Svrsishodnost Agencije za borbu protiv korupcije

Državni i politički zvaničnici u poslednje vreme sve češće govore o suzbijanju korupcije, ali se u praksi ne vide veliki rezultati
Korupcija na Balkanu je neka vrsta društvenog snalaženja u svakodnevnim okolnostima. To, kako pokazuju podaci iz Srbije, može godišnje da košta i do 400 miliona evra. Najkorumpiranije su političke partije. Sada je vlast odlučila da osnuje Agenciju za borbu protiv korupcije. Hoće li ona imati rezultata i šta su najveći izazovi nove institucije čiji su prethodnici, često otkrivajući neke od afera, gubili samostalnost?

Mada se Srbija na rangiranju Transparensi internešenela po indeksu percepcije nalazi pri samom dnu lestvice, novoformirana Agencija za borbu protiv korupcije će verovatno imati dosta posla, ali i efikasne mehanizme da se bori protiv ove društvene pošasti u svim njenim oblicima. To je, između ostalog, najavila i na prvoj konferenciji za novinare nakon izbora na tu funkciju, novoizabrana direktorka Agencije Zorana Marković:

"Ne mislimo da ova institucija sama može išta da uradi, jer da može to bi već neke institucije pre nas obavile. Dakle, mi smo samo tu da koordiniramo saradnju, da je napravimo efikasnijom i da donesemo određene mehanizme kojima ćemo olakšati život svima nama, jer mislim da smo svi osetili korupciju, svi znamo kako ona izgleda, ali ne znamo svi kako da se s njom izborimo."


Nedavno istraživanje je pokazalo da je verovanje o rasprostranjenosti korupcije veće od njenih realnih razmera. U Srbiji ne postoji samo jedan pojavni vid korupcije, zbog čega Agenciji predstoji veliki posao, svesna je direktorka agencije, ali ne obećava brze rezultate:

"Mi i dalje imamo samo očekivanje da će svi državni organi i sve institucije podržati rad ove ustanove. Znamo kako je to do sada bilo u praksi."


Kao izvori korupcije identifikovane su političke partije zbog netransparentnog i nekontrolisanog finansiranja, i javne nabavke u kojima Srbija, prema procenama nezavisnih tela, gubi 400 miliona evra godišnje.


Prevencija korupcije


Skupština Srbije je nedavno usvojila set antikorupcionih zakona. Dakle, sada postoje institucionalni uslovi za borbu protiv korupcije. Zvanično će Agencija početi rad prvog dana 2010. godine. Baviće se pitanjima sukoba interesa funkcionera, finansiranja političkih stranaka, prevencijom korupcije. Zamenik direktora Vladimir Janković:

"Rečeno je da Agencija počinje sa radom već 1. januara. Zadatak je da pripremimo infrastrukturu i normativne i tehničke uslove za rad Agencije, kako bi sve ove nadležnosti o kojima je govorila direktorka mogle da se preuzmu u punom kapacitetu."

Dugo se u javnosti vodila polemika da li postoji sukob nadležnosti između Agencije i Saveta za borbu protiv korupcije. Predsednik Odbora Agencije Čedomir Čupić negirao je da postoji sukob nadležnosti između Agencije i Saveta za borbu protiv korupcije navodeći da je jedno telo formirao parlament, a druge Vlada Srbije:

"Jednostavno, one ne dovode do željenih rezultata i to je jedna velika novina. U tom smislu je sada Agencija, da tako kažem, u većem obimu i kapacitetu."


Državni i politički zvaničnici u poslednje vreme sve češće i sve oštrije govore o korupciji, ali se u praksi ne vide veliki rezultati. Česti prigovori o neophodnoj borbi protiv korupcije stizali su i iz sedišta Evropske unije, pa je tako i ova agencija rezultat tog zahteva. Član Agencije Zlatko Minić:

"To jeste bio jedan od uslova na putu vizne liberalizacije, ali je prosto prepoznata jedna potreba da postoji jedno centralno telo koje će biti fokusirano na borbu protiv korupcije, koje će umrežiti sve one koji mogu da se bore protiv korupcije – jer ne može jedan vitez na belom konju da se sam izbori s ovim."


Da bi se vodila efikasna borba potrebno je da ojačaju nezavisne institucije a da li će Agencije za borbu protiv korupcije uspeti tek ćemo videti, jer su brojne institucije u borbi protiv korupcije sputavane tako što im je odmah posle početnih dobrih rezultata oduzimana samostalnost.