Ekološki aktivisti Srbije traže od Vučića da ne potpiše izmene Zakona o vodama

Nevladine organizacije i aktivisti iz Srbije, okupljeni oko platforme Ekološki ustanak, zatražili su da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne potpiše izmene Zakona o vodama, koje su usvojene u Skupštini.

Da bi izglasane izmene bile važeće, po Ustavu Srbije, predsednik mora da stavi svoj potpis na njih.

Udruženja okupljena oko Ekološkog ustanka iznela su ocenu da su izmene Zakona o vodama "katastrofalne" i zahtevaju su da se vrate na ponovno pisanje i da u ponovljenoj proceduri pisanja zakona učestvuju zainteresovani građani, profesionalna i stručna udruženja.

Naglašava se da se izmenama menjaju odredbe o načinima korišćenja i davanja u zakup vodnog zemljišta i to tako da se predviđa mehanizam "neposredne pogodbe" pri davanju u zakup vodnog zemljišta.

Zakup vodnog zemljišta po principu "neposredne pogodbe", koja isključuje proceduru javnih konkursa, predviđen je u slučajevima postavljanja plutajućih objekata – splavova, i u slučaju korišćenja rečnih nanosa – odnosno, eksploatacije šljunka koji se koristi kao građevinski materijal.

"Na ovaj način se jasno otvara prostor za koruptivne aktivnosti, a eliminiše princip transparentnosti i javnih nabavki u raspolaganju resursima koji predstavljaju najvažnije javno dobro - vodu", ističe se u apelu.

U apelu udruženja oko Ekološkog ustanka navodi se da tokom izrade usvojenih izmena zakona nije bilo omogućeno učešće javnosti, niti je ona na bilo koji način bila informisana o izradi akta.

Naglašava se da je voda javno dobro i ključni resurs građana Srbije, "a ne resurs koji država sme da pretvori u potrošačku robu i resurs za profitabilnu eksploataciju".

Možda vas interesuje U jeku ekološke bitke u Srbiji Zakon o prirodi na izmenama u Skupštini

Šta je odgovorio predsednik Srbije?

Predsednik Srbije je povodom usvajanja Zakona o vodama i primedbi dela javnosti na njegov sadržaj, rekao da će ga potpisati ako je u skladu sa Ustavom, "svidelo mu se ili ne". Vučić je 15. jula izjavio da još nije pročitao zakon i da će ga tek pročitati.

"Ta vrsta potcenjivanja naroda gde govorite o splavovima. Ne stoje oni tu tri dana, već ih je neko drugi postavio, nastajalo je u vreme Demokratske stranke, 'žute vlasti'. Tad se ćutalo a sad su se setili da im smeta", naveo je Vučić.

Kako je rekao, "šta god da se usvoji oni polaze od sebe - da će neko da nešto ukrade".

Opoziciona Stranka slobode i pravde, nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, saopštila je da će izmene zakona o vodama omogućiti predstavnicima "režima da neposrednom pogodbom, odnosno korupcijom, daju u zakup zemljište u javnoj svojini vlasnicima splavova i to istih onih splavova koje i danas obezbeđuju tzv. 'navijači' iz organizovanih kriminalnih grupa povezani sa ubistvima, iznudama i trgovinom drogom".

"Sistem pljačke, otimanja i zastrašivanja se ne iskorenjuje već se naprotiv učvršćuje i legalizuje", saopštila je Stranka slobode i pravde.

Vaš browser nepodržava HTML5

Protest ekoloških aktivista u Beogradu

Zahtevi Ekološkog ustanka i za Vladu Srbije

Udruženja okupljena oko Ekološkog ustanka traže da se Zakon o vodama vrati Vladi Srbije kako bi sprovela javnu raspravu u skladu sa zakonom.

Dodaje se i da je Ministarstvo građevinarstva isključilo javnost iz zakonski obavezne procedure javne rasprave za Nacrt prostornog plana Srbije od 2021. do 2035. godine i Izveštaja o strateškoj proceni njegovog uticaja na životnu sredinu.

Od Ministarstva građevinarstva traže da hitno ponovi postupak za donošenje Nacrta prostornog plana Srbije i pratećeg izveštaja, odnosno da ministarstvo ponovo piše nacrt – ovog puta zajedno sa stručnim organizacijama i zainteresovanom javnošću.

Od premijerke Srbije traži se da odgovori zbog čega se "grubo krše zakonski propisi i procedura, zašto se strateški važni akti kriju i usvajaju daleko od očiju javnosti". Udruženja navode da, ako se ti akti ne povuku, smatraju da je premijerka direktno odgovorna za kršenje zakonskih procedura i da će tražiti njenu smenu i smenu resornih ministara.

Apel su potpisale Inicijativa Pravo na vodu, Nacionalna ekološka asocijacija, Vojvođanska zelena inicijativa, Ekološki front Novi Sad, Očuvajmo reku Pek, Društva za zaštitu životne sredine Stara planina, Skupština slobodne Srbije, Savez ekoloških organizacija Srbije, Otvorena građanska platforma Akcija, Združeni pokreti i inicijative, GG Pokreni se, Odbranimo Teslu - Pančevo, Komšije sa Dorćola, OSNA, Srce grada, UG Belorepan, UK Komšija - Krnjača, UG Kotež, "Bela Čaplja 1165", UO PAKT iz Loznice, GG Bitka za Vlasinu i druge organizacije, građani i profesionalci.

Pročitajte i ovo: Ekološki protest u Beogradu: Traži se obustava projekata štetnih po životnu sredinu