Predsednik Srpske liste Goran Rakić je 13. oktobra izjavio da je ova najveća partija kosovskih Srba, koja ima podršku Beograda, spremna da učestvuje na vanrednim izborima u opštinama na severu Kosova.
On je naveo da je takva odluka doneta u konsultaciji i saradnji sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Naveo je kako je sada "lopta prebačena na Prištinu", te da očekuje da se "što pre raspišu izbori za gradonačelnike i odbornike" u opštinama na severu.
"Moram da kažem da moramo da budemo jedinstveni, složni i da u ovim nemogućim uslovima pokušamo da budemo krojači svoje sudbine i da zaštitimo narod. Političke odluke smo uvek donosili u interesu građana, a ne gledajući da li donose političke poene", rekao je Rakić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 12. oktobra pozvao predstavnike Srba na severu Kosova da iniciraju održavanje novih izbora u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku.
"Da osnovne poluge vlasti dođu u ruke onih koji tamo žive, a ne onih koji tamo nikada nisu živeli i neće živeti", kazao je on.
Pročitajte i ovo: Vučić najavio izbore i rekao da ne veruje da će biti sankcija protiv građana SrbijePerparim Kryeziu, porparol Vlade Kosova, rekao je za RSE da je obezbeđen zakonski okvir za održavanje izbora.
"Vlast ne raspisuje i ne organizuje izbore. Mi ih, međutim, podržavamo. Smatramo da je izuzetno važno da naredna izborna kampanja bude otvorena i fer, a da izbori budu slobodni i demokratski. Učešće kosovskih Srba je od ključnog značaja", rekao je on.
On je rekao i da je paravojni napad 24. septembra, koji je predvodio bivši potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, još jednom podsetio na vitalni značaj oživljavanja političkog pluralizma Srba na Kosovu.
"Nema demokratije i slobode bez pluralizma", rekao je on.
Održavanje vanrednih lokalnih izbora na severu Kosova je ranije dogovoreno u okviru deeskalacije situacije u četiri opštine sa srpskom većinom na severu.
Izbore su, nakon podizanja tenzija krajem maja, zatražile zapadne zemlje i Evropska unija.
Trenutno su u opštinama na severu albanski gradonačelnici jer su Srbi bojkotovali lokalne izbore u aprilu.
Potom se lokalno srpsko stanovništvo pobunilo kada su albanski gradonačelnici uz pomoć policije ušli u opštinske zgrade. Došlo je i do eskalacije situacije 29. maja u Zvečanu, kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima vojne misije NATO-a na Kosovu.
U međuvremenu je zvanična Priština pristala da organizuje nove izbore i tim povodom izradila administrativno uputstvo na osnovu kog građani putem peticije mogu smeniti gradonačelnike uz potpis 20 odsto birača u jednoj opštini.
Potom bi peticija sa potpisima bila poslata predsedniku Skupštine opštine, koji je dalje šalje Centralnoj izbornoj komisiji Kosova.
Zapadne zemlje i EU su od Beograda, sa druge strane, zatražili da obezbedi bezuslovno učešće Srba na izborima u opštinama na severu.
Pročitajte i ovo: 'Velika petorka' 21. oktobra u Prištini i Beogradu u pokušaju spasavanja dijaloga