti su u julu vratile četiri odrasla muškarca, pet žena i 14 djece iz Sirije. Dvojica su priznali krivicu i dobili kazne od tri i pet godina zatvora zbog učešća u stranoj vojsci.

Odvojeno, Apelacioni sud je produžio zatvorske kazne za tri osobe uhapšene 2020. godine zbog planiranja domaćeg terorističkog napada, jer su sva trojica optuženih ranije bili osuđeni za učešće u stranoj vojsci.

Pročitajte i ovo: Detalji sprečenih terorističkih napada u Severnoj Makedoniji


Albanija

Ova zemlja je, prema State Departmentu, uložila međunarodne napore u borbi protiv terorizma, vrativši 19 svojih državljana (pet žena i 14 djece) iz kampova za raseljena lica u Siriji i uključivši se u proces njihove reintegracije i rehabilitacije.

Teroristička prijetnja u Albaniji sastoji se od prijetnji stranih terorističkih organizacija (FTO) da radikaliziraju albansku omladinu na nasilje, kao i od iranskih državnih aktivnosti usmjerenih na njihovu opozicionu grupu Mudžahedin-e Khalek, čiji su se članovi preselili u Albaniju.

Albanski zakoni protiv terorizma inkriminišu akte terorizma. Nezakonito je pridružiti se terorističkoj organizaciji, pohađati obuku u vezi s terorizmom, pružati materijalnu podršku (uključujući finansiranje) terorističkoj organizaciji, putovati ili namjeravati putovati da bi se borio u ime terorističke organizacije ili učestvovati u stranoj vojsci.

Pročitajte i ovo: U Albaniji uhapšena jedna osoba zbog terorizma


Bosna i Hercegovina

Bosna i Hercegovina je ostala kooperativni partner u borbi protiv terorizma, iako su njeni kapaciteti i dalje ograničeni i mali napredak je postignut u pravnim i regulatornim reformama zbog tekuće političke krize.

Nasilna ekstremistička ideologija i nasilne regionalne nacionalističke grupe ostaju potencijalni izvori terorizma u Bosni i Hercegovini. Navodi se da je 2021. godine politička kriza u zemlji donijela neviđenu retoriku podjela od strane etnonacionalističkih političkih lidera u zemlji.

Pročitajte i ovo: 'Svaki dan je težak, sljedeći još teži': Bosanka iz kampa u Siriji

Iste godine petoro stranih terorističkih boraca koji su se 2019. vratili u BiH osuđeno je na kazne od jedne do šest godina.

Osim toga, pravosuđe u Bosni i Hercegovini i dalje ima tendenciju da se prema navodnim teroristima odnosi olako. Ovo se posebno odnosi na optužene žene koje bosanskohercegovačke vlasti gotovo univerzalno ignoriraju kao moguće kriminalce.

Pročitajte i ovo: Bez fotografije više od 40 posto potjernica u BiH


Kosovo

U julu je 11 državljana Kosova vraćeno u zemlju iz zatvora i logora u Siriji. Šest muškaraca stranih terorističkih boraca, jedna žena i četvero djece. Odrasli su optuženi za terorizam. Ali brojni Kosovari ostaju u logorima, zatvorima ili se vode kao nestali na bojnom polju u Siriji.

Kratke kazne na Kosovu za teroristička djela ostaju izazov, kao i reintegracija i rehabilitacija stranih terorista i članova porodica. Isto važi i za prijevremeno ili uslovno puštanje iz zatvora lica koja su pomagala u terorističkim aktivnostima ili učestvovala u stranim ratovima.

Pročitajte i ovo: Pritvor za petoricu osumnjičenih za terorizam na Kosovu

Priredila: Tamara Dičoska