Regulatorno telo za elektronske medije (REM) objavilo je u utorak izveštaj nadzora televizijskih programa tokom predizborne kampanje u Srbiji u kojem se ne spominju televizije Pink, Hepi, Prva i B92 koje imaju nacionalne frekvencije
REM je naveo da su analizirani podaci četiri kanala javnih medijskih servisa RTS 1, RTS 2, RTV 1 i RTV 2, kao i četiri kablovska kanala N1, Nova S, Al Džazira i K1.
"Nadzor je obuhvatio 24 sata programa svakog predmetnog PMU (pružalac medijskih usluga) tokom svakog dana trajanja izborne kampanje, od 1. novembra do 14. decembra 2023. godine i analizirani su svi objavljeni programski sadržaji; reč je, dakle, o tzv. potpunom ili celovitom nadzoru", navodi se u saopštenju.
Pročitajte i ovo: Uloga nacionalnih frekvencija u predizbornoj kampanji u SrbijiU analizi se ne spominju četiri televizije s nacionalnom frekvencijom – Pink, Hepi, Prva i B92 – koje opozicija i domaće nevladine organizacije optužuju za pristrasnost u korist vladajućih partija.
Prema analizi REM-a, na RTS 1 tokom predstavljanja izbornih lista, lista "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" imala je najviše – pet sati i 49 minuta (12,04 odsto), a slede "Srbija protiv nasilja" sa četiri sata i 42 minuta (9,73 odsto) i "Ivica Dačić - Premijer Srbije" sa tri sata i 47 minuta (7,86 odsto).
Slede lista "Nada za Srbiju" s dva sata i 40 minuta (5,53 odsto vremena), "Nacionalno okupljanje" s dva sata i 38 minuta (5,47 odsto), Narodna stranka s dva sata i tri minuta (4,24 odsto), "Mi-Glas iz naroda" s 38 minuta (1,32 odsto).
Pored toga, državni funkcioneri su na RTS 1 imali 12 sati, šest minuta i 28 sekundi, od čega je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao pet sati, 53 minuta i 343 sekunde.
OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dan posle glasanja 17. decembra saopštila je da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.