Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u četvrtak da je prosvetarima ponuđeno povećanje plata od pet odsto u martu i još pet odsto u oktobru ove godine.
Vučević je nakon sastanka održanog u Vladi Srbije najavio još jedno povećanje plata nastavnika za sedam odsto u januaru 2026.
Rekao je i da bi od oktobra ove godine došli na nivo koji je osnovni zahtev zaposlenih u prosveti, a to je da se početna plata nastavnika izjednači sa prosečnom platom u Srbiji.
"Spremni smo da do Savindana (27. januara) zaključimo kolektivni ugovor za naredni period iako on ističe 5. marta, spremni smo da idemo pre vremena, uz očekivanja da ne bude štrajka i obustave i da se stvari u školama normalizuju, da se nadoknade časovi koji su izgubljeni", rekao je Vučević.
Naveo je da se razgovori nastavljaju u petak u Ministarstvu finansija i demantovao da postoji rok do kog sindikati moraju da daju odgovor.
Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da će se o ponudi premijera u narednim danima izjašnjavati članovi tog sindikata nakon čega će na Glavnom odboru biti doneta odluka.
"Dan, dva će nam biti potrebno da imamo informaciju šta naše članstvo misli o tome. Vidim da je sve što je govorio predsednik Vlade akcentovano na novac i ono što mogu da primetim je da do marta nećemo stići republički prosek", rekla je Romandić.
Ona je podsetila da su prosvetari, uz zahtev za izjednačavanjem plata sa republičkim prosekom, tražili i smanjenje administracije, kao i smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete.
"Poznajući strukturu institucija kod nas, rekla bih da se na pitanje potrebe da se kadar koji radi u Ministarstvu promeni na zahtev onih kojima rukovodi premijer nije osvrnuo", rekla je Romandić.
Pročitajte i ovo: Studenti koji blokiraju Filozofski fakultet u Beogradu podržali zaposlene u prosvetiŠta je prethodilo novim pregovorima?
Premijer Srbije je 3. januara izjavio da će prosvetni radnici dobiti otkaze ako budu insistirali na štrajku i u drugom polugodištu koje počinje 20. januara.
On je rekao da studenti mogu da se "bave blokadama koliko god žele", ali da je neophodno da škole rade i da oko toga nema kompromisa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 4. januara da se ne slaže sa stavom premijera i poručio ministrima da umesto disciplinskih mera pokrenu razgovore sa prosvetnim radnicima.
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata u prosveti Srbije su 1. januara uputili Vladi Srbije zahtev za nastavak pregovora o primeni Protokolu iz 2023. godine, kojim je predviđeno da njihove plate budu izjednačene sa prosečnim zaradama na republičkom nivou.
Istovremeno, sindikati su počeli i anketiranje članstva da li su za potpunu obustavu rada od 20. januara, kada počinje drugo polugodište u Srbiji, do ispunjenja zahteva.
Vlada je donela odluku o ranijem završetku prvog polugodišta nakon što je više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije stupilo u blokadu, u znak solidarnosti sa studentskim blokadama zbog smrti 15 ljudi u padu betonske nadstrešnice u Novom Sadu.
Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj nastavnika.
Pročitajte i ovo: Desetine srednjih škola u Srbiji u blokadi, Ministarstvo najavljuje prevremeni zimski raspustOdlukom četiri reprezentativna sindikata, prosvetari su 20. decembra stupili u obustavu rada, u znak podrške studentima "u borbi za bolje i pravednije društvo".
Prosvetni sindikati su se usprotivili odluci Vlade o skraćenju polugodišta, nazivajući to "nasilnim prekidom nastave".
Vlada Srbije je krajem oktobra ponudila prosvetnim radnicima povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti. Tu ponudu sindikati su odbili jer tako, kako su saopštili, ne bi dostigli prosečnu zaradu u državi.