Srbija uputila protestno pismo UN-u zbog govora Denisa Bećirovića

Generalna skupština UN, 25. septembar 2024.

Srbija je uputila protestno pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija i predsedniku Generalne skupštine UN, kao odgovor na istupanje predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića pred tom organizacijom, piše Radio-televizija Srbije (RTS).

Šef srpske diplomatije Marko Đurić je rekao da Bećirović "svojim delovanjem maligno pokušava da podrije Dejtonski poredak unutar BiH, a Srbiju optuži pred međunarodnom javnošću, pokazujući time da mu nije stalo do regionalne saradnje".

Bećirovivć je u svom obraćanju Generalnoj skupštini UN u Njujorku 25. septembra rekao da je Srbija pretnja suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.

Pročitajte i ovo: Bećirović u UN poručio da je Srbija prijetnja 'suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH'

On je tokom govora istakao da su velikodržavne aspiracije Srbije "prema teritorijama drugih zemalja u regiji, suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima".

U tom kontekstu, Bećirović je apostrofirao Deklaraciju 'Svesrpskog sabora', usvojenu u Beogradu 8. juna.

"To nije samo deklarativni akt, nego opasan programski dokument o stvaranju 'velike države', koji prijeti Dejtonskom mirovnom sporazumu i državi BiH", upozorio je Bećirović.

Kako prenosi RTS, u protestnom pismu Srbije se upozorava na pokušaj Bećirovića da "zloupotrebom izlizanog narativa o 'Velikoj Srbiji' oživi u regionu konflikte iz devedesetih godina prošlog veka".

Naglašava se i da je političko rukovodstvo Srbije "kontinuirano i u svakoj prilici iskazivalo podršku teritorijalnom integritetu BiH".

U pismu piše i da "Srbija nije pretnja miru, već je orijentisana ka budućnosti, što izaziva nelagodu kod onih koji bi da region vrate u mračnu prošlost", prenosi RTS.

Dodaje se da je stav Srbije "da se mora uložiti napor da se, umesto potpaljivanja starih strahova, stvori politička klima za pomirenje, saradnju i trajan mir u regionu Zapadnog Balkana".

U zaključku pisma navodi se da "Srbija ostaje čvrsto opredeljena za mir, dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, i da će upravo to biti srpski odgovor onima koji nastoje da provociraju tenzije i nesuglasice na Balkanu".