Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je isključivo na institucijama zemlje da li će i koji izbori biti ponovljeni, uz ocenu da je glasanje 17. decembra proteklo u demokratskoj atmosferi i da je bilo "najmirnije ikada u savremenoj istoriji".
Vučić je konferenciji za novinare u nedelju odbacio kritike koje su se na račun regularnosti izbora čule od domaćih, stranih posmatrača i lidera najveće opozicione koalicije Srbija protiv nasilja.
Predsednik Srbije rekao je i da je "veoma srećan" što je Republička izborna komisija (RIK) uputila Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave da "poimence provere" sve za koje se tvrdi da su fantomski birači.
Pročitajte i ovo: Zašto je 325 profesora univerziteta javno podržalo Vučića?"Sve su proverili u MUP-u i od 496 poziva (prijava) koje su stigli, svi su uredno upisani u birački spisak. Čisto kao suza", rekao je Vučić.
On tvrdi da je od tog broja 487 ljudi "mnogo, mnogo godina ranije" upisano u birački spisak a preostali broj upisan je tokom 2022. godine.
"Fantomskih birača nije bilo", rekao je on.
RIK je 23. decembra većinom glasova usvojio predlog predsednika Komisije da se od Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave traži provera poziva za glasanje koje je RIK-u dostavila koalicija Srbija protiv nasilja, uz tvrdnju da je reč o "fantomskim glasačima".
Članovi RIK-a koji su izabrani na predlog stranaka okupljenih oko koalicije Srbija protiv nasilja nisu glasali za predlog predsednika, smatrajući da on ne odgovara na suštinu problema.
Vučić je građanima Srbije "čestitao na demokratskom procesu" uz konstataciju da je ponosan što su izbori i predizborna kampanja protekli bez fizičkih incidenata.
"Institucije će imati našu podršku da u skladu sa demokratskim normama urade svoj posao i to je sve", rekao je Vučić govoreći o mogućnostima da li će izbori biti ponovljeni.
Kada je reč o izborima u glavnom gradu Srbije, Beogradu, Vučić je rekao da će izbori biti ponovljeni samo ako se ne obezbedi većina, budući da ni vladajuća stranka, niti opozicioni blok Srbija protiv nasilja nemaju dovoljno odbornika za samostalno formiranje gradske vlasti.
Vučić je takođe najavio da će novi saziv Skupštine Srbije biti konstituisan tokom januara 2024. godine a da formiranje vlade očekuje krajem februara.
Dodao je i da je "teško" da će Ana Brnabić ponovo biti premijerka Srbije, ali da će obavljati "značajne funkcije u budućnosti".
Opozicioni lideri okupljeni oko liste Srbija protiv nasilja, kao i deo građana s protesta ispred Republičke izborne komisije (RIK) nedelju dana zahtevaju poništavanje izbora na svim nivoima. Razlog je, kako navode, prekrajanje izborne volje građana.
"Šta god oni pokušavali neće biti nasilne smene ili bilo čega. Vlast se u Srbiji menja na izborima", odgovorio je Vučić 24. decembra na ove zahteve.
Parlamentarne, lokalne i pokrajinske izbore u Srbiji, 17. decembra, pratilo je 5.587 domaćih i stranih posmatrača među njima i posmatrači OEBS-a. Oni su u danima nakon izbora ocenili da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
"To su ozbiljni problemi kojima se institucije moraju ozbiljno pozabaviti i istražiti ih", ocenili su međunarodni posmatrači OEBS-ove Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
Pročitajte i ovo: Srpski zvaničnici iz regiona u 'čvrstom Vučićevom zagrljaju'Sličnu poruku, 18. decembra iznelo je i Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke koje je konstatovalo da su izborne nepravilnosti u Srbiji o kojima su izvestile međunarodne posmatračke misije "neprihvatljive" za državu koja je kandidat za Evropsku uniju (EU).
"Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU", navelo je tada nemačko ministarstvo na mreži X.
Na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti pozvao je i deo evroparlamentaraca. Poslanici kluba socijaldemokrata u Evropskom parlamentu poručili su da "verodostojni izveštaji o izbornim prevarama i tvrdnjama o nasilju bez presedana izazivaju ozbiljnu zabrinutost".
Državni vrh i vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) do sada odbacuju kritike koje dolaze od domaćih i stranih posmatrača, zvaničnika kao i najveće opozicione koalicije Srbija protiv nasilja.
Vučić je 21. decembra izjavio da državni organi sastavljaju "važno pismo o uplivu i mešanju jedne važne zemlje u izborni proces Srbije na najbrutalniji način".
Nije precizirao na koju državu misli, ali je tu informaciju najavio odgovarajući na pitanje kako gleda na kritike koje iz Nemačke stižu na račun regularnosti izbora. Prema njegovim rečima, taj dokument biće završen do Nove godine i početkom januara upućeno "celom svetu da se vidi".