Na sastanku državnog vrha Srbije i delegacije kompanije Rio Tinto najavljeno je da će Srbija strogo voditi računa o primeni najstriktnijih ekoloških mera u rudniku jadarita u Zapadnoj Srbiji.
Na sastanku sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić, ministarkom rudarstva i energetike Zoranom Mihajlović i ministarkom zaštite živote sredine Irenom Vujović, predstavnici Rio Tinta potvrdili su da će do kraja 2021. godine u projekat "Jadar" biti investirano 450 miliona dolara. Investicije obuhvataju geološka istraživanja, razvoj tehnologije prerade, izradu studija i pripremu projekta.
Meštani Jadra i ekološke organizacije protive se tome da Rio Tinto iskopava jadarit jer smatraju da bi to ugrozilo tokove Drine i Jadra, poljoprivredno zemljište, podzemne vode i vazduh, i prinudilo ih da se isele.
Predstavnici kompanije Rio Tinto su istakli na sastanku sa državnim vrhom 1. juna da će do kraja ove godine biti završena studija opravdanosti, kao i studiju o proceni uticaja na zaštitu životne sredine u cilju početka eksploatacije minerala jadarita.
- Mihajlović: Srbija može da proizvodi litijumske baterije i električna vozila
- Protest na zapadu Srbije: 'Ne' iskopavanju litijuma
Transparentan rad i ispunjavanje najzahtevnijih uslova u oblasti ekologije, jedan je od zahteva državnog vrha kada je u pitanju istraživanje nalazišta minerala jadarita u okolini Loznice, navodi se u saopštenju nakon sastanka.
"Svi projekti koji se budu realizovali u ovoj oblasti moraju da zadovolje najviše ekološke i tehnološke standarde, jer nema zdravog ekonomskog razvoja bez očuvanja zdrave životne sredine", rekao je Vučić i naglasio da će država strogo voditi računa o primeni najstriktnijih ekoloških mera.
Ekološki aktivisti protiv istraživanja
U oblasti Jadar u zapadnoj Srbiji, u regionu Donjeg Jadra i grad Loznica na reci Drini na zapadu zemlje, od Beograda udaljen oko 140 kilometara, 2004. otkrivena je ruda nazvana jadarit, koja sadrži i litijum i bor, a koja je kao novi mineral u internacionalnoj klasifikaciji zvanično priznata i zavedena 2006. godine.
Kompanija Rio Tinto istražuje ove rude.
Litijum je jedna od glavnih komponenti baterija za električne automobile i elektroniku široke potrošnje.
Deo stanovnika regiona Jadra 10. aprila je zajedno sa članovima ekoloških organizacija protestovao u Beogradu uz najavu predaje Vladi Srbije 60.000 potpisa za peticiju protiv tog projekta.
Okupljeni su tada simbolično pokazali "crveni karton" kompaniji Rio Tinto čime su poručili da ne žele da ta kompanija radi u Srbiji i naveli da je iskopavanjem jadarita direktno ugroženo 1.500 hektara zemlje i da će štetno uticati na 22 sela sa skoro 20.000 stanovnika.
Podsetite se Ekološki protest u Beogradu: Traži se obustava projekata štetnih po životnu sredinuKrajem februara 2020. premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da Vlada i Rio Tinto planiraju da traže strateškog partnera koji bi u Loznici otvorio fabriku za proizvodnju baterija ili električnih automobila.