Časom istorije i polaganjem cvijeća na spomen obilježje žrtvama genocida u Memorijalnom centru u Srebrenici obilježen je 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine.
U BiH se 25. novembra obilježava Dan državnosti u znak sjećanja na zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH) tokom Drugog svjetskog rata, 1943. godine u Mrkonjić Gradu.
Tada je, između ostalog, u rezoluciji izrečena poznata krilatica da BiH "nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska, i muslimanska i hrvatska".
U entitetu Federacija BiH 25. novembar je neradni dan, a u entitetu Republika Srpska radni. Bosna i Hercegovina nema jedinstven zakon o praznicima na državnom nivou.
Republika Srpska ne priznaje Dan državnosti BiH.
Nura Begović predsjednica Udruženja Žene Srebrenice kaže "da će ova država postojati uvijek, bez obzira na stalne političke pritiske o podjeli i negiranju genocida".
"Naši najmiliji dali su svoje živote za našu državu i sa ovog mjesta poručujem da želimo mir, želimo suživot i da u cijelom svijetu prestanu ratovi kako bi svaki narod imao svoju državu", rekla je Begović.
Obilježavanju Dana državnosti BiH u Memorijalnom centru Potočari prisustvovao je i Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske i bivši načelnik Opštine Srebrenica.
"Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježava se danas u mnogim gradovima entiteta Republika Srpska, ali Memorijalni centar Potočari je najznačajnije mjesto gdje se ovakvi datumi trebaju obilježavati. Naši preci su se prije 81 godinu borili za ravnopravnost i jedinstvo i nedjeljivost Bosne i Hercegovine, a to su činili i Bošnjaci u Srebrenici tokom proteklog rata", poručio je Duraković za Radio Slobodna Evropa.
U Memorijalnom centru do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, kojeg je u julu 1995. godine počinila Vojska Republike Srpske, a još uvijek se traga za oko 1.000 nestalih.