Srbija se nije uskladila sa poslednjom odlukom Evropske unije kojom se sankcije Rusiji produžavaju za godinu dana, potvrđeno je u deklaraciji viskog predstavnika EU za zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepa Borelja (Josep Borrell).
Radi se o sankcijama koje je EU uvela 2014. godine zbog aneksija Krima i Sevastopolja, a koje se redovno produžuju posljednjom odlukom Savjeta EU.
Sa produžavanjem ovih sankcija su se uskladile sve ostale zemlje regiona koje imaju kandidatski status za članstvo u Uniji, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Albanija i Bosna i Hercegovina.
"Ove zemlje će obezbijediti da njihove nacionalne politike budu u skladu sa ovom odlukom Savjeta. Evropska unija prima na znanje ovu posvećenost i pozdravlja je", navodi se u Boreljovoj deklaraciji.
Zbog neuvođenja sankcija Rusiji, Srbija je drastično smanjila stepen usklađivanja sa spoljnom politikom EU.
Pročitajte i ovo: Slijede novi pritisci na Srbiju oko sankcija Rusiji, tvrdi VučićSrbija je jedina država u region koja nije uvela nikakve sankcije protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu.
Srbija se smatra liderom u procesu pristupnih pregovora, međutim od 2021. godine nije otvorila nijedno poglavlje u procesu pristupnih pregovora, jer neke države članice EU smatraju da zemlja ne može napredovati u procesu dok ne uvede sankcije Rusiji.
Od zemalja kandidata za punopravno članstvo u EU se očekuje da progresivno usklade svoje spoljne politike sa politikama EU. Evropski zvaničnici redovno traže od Srbije da uvede sankcije Rusiji.
Nakon dužeg perioda neusklađivanja, Srbija se u avgustu uskladila sa sankcijama EU, ali koje nisu vezane za Rusiju, već za Kongo, Haiti i Liban.