Dva meseca pred izbore, vlasti u Srbiji po treći put donele su odluku o ograničenju cena sa ciljem zaštite potrošača.
Vlada Srbije je u najnovijoj odluci od 10. februara propisala maksimalnu cenu goriva. U decembru su zamrznute cene prirodnog gasa i osnovnih životnih namirnica, poput brašna i ulja.
"Cilj ove uredbe je, osim sprečavanja daljeg nekontrolisanog rasta cena pojedinih naftnih derivata, očuvanje životnog standarda stanovništva i sprečavanje većih poremećaja na tržištu u Republici Srbiji", navela je ministarka trgovine Tatjana Matić u saopštenju 11. februara.
Pročitajte i ovo: Vlada Srbije ograničila uredbom cenu gorivaEkonomista iz Beograda Saša Đogović za Radio Slobodna Evropa (RSE) u ovom potezu vidi i predizbornu funkciju, ali takođe i prepreku za trgovce da nekontrolisano dižu cene.
On ukazuje da zamrzavanje cena ima i svoju predizbornu funkciju, uoči izbora najavljenih za početak aprila.
"Pored izgovora za očuvanje životnog standarda stanovništva, ono ima i predizborni šmek", navodi Đogović, koji je ujedno autor publikacije "Makroekonomska kretanja u Srbiji".
Dalje pojašnjava da će sa druge strane, zamrzavanje cena sprečiti trgovce da nekontrolisano dižu cene.
"Naši trgovci, odnosno prodavci i uvoznici često nadograđuju tu cenu i izvan tržišnih okvira, pokušavajući u turbulentnim vremenima da ostvaruju što veću zaradu", kaže Đogović.
Gorivo 'na ledu' do marta
Uredbom koju je Vlada Srbije donela na sednici 10. februara u narednih mesec dana cena evrodizela je ograničena na 179 dinara po litru (1,52 evra) dok maksimalna cena bezolovnog benzina Evro premijum BMB 95 iznosi 171 dinar (1,45 evra).
Kako je saopštilo resorno ministarstvo, drugi naftni derivati nisu obuhvaćeni uredbom i njihovu cenu trgovci mogu slobodno formirati.
Pročitajte i ovo: Vlada Srbije ograničila cijene osnovnih životnih namirnicaĐogović za RSE navodi da je upravo gorivo u protekloj godini pretrpelo najveće poskupljenje, od 22,8 odsto.
Pojašnjava da rast cena goriva, zatim transporta, dalje utiče na cene gotovo svih proizvoda i usluga, od taksi prevoza do cene voća i povrća na pijaci.
Ipak, Đogović smatra da bi bolja mera od zamrzavanja cena bilo da je država smanjila akcize.
"Time bi svakako mogla da rastereti dodatno troškove same cene naftnih derivata, pri čemu bi ta mera mogla da bude ograničena na neki vremenski period, kao i ova uredba o zamrzavanju cena, tako da u onom momentu kada dođe do popuštanja cena na svetskom tržištu opet se te akcize mogu vratiti na pređašnji nivo", pojašnjava Đogović.
Ta vrsta državnog nameta inače čini nešto više od 50 odsto cene goriva koju vozači plaćaju na pumpama.
Pročitajte i ovo: Poskupljenja izvode ratare u Srbiji na uliceĐogović ukazuje i na trend da se cene goriva u Srbiji brzo dižu kada dođe do poskupljenja na svetskom tržištu.
Povratak na staro je ipak sporiji i to sve ide na štetu potrošača.
"Kad dolazi do pada cena na svetskom tržištu, kod nas to ide dosta sporo, lagano, ali kada imate kretanje na više, onda se odmah povećavaju te cene i često izgleda i van ekonomski opravdanih nivoa, što dodatno ugrožava kupovnu moć stanovništva", kaže Đogović.
Koje su još cene ograničene?
Vlada je u januaru produžila uredbu kojom je krajem prošle godine zamrzla cene osnovnih životnih namirnica.
Tako će brašno, šećer, ulje i mleko do 3. maja koštati onoliko koliko su koštali 15. novembra prošle godine.
Pročitajte i ovo: Zašto hrana neće pojeftiniti u 2022.?Tu se, međutim ne radi o tačnoj maksimalnoj ceni, kao što je slučaj sa gorivom, već je svaka prodavnica dužna da cene vrati ili zadrži na onom nivou kakve su bile 15. novembra.
