Srpska lista odustala je od jednostranog formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom, što je ranije najavila za 20. april.
Na sastanku predstavnika Srba sa Upravljačkim timom za izradu statuta zajednice u Zvečanu, poslanik Srpske liste Igor Simić rekao je da je ova lista otvorena za sva rešenja i za sve razgovore kada je u pitanju uspostavljanje zajednice onako kako je dogovoreno u Briselu, ali ne i za ponižavanje i kršenje onoga što je potpisano.
- RSE saznaje: Tači ovlašćen državnom platformom da okonča dijalog
- Kosovski Srbi bez optimizma o zajednici opština
“Mnogi su očekivali da mi danas krenemo onako kako Srbi često rade – prvo srcem, pa mozgom. Malo smo obrnuli, pa ćemo polako da krenemo mozgom, da nas niko ne bi sutra optužio kako ulazimo u jednostrane poteze, krećemo u nekakvu avanturu i ugrožavamo mir i bezbednost svih koji žive na ovim prostorima. Kada smo čekali pet godina, sačekaćemo i tri ipo meseca“, kazao je Simić.
Vaš browser nepodržava HTML5
On je dodao da će Upravljački tim raditi isključivo na osnovu dogovorenog u Briselu.
Rekao je da će Zajednica imati pun nadzor u oblasti zdravstva, prosvete, ekonomskog razvoja, urbanog i ruralnog planiranja, te će imati svog predsednika i potpredsednika, odbor od najmanje sedam članova i savet od 30 članova, kao i Skupštinu.
Imaće ingerencije da predlaže „zakone u oblastima u okviru kojih vrši svoju nadležnost, da će vršiti nadzor nad radom prištinskih institucija u oblastima od interesa za zajednice i srpski narod na Kosovu“.
„Ono što je najbitnije, imaće svoj budžet, finansiraće se iz doprinosa opština članica, naknade za usluge koje pruža građanima, transfera centralnih vlasti iz Prištine, kao i donacija naše države Srbije“, kazao je Simić.
On je dodao da Priština pokušava da obesmisli ovaj proces i da "proda praznu vreću, odnosno neku organizaciju koja neće imati ni jednu od ovih nadležnosti koje su od značaja za opstanak srpskog naroda".
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je u četvrtak da je Kosovo pojačanim delovanjem Upravljačkog tima za izradu statuta preduzelo korake za njeno formiranje te da ultimatum Srpske liste o tom pitanju više ne važi.
"Promenjeno je činjenično stanje, Kosovo je u procesu izrade statuta Zajednice u skladu sa Briselskim sporazumom, sporazum koji je sam predvideo da se na kraju Ustavni sud izjasni o tome da li je statut Zajednice u skladu sa Ustavom Kosova", kazao je Haradinaj.
Najavljeno je da će izrada statuta trajati četiri meseca.
Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo Vlade Republike Srbije Petar Petković rekao je u Zvečanu da Briselski sporazum predstavlja jedan od najznačajnijih sporazuma u procesu dijaloga Beograda i Prištine, te da je to krovni dokument koji ima za cilj da okupi srpski narod, zarad opstanka i ostanka, ali i da jeste dobar osnov da, kako je naveo, konačno dođe do pomirenja dvaju naroda, albanskog i srpskog na Kosovu.
On je rekao da najveća odgovornost zbog toga što ZSO nije formirana leži na Evropskoj uniji, koja je takođe potpisnik sporazuma.
- Hasani: Zajednica opština je potrebna i Srbima i Albancima
- Dijalog u Briselu, Tači najavio sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji ove godine
Petković je naglasio da ono što je još bitnije od rada upravljačkog tima, i pripreme nacrta statuta, jeste da EU „natera“ Prištinu da promeni pravni okvir i interne propise, kako bi statut mogao da obuhvati opšte principe koji su, navodi, utvrđeni Briselskim dogovorom iz 2015. godine.
„Nama ne treba nikakva asocijacija koja postoji u tzv. Ustavu Kosova jer takva stvar već postoji. Nama treba ZSO onako kako je dogovoreno i potpisano u Briselu 2013. godine i kako je potpisano u Sporazumu o opštim principima iz 2013. i na osnovu opštih principa iz 2015. godine. Samo tako i nikako drugačije, nama ne treba nikakva ZSO koja će biti svedena na nivo NVO i koja će biti praporac koji zveči. Nama treba ZSO kao mesto gde će Srbi moći da odlučuju o svojoj sudbini, pa na kraju krajeva zbog toga je i bio potpisan briselski sporazum da bi za srpski narod na Kosovu i Metohiji konačno obezbedili bolje uslove života“.
Sednici u Zvečanu prisustvovala je većina odbornika deset opština sa srpskom većinom na Kosovu.