Ekonomska kriza produbila krizu u medijima

Štampa u Srbiji, foto: Vesna Anđić

Po mnogim merilima medijsko stanje u Srbiji je "gore nego ikada" od 5. oktobra 2000. godine. Pad prihoda od reklama, niska primanja novinarima se preti, a neki su i pod policijskom pratnjom.

Ekonomska kriza je samo produbila i ubrzala umnožavanje problema. Otpuštanja i smanjenje plata idelano se uklapa u nametnuti format.

Novinarska udruženja stoga otvorenim pismom predsedniku Srbije Borisu Tadiću izražavaju nezadovoljstvo zbog bednog pložaja novinara i profesije, ali i zbog toga što još nije usvojena Medijska strategija.

U zajedničkom pismu Udruženje novinara Srbije, Nezavisno udruženje novinara Srbije Nezavisnog društva novinara Vojvodine, ANEMA i Lokal presa, očekuju reakcije.

"Ovo pismo neće biti upućeno samo predsedniku Tadiću, već i Evropskoj komisiji, EU i OEBS-u. Meni se čini da je to važna tema na kojoj Srbiji mora dosta da uradi, ali to je već procena koja ne zavisi od nas”, kaže predsednik NUNUS-a Vukašin Obradović.

Vukašin Obradović
Očigledno je da je ambicija kontrolisanih medija u Srbiji da ubede javnost da ono što su gledali i slušali odgovara upravo njihovim interesima i potrebama.

Tu se gubi nezavisnost i sposobnost kritičkog, istraživačkog novinarstva. Postojeće stanje na medijskoj sceni u Srbiji je neodrživo, slažu se gotovo svi javni delatnici.

"Problemi se ovde javljaju u osnovi u Ministarstvu kulture koje je produkovalo onaj sramni Zakon o javnom informisanju, poništen na Ustavnom sudu.Tako da sumnjam da će se bilo šta uraditi tokom ove godine i pre parlamentarnih izbora”
, primećuje Slobodan Đorić, doskorašnji član Radiodifuzne agencije Srbije.

U Srbiji je registrovano 937 javnih glasila. Od početka privatizacije bez posla je ostalo preko 4.000 zaposlenih u medijima. Više od 100 glasila je ugašeno ili upropašćeno u procesu sumnjive privatizacije.

Lokalni mediji odumiru


Predsednik ANEM-a Saša Mirković podseća da novinarska udruženja dva meseca čekaju odgovor nadležnog ministarstva po pitanju medijske strategije.To samo po sebi brine medijske institucije, kaže Mirković.

"Ono što je dodatni problem je to što se u ovoj zemlji sve više govori o izborima, jasno je da su mediji u sve težoj situaciji i mi se plašimo da medijska strategija bude saterana u ćošak, da ta priča nebude više značajna, upravo zbog nepostojanja medijske strategije, zakonodavstva i neodgovarajućeg tretmana države, vlade i odgovorajućeg ministarstva”
, ocenjuje Mirković.

Nedavnim nametanjem izmenjenih odredbi Zakon o javnom informisanju, vlada je naterala novinare da gledaju unutraške, kako bi sačuvali leđa ali i povećali
"Lokalni elektronski i štampani mediji odumiru, a lokalne samouprave podržavaju samo one medije koje mogu da kontrolišu”, konstatuje Obradović
samocenzuru. Lokalna štampa je na izdisaju a materijalni položaj novinara bedan. Kriza produbljava zavisnost medije od volje oglašivača. Uvek se nađe i višak političkog uticaja.

"Kao direktna posledica ovakvog stanja su dve tendecije. Jedna je da lokalni elektronski i štampani mediji odumiru. Drugi je da loklane samouprave podržavaju samo one medije koje mogu da kontrolišu”,
konstatuje Obradović.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović navodi primer dnevnog lista Danas“ koji mora da platiti astronomsku kaznu zbog navodne povrede ugleda i časti trojice policajca iz Požarevca, od čak 942.000 dinara (oko 9.000 evra), što može da dovede u pitanje opstanak ovih novina.

„Ova situacija sa Danas-om samo je posledica medijskog dešavanja i loše primene tog zakona. I jedno i drugo su ogledalo jedne loše atmosfere i političkog stava države i vladajuće većine prema medijima”
, kaže Obradović

Jedna od posledica neuređenog stanja na medijskoj sceni jesu i veoma niske plate u medijima, što, prema mišljenju eksperata, može ugroziti uređivačku nezavisnost i sniziti etičke standarde u novinarstvu.