Prekomponovanje desnice u parlamentu Srbije

Zgrada Narodne skupštine Srbije, Beograd, 5. jul 2023.

Budući saziv Skupštine Srbije imaće devetoro poslanika desnice manje u odnosu na prethodni.

Nakon vanrednih izbora 17. decembra desnica će imati 27 od 250 poslanika.

Uz koaliciju NADA koja je uglavnom uspela da sačuva svoje mandate, među parlamentarnom desnicom biće i nova lica - grupacija "Mi, glas iz naroda" i Ruska stranka.

Prva sa 13, druga sa jednim mandatom.

Srpsku naprednu stranku (SNS) predsednika Srbije Aleksandra Vučića, zastupaće većina od 129 poslanika. Iako se ova stranka deklariše kao proevropska, i sama se ideologijom može svrstati na poziciju desnog centra.

Izborna lista "Mi, glas iz naroda" bila je najveće izborno iznenađenje.

Ovo udruženje osnovano uoči decembarskih izbora ostavilo je iza sebe i izbornog cenzusa od tri odsto Dveri i Zavetnike, doskorašnje desničarske parlamentarne stranke.

Bez mandata je ostala i Narodna stranka.

Pročitajte i ovo: Branimir Nestorović ljubitelj teorija zavera stigao do Skupštine Srbije

Srpska desnica se, prema oceni političkog filozofa Filipa Balunovića, prilagođava globalnim trendovima rasta alternativne desnice koja počiva na drugačijoj platformi od tradicionalne desnice.

Podsećajući da tradicionalne desne teme u Srbiji kao svoje težište imaju pitanja Kosova i nacionalnog identiteta, on navodi da je ova desnica malo drugačija.

"Ona se tradicionalno bavi desnim temama naravno, ali čini mi se da su one sporedne u odnosu na teorije zavere", ocenio je Balunović.

Izmenjena slika parlamentarne desnice

Najpoznatije lice izborne liste "Mi, glas iz naroda" je pedijatar, pulmolog i alergolog Branimir Nestorović koji je ljubitelj teorija zavera.

Postao je poznat na početku pandemije korona virusa kada je umanjivao opasnosti bolesti COVID -19.

Politički filozof Filip Balunović, 21. mart 2019.

Balunović navodi da je došlo do prekomponovanja desnice, ali napominje da nije siguran koliko će novi akter opstati na političkoj sceni.

"Nisam siguran da je to nešto što je dugoročno, ali postpandemjisko vreme je bilo pogodno za plasiranje jedne takve nove političke agende zdesna", naveo je.

Da se potpuno izmenila slika na desnici koja je ušla u parlament smatra i Balša Božović, iz nevladine Regionalne akademije za razvoj demokratije koji ima dugogodišnji parlamentarni staž.

On kaže da se neuspeh ujedinjenja desnice odrazio na izborni rezultat Dveri i Zavetnika.

"Videlo se ko je na desnici opozicija (predsedniku Srbije Aleksandru) Vučiću, a ko radi za njega. Građani su to prepoznali i glasali za koaliciju DSS i POKS", ocenio je Božović.

Uoči izbora je propao pokušaj ujedinjenja desne opozicije u jednu kolonu, tako da su ove stranke pred birače izašle sa više izbornih lista.

Ko je ko na desnici?

Miloš Jovanović, lider Nove Demokratske stranke Srbije (DSS), ocenio je da je to jedina stranka desnice sa vrlo izraženom ideologijom i dugom tradicijom.

Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović

"Ima preko 30 godina postojanja i vrlo, vrlo izbrušenu politiku i u tom smislu ne postoji ništa uporedivo u parlamentu, a ni van parlamenta", naveo je za RSE Jovanović.

Novi DSS uz POKS čini koaliciju NADA, koja će imati 13 mandata u Skupštini Srbije.

To što je Novi DSS za razliku od Dveri i Zavetnika uspeo da zadrži poslaničke mandate Jovanović je objasnio "jasnom politikom, intelektualnim i moralnim kvalitetom i velikim radom na terenu godinama unazad".

Koalicija NADA je protiv nezavisnosti Kosova i francusko-nemačkog plana za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova koji su vlasti u Beogradu prihvatile.

Novi DSS postao je evroskeptična stranka smatrajući da se troši previše energije na to pitanje jer "neće biti proširenja EU".

Lista "Mi, glas iz naroda", osim protivljenja nezavisnosti Kosova i članstvu u Evropskoj uniji, i proruski je orijentisana.

