"Sprečeni da zastupaju srpski narod" - tako je Srpska lista, koja od novembra 2022. bojkotuje kosovske institucije, reagovala na to što su ih poslanici vladajućeg Pokreta Samoopredeljenje sprečili da učestvuju u radu sednice Skupštine Kosova 5. decembra.
"Molili smo ih (da nas puste da prisustvujemo sednici), pozivali se na zakone, ali ipak nam nisu dozvolili", rekao je na konferenciji za medije poslanik Srpske liste, Milan Kostić.
Na pitanja novinara kako su planirali da zastupaju interese srpskog naroda, da li su planirali da govore o problemima sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu, te zašto dve godine ne učestvuju na sednicama Skupštine Kosova, nije bilo odgovora.
"Toliko o tome", rekao je Kostić, okrenuo se i otišao.
Dan nakon toga, u petak, Srpska lista je potvrdila da će učestvovati na parlamentarnim izborima na Kosovu, 9. februara.
Pročitajte i ovo: Srpska lista izlazi u februaru na kosovske izboreInače, poslanici Srpske liste se više od dve godine nijednom nisu javili za reč zbog "strateškog delovanja", kako su ranije nazvali bojkot kosovskih institucija. Ipak, mandate i poslaničku platu od oko 1.800 evra zbog neučestvovanja na sednicama nisu izgubili jer bi se na svakih šest meseci pojavili na sednici na nekoliko minuta.
Potom bi ustali, otišli i ne bi ih bilo ponovo u narednih šest meseci.
S druge strane, iz nevladinog Kosovskog demokratskog instituta, koji prati rad Skupštine Kosova, su saopštili da su poslanici Srpske liste nezakonito sprečeni da učestvuju u radu Skupštine u četvrtak.
"Iako je Srpska lista bojkotovala rad Skupštine od 2022. godine, a u Skupštini su se pojavljivali samo da ne bi izgubili mandate, njihova opstrukcija na današnjoj sednici predstavlja kršenje ustavnog mandata poslanika", podvukli su iz ove organizacije
Šta se desilo na poslednjoj sednici Skupštine?
Nakon što se deset poslanika iz parlamentarne grupe "Srpska lista" pojavilo na sednici Skupštine u četvrtak, poslanici vladajućeg Pokreta Samoopredeljenje im nisu dozvolili da sednu u klupe i prisustvuju.
Usledila je kratka prepirka između ovih poslanika da bi na kraju "stvar u svoje ruke" uzeo predsednik Skupštine Kosova Gljauk (Glauk) Konjufca, koji je prekinuo sednicu uz komentar da poslanici Srpske liste "provociraju" jer dolaze jednom u šest meseci "da zloupotrebe novac poreskih obaveznika" Kosova.
"S druge strane, borite se protiv Kosova svim sredstvima koja imate. Idite i budite uz šefa kriminalca (Milana) Radoičića. Imate hrabrosti da dođete u Skupštinu Kosova. Sram vas bilo, ova sednica se prekida i tražim da napustite salu", rekao je Konjufca, koji takođe dolazi iz redova Samoopredeljenja premijera Aljbina (Albin) Kurtija.
Milan Radoičić je podneo ostavku na poziciju potpredsednika Srpske liste kada je preuzeo odgovornost za oružani napad u Banjskoj na severu Kosova septembra 2023., kada je ubijen jedan kosovski policajac. Kosovo taj napad smatra "terorističkim" i optužuje Beograd da stoji iza njega što Srbija odlučno negira.
Vaš browser nepodržava HTML5
Poslanik Srpske liste Milan Kostić je na konferenciji za novinare 5. decembra izjavio kako se u Skupštini Kosova desio "napad na ceo jedan narod".
Inače, Srpska lista i zvanični Beograd, koji pruža podršku ovoj stranci, često koriste narativ kako "je Srpska lista garant opstanka Srba na Kosovu", te kako je to jedina politička opcija "koja štiti interese Srba na Kosovu".
"Ovo je prava slika Kurtijevog režima, kolika je mržnja prema srpskom narodu. Poslanicima Srpske liste, koji su birani od strane naroda, večeras nije dozvoljeno da predstavljaju narod koji je za nas glasao. Svi smo tamo vređani, da smo ovakvi i onakvi, svakakve uvrede smo doživeli od poslanika Samoopredeljenja", rekao je Kostić i zatražio od međunarodne zajednice da reaguje.
