Srpska ekonomija: Nove mere i novi savetnici

Vlada Srbije

Čelni ljudi vlade Srbije, izneli su nove ideje i uveli nove kadrove koji bi, kako uveravaju, trebalo da osnaže srpsku ekonomiju, opterećenu brojnim, dugogodišnjim problemima. Uz već najavljene mere, poput poreske reforme o čijim detaljima za sada javnost nije preciznije upoznata, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić rekao je da Srbija od Ujedinjenih Arapskih Emirata očekuje veoma povoljan kredit, između dve i tri milijarde dolara, po najnižoj kamatnoj stopi i na 20 ili 30 godina otplate, a koji bi, kako kaže, zemlji omogućio da prebrodi težak period.

"To bi bio gotovo poklon za ovu zemlju. Mi bismo od dela tog novca vratili najteže kredite koji nas opterećuju“, kaže Vučić

Druga novost odnosi se na savetnike. Vučić je potvrdio da će njega, premijera Ivicu Dačića i novog ministra finasnija Lazara Krstića savetovati Dominik Stros-Kan, nekada prvi čovek Međunarodnog monternog fonda. Međutim, Iako državni čelnici uveravaju da će te promene doneti boljitak, Beograđani sa kojima smo razgovarali, nemaju baš previše poverenja.

Vaš browser nepodržava HTML5

Građani o novim kadrovima


Kao i građani i ekonomski stručnjaci su oprezni u očekivanjima od najavljenih promena, pogotovu kada je u pitanju još jedan kredit, s obzirom da je javni dug Srbije, što kaže i sam Vučić, već dostigao nepovoljnih 65 odsto BDP-a. Ipak, stručnjak za strana ulaganja Mahmud Bušatlija, kaže da je Srbija trenutno u takvoj situaciji, da i nema mnogo drugih opcija osim zaduživanja. Čini se zato da su krediti – mač sa dve oštrice.

„Iskreno govoreći, svako zaduženje sada je iznuđeno. Prosto, nema drugog načina da se država finansira. Ja sumnjam da će te pare moći da završe u investicijama jer su dugovi naše države veoma visoki i sumnjam da nešto može ostati za investicije. Ali, kažem, to će povećati javni dug i to jeste veliki problem za buduće investiranje ovde, jer, ako imate veliki javni dug onda nemate predvidljivu ekonomiju i ozbiljne investicije ne dolaze“, ocenio je Bušatlija

Sa najavom mogućnosti novog kredita, najavljeni su, tačnije potvrđeni, novi savetnici, strani stručnjaci. Što se finansija tiče, za njih će biti zadužen Dominik Stros – Kan, iskusni finansijski ekspert, po ubeđenjima socijalista, koji se sa pozicije direktora MMF-a povukao usled optužbi za seksualni napad, koje je protiv njega iznela sobarica jednog u hotelu u Njujorku.

Vučić kaže da novi savetnik nije bio srećan kada je video šta ga čeka, ali da je već ponudio nekoliko rešenja. Što se tiče afere koja ga je dovela u žižu svetske javnosti, potpredsednik vlade ukazuje da još ništa od toga nije dokazano na sudu, kao i da to nije nešto po čemu treba suditi kada se govori o stručnosti.

„Našao sam jedan primer kojim ću ljudima da objasnim sve. Veliki Pikaso je veom loše tretirao svoje žene i svoju decu, a neki od najvećih zlikovaca na kugli zemaljskoj, poput Hitlera, voleli su pse, žene i tako dalje... Ako ćete po tome da sudite ko šta ostavlja iza sebe, onda bi ste mogli loše da sudite gospodinu Stros – Kanu. On mene interesuje kao stručnjak, kao čovek koji može da pomogne Srbiji“, rekao je Vučić

Što se tiče Stros – Kanove stručnosti, poznavaoci prilika nemaju zamerki. U tom svetlu, novinarka Ruža Ćirković podseća da je upravo on čovek koji se smatra zaslužnim da je svojevremeno, svojim reformama, pomogao MMF-u da se izvuče iz krize. Što se afere tiče:

„Da li je on izgubio neke svoje kontakte u međunarodnim finansijskim institucijama, na koje smo mi verovatno računali kada smo ga nagažovali, pravo da vam kažem, ne verujem. Jer, on zastupa neke interesa, a tim ineresima, bojim se, to nije naročito važno. Ali, ipak smatram da je Srbija trebalo da razmisli pre nego što je angažovala gospodina Stros – Kana s obzirom na te afere koje ga prate“
, kaže Ćirković

Ruža Ćirković međutim zaključuje da će, bez obzira na savetnike, ipak državni rukovodioci biti ti koji će povlačiti poteze. „Odluke o tome šta će se raditi i dešavati u Srbiji i srpskoj ekonomiji, donosiće naša vlada i njena skupština. Dakle, ona će biti rezultat koalicionih dogovora, a Stros - Kan ili Guzenbauer (Alfred, bivši austrijski kancelar) njima mogu da pomognu samo u realizaciji tih odluka. Ne bi mi bilo strano da verujem da će koalicione partnere, one manje, impresionirati ova velika imena, pa da će biti fleksibilniji u popuštanju svojih zahteva, naročito socijalnog tipa“