Premijerka Srbije u Kini je razgovarala o investiranju u zelenu energiju u Srbiji sa predstavnicima kompanije Ziđin, koja učestvuje u istraživanju i eksploataciji rude bakra, zlata i drugih minerala i više puta je kažnjavana zbog zagađenja u istočnoj Srbiji.
Premijerka Srbije Ana Brnabić sastala se 4. novembra u Šangaju, na početku posete Kini sa premijerom Li Điangom (Li Jiang) i predstavnicima kineskih kompanija Huavej (Huawei), Šangaj fengling rinjuabel (Shanghai Fengling Renewable), CCCC i CRBC, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Kompanija Šangaj fengling rinjuabel sarađuje sa jednim od najznačajnijih kineskih investitora u Srbiji, Ziđinom, u oblasti obnovljivih izvora energije, naveli su iz Vlade Srbije.
Brnabić je istakla da je sa predstavnicima te kompanije razgovarala o njihovim planovima za dodatno investiranje u zelenu energiju u Srbiji, sa akcentom na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Izgradnjom hibridnog postrojenja zadovoljile bi se skoro celokupne potrebe Ziđina za električnom energijom, dodatno smanjila emisija štetnih gasova i takođe bi se dobila značajna količina "zelenog" vodonika za izvoz, navela je premijerka.
"Želimo da nastavimo ubrzani razvoj domaće privrede, uz obavezno poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine", dodala je ona.
Kompanija Ziđin se u više navrata suočavala sa sudskim postupcima i optužbama za zagađenje životne sredine u istočnoj Srbiji, o čemu je Radio Slobodna Evropa već izveštavao.
Vaš browser nepodržava HTML5
Građani Bora su više puta protestovali zbog zagađenja i visoke koncentracije sumpor-dioksida u vazduhu, a meštani sela Krivelj u istočnoj Srbiji zatražili su da se svi isele jer im je život blizu rudnika postao nepodnošljiv.
Sud je do sada Ziđinu izrekao više novčanih kazni zbog zagađenja.
Nastavak jačanja povezanosti sa Kinom
Iz Vlade Srbije saopšteno je 4. novembra da je premijerka Brnabić sa predstavnicima CCCC i CRBC, "koje su izgradile i rade na nekim od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji", razgovarala o aktuelnim i budućim investicijama. Srbija je, kako je rekla, "čvrsto opredeljenja da se nastavi sa još jačim i boljim infrastrukturnim povezivanjem sa Kinom.
Kako je RSE ranije analizirao, Kina je u 2022. bila drugi najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije posle Nemačke, sa obimom razmene od 6,15 milijardi dolara. Međutim, od toga je uvoz iz Kine bio 4,98 milijardi dolara, dok je izvoz iz Srbije bio 1,17 milijardi dolara.
detaljno o razmeni kine i srbije 'Čeličnom prijateljstvu' Srbije i Kine dodat Sporazum o slobodnoj trgoviniDva najveća kineska izvoznika iz Srbije su kineske kompanije, železara u Smederevu i Ziđin. Među proizvodima koji se najviše izvoze iz Srbije u Kinu su bakar i njegovi derivati.
Vlasnik železare u Smederevu je kineska HBIS GROUP. Kineska kompanija Ziđin je većinski vlasnik Rudarsko-topioničarkog basena Bor u kome se proizvode bakar i plemeniti metali.
Na drugoj strani, Srbija iz Kine pored robe različite namene uvozi najviše telefona.
Dve države su 17. oktobra potpisale Sporazum o slobodnoj trgovini koji obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine. Potpisivanju dokumenta u Pekingu su prisustvovali predsednici Kine Si Đinping i Aleksandar Vučić.
Namere o izvozu sa Huavejem
Iz Vlade Srbije objavljeno je da se premijerka Brnabić 4. novembra u Pekingu sastala i sa čelnicima Huaveja (Huawei) i da je "uverena da će i ta kompanija dodatno doprineti povećanju izvoza informaciono-komunikacionih usluga iz Srbije, za koji se ove godine očekuje da će dostići 3,8 milijardi evra".
Ta kompanija, naveli su iz Vlade, "u Srbiji posluje 18 godina i zapošljava više od 200 ljudi, a samo u prethodne tri godine uplatila je u budžet više od 40 miliona evra na ime poreza".
Pročitajte i ovo: 'Mali brat i velike sestre': Stanovnici više od 40 gradova u Srbiji na oku kamera iz KineKako je RSE ranije već istraživao, uvođenje javnog video nadzora u Srbiji prate kontroverze od prvih pregovora koje je Srbija imala sa kineskom kompanijom Huavej (Huawei), još 2011. godine.
Srbija je zbog nabavke opreme, koja ima mogućnost prepoznavanja lica, od kineskih kompanija sa crnih lista zapada već bila u fokusu međunarodne zajednice, ali i lokalnih aktivista.