Pročitajte i ovo: Poslanici Srpske liste sprečeni da se potpišu u Skupštini Kosova, reakcije iz SrbijeDa li je blokada Srpske liste bila legalna?
Kosovski demokratski institut je izneo kritike na račun Srpske liste što već duži period ne učestvuje u radu Skupštine ali je napomenuo da, prema zakonu, narodni poslanici mogu da budu izbačeni samo ukoliko koriste uvredljive reči, narušavaju ličnost predsedavajućeg sednice ili drugih poslanika ili nastavljaju da čine prekršaje u vezi sa kojima su prethodno bili sankcionisani.
Pročitajte i ovo: Život 'pauziran' na severu KosovaOva nevladina organizacija je podvukla i da se sednica može prekinuti jedino u slučajevima kada u sali vlada nered i kada se ne poštuje zahtev predsedavajućeg sednice za održavanje reda.
U tom kontekstu su zaključili da se poslanici Samoopredeljenja i predsednik Skupštine nisu ponašali u skladu sa zakonom.
Iako Srpska lista rad Skupštine Kosova bojkutuje već dve godine, poslanici pozicije su pred sam kraj mandata odlučili da reaguju. Parlamentarni izbori na Kosovu su zakazani za 9. februar.
Skupština Kosova je izradila ranije ove godine etički kodeks koji predviđa rigoroznije mere za sve poslanike koji ne obavljaju svoju dužnost odgovorno. Međutim, Kosovski demokratski institut je ukazao da taj kodeks, koji se još uvek razmatra, nije u skladu sa pravilnikom Skupštine. Kao neke od spornih tačaka navode se izuzeće poslanika sa sednica i finansijske kazne, uz obrazloženje da se time može ugroziti predstavljanje građana od strane poslanika koje narod bira.
Srpska lista je od njenog osnivanja 2013. godine dobijala preko 90 odsto glasova pripadnika srpske zajednice. Međutim, Posmatračka misija EU na Kosovu je u svojim izveštajima zaključila da je Srpska lista "monopolizovala politički život među kosovskim Srbima", te da su zabeleženi slučajevi zastrašivanja i pritisaka na birače od strane kandidata i aktivista Srpske liste.
Srpska lista tokom 'politike bojkota'
Srpska lista je bila incijator izlaska Srba iz kosovskih institucija na severu Kosova zbog insistiranje Vlade Aljbina Kurtija da se ukinu srpske tablice za gradove na Kosovu, te pozivala na bojkot lokalnih izbora.
Pročitajte i ovo: Srpska lista bojkotuje Skupštinu Kosova, ne i plateTako su u opštinama na severu Kosova došli albanski gradonačenici a srpske policajce zamenili uglavnom oni iz redova albanske zajednice - što je uslovilo brojne krize i proteste lokalnog srpskog stanovništa.
Situacija je kulminirala oružanim napadom u Banjskoj, koju je predvodio tadašnji potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić. U tom sukobu policije Kosova i oružane grupe, ubijen je jedan kosovski policajac i trojica srpskih napadača. Srpska lista se tog 24. septembra 2023. nije oglasila, da bi sutradan zatražila "istragu" i "mir" uz poruku da su "upozoravali kako režim u Prištini vrši pritisak na Srbe i svakoga dana eskalira situaciju i provokacijama izaziva reakciju naroda".
Mesec dana nakon ovog napada, Srpska lista je promenila rukovodstvo, te je kao predsednika stranke Gorana Rakića zamenio doktor i direktor Kliničko bolničkog centra u Severnoj Mitrovici, Zlatan Elek.
U međuvremenu se ova najveća stranka Srba na Kosovu povremeno oglašavala saopštenjem optužujući Vladu Aljbina Kurtija kako "vrši represiju" nad Srbima, ali su na terenu bili "nevidljivi".
Srpski civilni sektor je ukazivao kako Srbe na Kosovu nema ko da predstavlja, te da su oni bili prinuđeni da preuzmu tu ulogu.
Takođe, u anketama koje je RSE radio u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova, građani su često govorili kako su izgubili poverenje u Srpsku listu zbog novonastale situacije i "pogrešne politike".
Pročitajte i ovo: Preispitivanje snage Srpske listePojedinci su ukazivali i kako je izlazak iz kosovskih institucija bio pogrešan korak, te da se na taj način pogoršao položaj srpske zajednice.
Srpska lista saopštila je u petak da će učestvovati na kosovskim izborima 9. februara naredne godine.