Nevladina Inicijativa mladih za ljudska prava protestovala je 13. oktobra u Zrenjaninu zbog najave tribine i promocije knjige koja, kako su saopštili, opravdava genocid u Srebrenici.
Aktivisti Inicijative su u centru tog grada u Vojvodini postavili instalaciju pod nazivom "Odraz istine o Srebrenici", kao reakciju na tribinu na kojoj će biti predstavljena knjiga poslanika Skupštine Srbije iz desne opozicione grupe "Mi snaga naroda", Aleksandra Pavića.
U knjizi pod nazivom "Zabranjena istina o Srebrenici", koja je prvi put izdata 2007, osporavaju se sudski utvrđene činjenice da je u Srebrenici počinjen genocid, navodi se u saopštenju Inicijative.
Dodaje se da su u prethodnih nedelju dana plakati u Zrenjaninu najavljivali da će promocija biti održana u Gradskoj kući, ali da je mesto održavanja naknadno promenjeno.
"Posebno je problematično što su govornici i organizatori tribine narodni poslanici poslaničke grupe 'Mi snaga iz naroda' Aleksandar Pavić, izdavač Branimir Nestorović i Branko Lukić, advokat osuđenog za genocid u Srebrenici Ratka Mladića", navodi se u saopštenju.
Predstavnici opozicione grupe "Mi – snaga naroda" negiraju srebrenički genocid, a povodom Rezolucije Ujedinjenih nacija o Srebrenici u maju 2024. upitali su da li je njen cilj "stvaranje muslimanske države sa trajnom mržnjom prema Srbima".
Pročitajte i ovo: Branimir Nestorović ljubitelj teorija zavera stigao do Skupštine Srbije"Izjave, postupci i javni skupovi predstavnika, kako vlasti tako i parlamentarne opozicije, kojima se instrumentalizuje patnja porodica žrtava i podriva pravda moraju biti osuđeni od svih političkih aktera u Srbiji", navodi se u saopštenju Inicijative mladih.
Oni su apelovali na lokalne vlasti da ne ustupaju prostore i ne daju podršku za negiranje zločina, a Ministarstvo za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost pozvali su da reaguje na zloupotrebe institucija kojima se poriču ratni zločini.
Vaš browser nepodržava HTML5
Snage Vojske Republike Srpske ubile su jula 1995. u Srebrenici i okolini 8.372 muškaraca i dečaka nesrpske nacionalnosti.
Uz presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu kojom je 2007. potvrđeno da se u Srebrenici dogodio genocid, Haški tribunal osudio je za zločine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija 16 osoba, od kojih sedam za zločin genocida.
Izveštaji Evropske komisije o napretku Srbije svake godine osuđuju porast promocije i veličanja osuđenih ratnih zločinaca, kao i negiranja sudski utvrđenih činjenica.