Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač izjavio je da se nada da će Beograd s vremenom promijeniti stav po pitanju uvođenja sankcija Rusiji, zbog njene invazije na Ukrajinu.
Tolkač je za agenciju Beta kazao da Kijev razumije to da je Srbija "po pitanju plina i Kosova ovisna o Rusiji i da je to onemogućava da se pridruži sankcijama Evropske unije (EU)".
Otkako je Kremlj pokrenuo invaziju na Ukrajinu 24. februara prošle godine, zvanični Beograd odbija da se pridruži sankcijama EU i Sjedinjenih Država protiv Rusije.
Također je naveo da se Ukrajina nada da će u budućnosti "politika Srbije biti proevropska, uključujući i u odnosu na Rusiju", odgovarajući na pitanje da li Kijev očekuje promjenu politike Beograda kada je riječ o sankcijama, nakon sastanka predsjednika Ukrajine i Srbije u Atini 21. augusta.
"Korištenje energenata za dalje provođenje agresije i masovnih ubistava, uključujući ukrajinske žene i djecu, ne može biti izgovor, već zahtjeva veću osudu. Zato ćemo pozdraviti uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji od srpske strane", rekao je on.
Tolkač je istaknuo da je Ukrajina zahvalna Srbiji što je osudila rusku agresiju i što podržava teritorijalni integritet Ukrajine, glasanjem za rezolucije Generalne skupštine UN i drugih međunarodnih organizacija.
Pročitajte i ovo: Ruska agresija testira tri decenije odnosa Srbije i UkrajinePredsjednik Srbije Aleksandar Vučić učestvovao je 21. avgusta na samitu u glavnom gradu Grčke, gdje su lideri Zapadnog Balkana, Evropske unije, Moldavije i Ukrajine potpisali deklaraciju u kojoj je, između ostalog, iskazuje podrška "nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".
U istom dokumentu su podržali "iskrene napore ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u postavljanju principa mira u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija, u njegovoj Formuli za mir".
Nakon samita u Atini Vučić je kazao da u deklaraciji koju je potpisao nema ništa što je protivno interesima Srbije i da se "nije saglasio sa dijelom koji se tiče sankcija Rusiji".
Sastanak predsjednika Ukrajine i Srbije, tokom samita u Atini, ambasador Tolkač je okarakterizirao kao "veoma pozitivan signal".
"Zato se zalažemo za obnavljanje praktične saradnje kao između dugogodišnjih partnera. Nažalost, u političkom aspektu između naših zemalja još uvijek ne postoji opšti pristup zločinima Rusije kao agresora na Ukrajinu, jer srpska strana izjavljuje da je u odnosima sa Ruskom Federacijom zasnovana na sopstvenim nacionalnim interesima", rekao je on.
Ponovio je da stav Ukrajine po pitanju Kosova "ostaje nepromijenjen", te da "podržava i poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije".
"Mi na sopstvenom primjeru razumijemo šta je gubitak teritorija. Podržavajući teritorijalni integritet Srbije, štitimo sopstvene nacionalne interese. Decenijama smo dokazivali da je naša politika nepromijenjena", naveo je ukrajinski ambasador.
Kada je Kosovo proglasilo nezavisnost 2008. godine, koju državni vrh Srbije smatra ništavnom, Ukrajina i Rusija su ostale među zemljama koje nisu priznale novu državu na Zapadnom Balkanu.
PODSJEĆAMO: Diplomatska vatra Srbije i Ukrajine