Srbija se nije uskladila sa odlukom Evropske unije (EU) da produži sankcije protiv Rusije zbog okupacije Krima, ali se uskladila sa produžavanjem sakncija protiv Tunisa, potvrđeno je u saopštenju evropskog šefa diplomatije Josepa Borrella (Žozep Borelj).
Restriktivne mere Brisela sa kojima se nije uskladila Srbija odnose se na ruske postupke koji destabilizuju situaciju u Ukrajini, a koji datiraju od 2014. godine i redovno se produžavaju.
Sa druge strane, Srbija je podržala restriktivne mere koje su usmerene protiv određenih lica i entiteta s obzirom na situaciju u Tunisu, a koje se redovno produžavaju od 2011. godine.
Ostale zemlje regiona su se uskladile sa obe odluke Evropske unije.
Evropski šef diplomatije Josep Borrell pozdravio je odluke zemalja koje su se uskladile sa odlukama o restriktivnim merama i potvrdio da će one obezbediti da su nacionalne politike ovih zemalja budu u skladu sa ovom odlukama Saveta EU.
Srbija je zemlja kandidat za punopravno članstvo u EU, ali se nije uskladila ni sa jednom odlukom o restriktvnim merama protiv Rusije. To je i jedan od razloga zašto zemlja nije napredovala u procesu pregovora o članstvu. Poslednji kluster u procesu je otvoren u decembru 2021. godine, dva meseca pre invazije Rusije na Ukrajinu.
Pročitajte i ovo: Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji dokle god može da izdrži, poručio VučićBrisel redovno poziva zvaničnike iz Beograda da uvedu sankcije Rusiji. Od država kandidata se očekuje da postepeno usklade spoljnu politiku sa politikama EU. Potpuno usklađivanje je neophodno prije prijema nove članice u Uniju.