Izvučena su tijela svih osam članova posade ukrajinskog teretnog aviona koji se u subotu uveče srušio kod grada Kavala na sjeveru Grčke, objavili su iz vatrogasnih službi, prenijela je grčka državna televizija.
U bolnici u Komotiniju će, kako je ranije najavljeno, biti obavljeno vještačenje poginulih članova posade. Nakon toga tijela će biti predata diplomatskim predstavnicima Ukrajine u Grčkoj.
pročitajte sve o padu aviona Ukrajinski avion koji se srušio u Grčkoj prenosio srpsko naoružanje ka BangladešuUzrok pada aviona još nije utvrđen. Portparol Vatrogasne službe Janis Artofios ranije je na konferenciji za novinare rekao da tokom istrage, koja je sprovedena na mjestu pada aviona, nisu pronađeni opasni materijali.
Timovi bataljona za deminiranje nastavljaju da lociraju municiju koja je rasuta oko olupine aviona.
U avionu, koji je poletio iz Niša, nalazila se ukrajinska posada. Letjelica se u subotu uveče srušila u Grčkoj.
Ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da je avion u vlasništvu firme "Meridijan" iz Ukrajine prevozio 11,5 tona robe namjenske industrije Srbije ka Bangladešu, čije je Ministarstvo odbrane bilo i kupac.
Ministar odbrane Srbije je na konferenciji za novinare 17. jula potvrdio da je ukrajinska kompanija samo vlasnik aviona koji je nosio osvetljavajuće minobacačke mine i školske mine, a da je proizvođač oružja kompanija iz Srbije "Valir".
Stefanović je izjavio i da avion nije bio na putu za Ukrajinu, te da oružje nije bilo namijenjeno Ukrajini i da je ukrajinska kompanija bila samo vlasnik aviona.
On je odbacio tvrdnje pojedinih medija da je oružje putovalo u Ukrajinu i ocijenio ih "zlonamernim i štetnim za Srbiju" koja iako kandidat za članstvo u EU, odbija da uvede sankcije Rusiji nakon invazije na Ukrajinu. Zvaničnici u Srbiji su u više navrata ponovili da neće slati oružje Ukrajini, kao i da neće dozvoliti transport oružja, namenjenog toj zemlji, preko Srbije.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Stefanović je rekao da je kupac oružja koje se nalazilo u avionu srušenom u Grčkoj bilo Ministarstvo odbrane Bangladeša, te da je avion imao sve potrebne dozvole.
Izveštaji navode da je pilot tokom leta od Srbije iznad Grčke uspio da obavijesti vlasti o problemu u jednom od motora aviona i dobio je odgovor da sleti na aerodrome u Solunu ili Kavali.
Nakon što se odlučio za Kavalu, avion se srušio oko 40 kilometara zapadno od tog aerodroma, saopštila je grčka uprava za civilno vazduhoplovstvo.