Demonstranti prete još masovnijim protestima ako predsednik Šri Lanke ne da ostavku

Demonstranti protestuju u prostorijama predsedničkog doma, nakon što je predsednik Gotabaja Radžapaksa pobegao, usred ekonomske krize u zemlji, u Kolombu, Šri Lanka, 9. jula 2022.

Šri Lanka će doživeti "strašan, masovni štrajk" i ogromne demonstracije ako predsednik i premijer ne daju ostavku do srede, upozorili su organizatori protesta i sindikalni lideri.

Sreda, 13. jul, je dan kada je predsednik Gotabaja Radžapaksa obećao da će podneti ostavku nakon što je pobegao od gomile koja je 9. jula upala u njegovu palatu, ali mnogi se brinu da neće održati reč.

Pročitajte i ovo: Predsednik Šri Lanke najavio ostavku, zapaljena rezidencija premijera

Gnevna javnost ga krivi za njihovu najgoru ekonomsku krizu u poslednjih nekoliko decenija. Stanovnici Šri Lanke se bore sa stalnim nestankom struje i nestašicom goriva i hrane.

Premijer Ranil Vikremesinge rekao je da će se povući kada se uspostavi privremena vlada svih stranaka nakon odlaska Radžapakse. Ali mnogi Šrilančani žele da i on odmah ode - jer kada Radžapaksa ode, prema ustavu Šri Lanke, Vikremesinge bi automatski postao vršilac dužnosti predsednika na 30 dana.

"Ako ne odu do 13. (jula), ponovo ćemo pokrenuti proteste na drugom nivou", rekao je organizator protesta otac Dževanta Pejris za BBC. Sindikati i grupe za građanska prava potvrđuju da će od 14. jula pa nadalje započeti užasan, masovni štrajk uz sve proteste. To je kasnije potvrdio sindikalni lider.

Hiljade ljudi preplavile su predsedničku palatu prisiljavajući Radžapaksu, autoritarnog lidera čija porodica dominira politikom ostrva skoro dve decenije, da pobegne. Trenutno je nejasno gde se nalazi.

Pročitajte i ovo: Opozicija u Šri Lanki nada se da će uspostaviti novu vladu

Usred neizvesnosti uoči njegovog očekivanog odlaska, organizatori protestnog pokreta Aragalaja - objavili su listu zahteva na javnom sastanku sa političkim partijama i sindikatima u biblioteci Kolombo. Pored zahteva za ostavke dvojice lidera i svih u njihovoj vladi, pozvali su i na ukidanje izvršnog predsedništva, hitnu ekonomsku pomoć i Narodno veće koje bi savetovalo vladu.