Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) izrazio je "duboku zabrinutost" zbog predloga zakona o uspostavljanju registra za "agente stranog uticaja" koji je dostavljen Skupštini Srbije, saopštila je ta evropska institucija 5. decembra.
Ističu da bi takav zakon predstavljao ozbiljnu i direktnu pretnju organizacijama civilnog društva, ugrozio njihovu ulogu u očuvanju demokratskih vrednosti, ljudskih prava i evropske integracije Srbije, prenosi Beta.
Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač proruski potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podneli su parlamentu predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
Prema tom predlogu "agentima" se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje se u pretežnom delu finansiraju ili na drugi način pomažu iz inostranstva.
Pokret socijalista je manji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Pročitajte i ovo: Vulinova stranka u Skupštini Srbije predložila zakon o stranim agentimaEESC je istakao da takav zakon nije kompatibilan sa fundamentalnim vrednostima EU koje Srbija kao kandidat za EU treba da podržava.
Oni su pozvali zakonodavce Srbije da razmotre implikacije predloženog zakona i da ne urade ono što bi štetilo civilnom društvu i ometalo napredak zemlje na evropskom putu.
EESC je konsultativno telo Evropske unije (EU) i postoji od 1958 godine. Radi se o savetodavnoj skupštini koju čine predstavnici udruženja poslodavaca, radničkih sindikata i organizacija civilnog društva.
Evropski ekonomski socijalni komitet je prvi zvanični forum EU koja prihvata članove iz zemalja kandidata. Srbije je postala članica u februaru 2024.
Ta evropska institucija navela je i da će nastaviti da podržava civilno društvo Srbije u podsticanju otvorenog i transparentnog dijaloga o budućnosti zemlje, kao i posvećenosti osnovnim pravima i vladavini prava.
Pročitajte i ovo: SAD zabrinute zbog predloženog zakona o stranim agentima u SrbijiPre nego što postane članica EU, zemlja kandidat mora da uskladi svoje zakone, politike, institucije kao i praksu sa standardima i zahtevima EU.
Srbija se, pored Crne Gore, smatra liderom u pristupnom procesu u EU.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji i prema ocenama kritičara služi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija