Državna revizorska institucija (DRI) zatražila je od Radija Slobodna Evropa (RSE) demanti pisanja o donacijama koje su na račune nevladinih organizacija uplaćivane preko Uprave za dijasporu Srbije.
Podsećamo, DRI je krajem maja tekuće godine objavila izveštaj o reviziji finasijskih izveštaja Uprave za saradnju sa dijasporom, koja funkcioniše pri Ministarstvu spoljnih poslova i prema nadležnosti ima zadatak da štiti prava srpskih državljana u inostranstvu, unapređuje odnose sa maticom i promoviše kulturu Srbije van granica zemlje.
Između ostalog u demantiju upućenom RSE, DRI citira navod iz teksta, u kome se "podvlači da je ranijim uplatama bila otežana kontrola trošenja sredstava", te navodi da to nije tačno, jer u izveštaju ove institucije takav podatak nije naveden.
U tekstu RSE navedeno je da su uplate iz Uprave za dijasporu legale na komercijalne račune, umesto kako predviđa Zakon o budžetu, na račune Uprave za trezor, te dodaje da DRI navodi da su u Upravi počeli da "ispravljaju" način uplate.
RSE će korigovati taj deo rečenice na koji ukazuje DRI.
Pročitajte i ovo: Donacije za desničarske organizacije iz Uprave Srbije za dijasporu koju je vodio Arno Gujon
U svom dopisu DRI ukazuje na dve stavke u opširnom tekstu RSE, pa se tako navodi da su podaci u tekstu o uplatama sredstava Uprave za dijasporu, desničarskim organizacijama, netačne.
"U Izveštaju o reviziji finansijskih izveštaja Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, Beograd za 2023. godinu, tabelarno su navedeni podaci o 342 nosioca projekata kojima su odobrena i preneta sredstva po sprovedenim konkursima i ne postoje podaci iz kojih 'proizilazi' da se radi o 'desničarskim organizacijama povezanih i sa partijom predsednika Srbije Aleksandra Vučića'", navodi se u dopisu DRI.
RSE je u tekstu pod naslovom "Donacije za desničarske organizacije iz Uprave Srbije za dijasporu koju je vodio Arno Gujon" analizirao projekte koji su popisani u izveštaju DRI, ukupno, kako je i navedno, 342 organizacije.
Analiza podataka iznetih u izveštaju DRI je pokazala da su novac dobijale i organizacije koje na društvenim mrežama promovišu desničarske stavove.
Tako se na spisku organizacija koje su primile sredstva tokom 2023. našlo Udruženje studenata Republike Srpske u Srbiji - Novi Sad.
Ovo udruženje su osnovala 2019. godine braća Milan i Dejan Pudar, koji su uz lidere desničarskih organizacija Eko Četnici i Srpska Kraljevska Omladina Novog Sada, krajem marta ove godine učestvovali u blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, tražeći ostavku profesora i novinara Dinka Gruhonjića.
Gruhonjić se prethodno našao na meti desničarskih organizacija zbog video snimka koji je zlonamerno montiran, a u kojem on, navodno, veliča Dinka Šakića, ustaškog zločinca, koji je u vreme Drugog svetskog rata stajao na čelu koncentracionog logora Jasenovac.
Predstavnici Udruženja studenata Republike Srpske su se tokom blokade fakulteta predstavljali kao studentski aktivisti.
Vaš browser nepodržava HTML5
Dva meseca kasnije, u izbornom danu, 3. juna ove godine u toku izbora za lokalne parlamete, snimljeni su u kol centru Srpske napredne stranke (SNS) na Novosadskom sajmu.
Pročitajte i ovo: Pre dva meseca studenti aktivisti, pre tri dana aktivisti u kol centru naprednjakaUvidom u izveštaj RSE takođe se može videti da je Uprava za dijasporu dotirala novcem iz budžeta i Centar za edukaciju i razvoj omladine iz Beograda.
Prema snimku koji je objavila redakcija nezavisnog portala CINS (Centar za istraživačko novinarstvo)- čiju autentičnost RSE nije mogao da potvrdi - u prostorijama te organizacije su isplaćivane dnevnice za rad u kol centru vladajuće Srpske napredne stranke tokom kampanje za parlamentarne izbore održane u decembru 2023.
Na čelu Uprave za dijasporu do sredine maja bio je francuski državljanin Arno Gujon, koji je u Srbiji državni službenik od 2020. godine, a u mladosti je u Francuskoj bio pripadnik desničarskog pokreta "Blok identitaraca".
Pročitajte i ovo: Gujon odbacuje navode iz izveštaja Državnog revizoraPre dva meseca postavljen je za direktora novoformirane vladine Kancelarije za kulturnu i javnu diplomatiju.