U Memorijalnom centru Potočari obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Obilježavanje Dana državnosti BiH u Memorijalnom centru Potočari u Srebrenici, 25. novembar 2024.

Časom istorije i polaganjem cvijeća na spomen obilježje žrtvama genocida u Memorijalnom centru u Srebrenici obilježen je 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine.

U BiH se 25. novembra obilježava Dan državnosti u znak sjećanja na zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH) tokom Drugog svjetskog rata, 1943. godine u Mrkonjić Gradu.

Tada je, između ostalog, u rezoluciji izrečena poznata krilatica da BiH "nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska, i muslimanska i hrvatska".

U entitetu Federacija BiH 25. novembar je neradni dan, a u entitetu Republika Srpska radni. Bosna i Hercegovina nema jedinstven zakon o praznicima na državnom nivou.

Republika Srpska ne priznaje Dan državnosti BiH.

Nura Begović, predsjednica Udruženja žena Srebrenice, 25. novembar 2024.

Nura Begović predsjednica Udruženja Žene Srebrenice kaže "da će ova država postojati uvijek, bez obzira na stalne političke pritiske o podjeli i negiranju genocida".

"Naši najmiliji dali su svoje živote za našu državu i sa ovog mjesta poručujem da želimo mir, želimo suživot i da u cijelom svijetu prestanu ratovi kako bi svaki narod imao svoju državu", rekla je Begović.

Obilježavanju Dana državnosti BiH u Memorijalnom centru Potočari prisustvovao je i Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske i bivši načelnik Opštine Srebrenica.

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske i bivši načelnik Opštine Srebrenica, 25. novembar 2024.

"Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježava se danas u mnogim gradovima entiteta Republika Srpska, ali Memorijalni centar Potočari je najznačajnije mjesto gdje se ovakvi datumi trebaju obilježavati. Naši preci su se prije 81 godinu borili za ravnopravnost i jedinstvo i nedjeljivost Bosne i Hercegovine, a to su činili i Bošnjaci u Srebrenici tokom proteklog rata", poručio je Duraković za Radio Slobodna Evropa.

U Memorijalnom centru do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, kojeg je u julu 1995. godine počinila Vojska Republike Srpske, a još uvijek se traga za oko 1.000 nestalih.