Za kontrolu je, kako je saopštilo resorno ministarstvo nadležna tržišna inspekcija, a za trgovine koje ne budu poštovale uredbu Vlade, propisane su kazne i do dva miliona dinara (17.000 evra).
Đogović ukazuje da je kod većine proizvoda obuhvaćenih uredbom Vlade cena 15. novembra prošle godine već dostigla svoj tržišni maksimum.
"Kada dođe do njihovog odmrzavanja, posle izborne kampanje, većina tih proizvoda će ili ostati na tom nivou i polako se spuštati na niže kvote, možda jedino svinjsko meso zbog rasta stočne hrane može otići još više, ali ne bih sada da prejudiciram stvari", pojašnjava Đogović.
U decembru je takođe uredbom Vlade privremeno ograničena i cena prirodnog gasa "kao način ublažavanja posledica energetske krize u cilju zaštite privrede i građana koji su upućeni na korišćenje ovog energenta".
Izvesno poskupljenje struje posle izbora
I dok su predviđanja kakve će cene građane na rafovima sačekati nakon izbora, ono što je izvesno, smatra Đogović je poskupljenje struje.
"Ja očekujem da će u ovoj godini svakako doći do povećanja cene električne energije i to ubrzo posle izbora, a takođe to je i povoljniji momenat kada je i manja potrošnja električne energije, tako da će biti i manji udar na kućni budžet", navodi Đogović.
Pročitajte i ovo: Život na struju u Srbiji i BiHNa to, kako kaže, ukazuju i svetski tokovi na tržištu energenata, jer kroz rast cene gasa, raste i cena struje.
Đogović podseća da je ove grejne sezone energetski sistem dodatno bio opterećen, pa je država bila prinuđena da uvozi struju.
"Potrošnja je ove godine kod nas pojačana i zbog hladnije zime, nego što je to bilo prethodne dve-tri godine, a s druge strane, mi sad uvozimo struju po znatno višim berzanskim cenama", navodi Đogović.
Odgovornost za to, kako kaže, vidi u neodgovornosti i nekompetentnosti rukovodstva državne Elektroprivrede Srbije i javnog preduzeća Srbijagas.
Pročitajte i ovo: Raste potrošnja energije u Srbiji, dodatne količine iz uvozaSrbija se inače krajem godine suočila sa energetskim kolapsom.
U decembru je iz rada ispalo šest od ukupno osam blokova najveće termoelektrane TENT u Obrenovcu, što je dovelo da bez struje ostane oko 136.000 ljudi.
Zbog zastoja u radovu blokova TENT-a smenjena su četiri direktora EPS-a. Srbija i dalje uvozi struju, i troši više nego što proizvodi, pokazuju zvanični podaci.
Zamrzavanje cena u Evropi
Merama ograničenja cena kako bi se stavile pod kontrolu pribegle su i pojedine evropske države.
Tako je susedna Hrvatska u oktobru prošle godine na mesec dana zamrzla cenu dizela i benzina Evrosuper 95 na 1,46 evra po litru.
Meru je kasnije produžila za još jedan mesec, do sredine decembra 2021.
Sredinom januara, Mađarska vlada je donela uredbu o zamrzavanju cena osnovnih životnih namirnica kako bi usporila inflaciju.
Pročitajte i ovo: Orban uoči izbora povećava potrošnju i olakšiceCene šećera, brašna, svinjskog buta, pilećih grudi i mleka su tako ograničene na nivo na kom su u Mađarskoj bile 15. oktobra prošle godine.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je 12. februara da će ta zemlja produžiti ograničenje cene goriva za još tri meseca, te će zamrzavanje maloprodajne cene goriva na 480 forinti (1,53 dolara) po litru ostati na snazi do 15. maja.
Poljska je od prvog februara ukinula PDV (porez na dodatu vrednost) na osnovne namirnice, benzin, gas, druge energente i đubriva.
Meru u trajanju od šest meseci Vlada Poljske je obrazložila željom da utiče na smanjenje inflacije.
Inače, za takav potez Varšava bi trebalo da traži odobrenje Evropske komisije, ali je odluku donela samostalno, ne čekajući zeleno svetlo Brisela.
"Cilj je da u novčanicima Poljaka ostane što više novca", izjavio je 1. februara poljski premijer Mateuš Moravjecki (Mateusz Morawiecki).