Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Petar Petković izrazio je zabrinutost na sastanku sa ambasadorom Velike Britanije Edvardom (Edward) Fergusonom održanom 23. januara zbog odluke Prištine da od 1. februara prekine platni promet sa centralnom Srbijom i ukine dinar kao sredstvo plaćanja.
Petković je ocenio da se radi o posebnom vidu pritiska koji bi "zasigurno vodio ka iseljavanju srpskog stanovništva" sa Kosova, navodi se u saopštenju Vladine kancelarije.
"Ova odluka vodi i ka obesmišljavanju i svih do sada postignutih dogovora", naveo je Petković. On je dodao da se radi o "opasnom jednostranom potezu" premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija, koji nije samo politički problem, "već pre svega socijalni i humanitarni sa katastrofalnim posledicama".
Centralna banka Kosova je 17. januara donela uredbu prema kojoj će od 1. februara jedina valuta za obavljanje gotovinskih i platnih transakcija biti evro.
U toj uredbi se navodi da je ona doneta u skladu sa Ustavom Kosova i zakonom Centralne banke, te da je Centralna banka Kosova jedina "monetarna vlast koja može da odlučuje o dozvoljenim apoenima valute evra za opticaj na teritoriji Kosova".
čitajte Neizvesno sa računima, platama i penzijama nakon ukidanja dinara na KosovuDo sada se u srpskim sredinama na severu Kosova koristio i dinar, zvanična valuta Srbije a u ostalom delu Kosova, zvanična valuta jeste evro.
U dinarima se isplaćuju plate zaposlenima u institucijama Srbije, kao i penzije u srpskom sistemu, te dečiji dodatak ili socijalna pomoć.
Takođe, u srpskim sredinama se koriste dinari i u trgovinskim objektima, dok su u opštinama na severu Kosova i cene istaknute u dinarima.
Evropska unija je pozvala vlasti Kosova da pojasne odluku o zabrani korišćenja dinara, a portparol EU Peter Stano zatražio je od Prištine i Beograda da otvorena pitanja reše u okviru briselskog dijaloga.
Reagovao je i američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil (Christopher Hill).
On je 22. januara izjavio da je odluka Centralne banke u Prištini o ukidanju dinara iz platnog prometa Kosova "nepotrebno iznenađenje", kao i da SAD i EU "pomno prate i analiziraju razvoj situacije".