Pročitajte i ovo: Proruski političar Dragan Stanojević na čelu srpskog ogranka 'Druge Ukrajine'

Među poslanicima sa ove liste je i proruski političar Dragan Stanojević, koji je od juna 2021. godine pod sankcijama ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, i od tada mu je na tri godine zabranjen ulazak u Ukrajinu.

U Srbiji je registrovao predstavništvo ruske nevladine organizacije "Druga Ukrajina", koju je nakon odlaska u Rusiju osnovao Viktor Medvedčuk, bivši ukrajinski političar optužen za izdaju.

Lista "Mi, glas iz naroda" najpoznatija je u široj javnosti po tome što je njen nosilac Branimir Nestorović ljubitelj teorija zavera koje propagira u brojnim medijskim nastupima.

Osnivači liste "Mi, glas iz naroda" nisu odgovorili na upit RSE za razgovor.

Ideologiju Ruske stranke čine rusofilstvo, socijalni konzervativizam, evroskepticizam, antiglobalizam, srpski nacionalizam.

Ova stranka je na izborima učestvovala kao manjinska lista koje učestvuju u raspodeli mandata i onda kada dobiju manje od tri posto glasova od broja birača koji su glasali.

Nosilac liste Ruske stranke Slobodan Nikolić je ranije u više navrata odbio razgovor za RSE.

Mogu li zajedno?

Međusobna saradnja desne opcije u parlamentu za sada nije najavljena.

Tu saradnju lider Novog DSS-a Miloš Jovanović ipak ne isključuje kada je reč o listi "Mi, glas iz naroda".

Pročitajte i ovo: Uporišta Kremlja u novom sazivu Skupštine Srbije

"Svakako, kada je u pitanju kosovska politika ove vlade koja je tragična, kada je u pitanju francusko-nemački sporazum, verujem da bih (sarađivao)", naveo je.

On, međutim, kaže da listi "Mi, glas iz naroda" ne pridaje veći značaj.

"Stranački rad, organizacija, život je nešto sasvim drugo od onoga što su oni. Trenutno i mislim da nikada neće biti u mogućnosti da nešto više naprave", ocenio je Jovanović.

Jedan od osnivača liste "Mi, glas iz naroda" Branimir Nestorović poručio je da je jako mala šansa za saradnju sa koalicijom NADA jer su "izneli stav da nemaju ideološke prepreke za koaliciju za SNP (Srbija protiv nasilja)".

"Sada im je samo važno da sruše Vučića, sa bilo kim", ocenio je Nestorović 20. decembra za sajt Republika.

Ipak, nije isključio saradnju u parlamentu sa koalicijom NADA na, kako je rekao, "državotvornim pitanjima".

Koalicija NADA uputila je predstavnicima liste "Srbija protiv nasilja" predlog zajedničkog delovanja u slučaju da se formira vlast u Beogradu, ali i ako se ide na nove izbore.

Proevropska "Srbija protiv nasilja" je najveća opoziciona koalicija koja optužuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovu Srpsku naprednu stranku za izbornu krađu, što oni odbacuju.

Kolika im je snaga?

Parlamentarni status ne mora da podrazumeva i snagu desnice, kaže politički filozof Filip Balunović, navodeći primer Dveri i Zavetnika koji čak ni nastupajući zajedno nisu uspeli da pređu cenzus od tri odsto.

On navodi da snaga desnice zavisi od dosta faktora.

"Pre svega od toga u kojoj će meri desna vlast u Srbiji da prigrli desnu opoziciju, u kojoj meri će ona da je podržava, pridržava i da joj suptilno, ali sa druge strane, vrlo konkretno, pomaže", ocenjuje Balunović.

Vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci su potrebni mandati liste "Mi, glas iz naroda" u Beogradu kako bi mogli da formiraju lokalnu vlast.

Osnivači liste "Mi, glas iz naroda" su do sada izjavljivali da neće ići u koalicije sa bilo kim, pa ni sa vladajućom Srpskom naprednom strankom, što uključuje i Beograd.

Međutim, nisu isključili manjinsku podršku vlasti za neke konkretne predloge poput Kosova.

Ali su naveli i da bi ta podrška bila uslovljena, pre svega insistiranjem na odbacivanju Ohridskog sporazuma za normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova u čijoj osnovi je francusko-nemački plan.

Balša Božović, iz nevladine Regionalne akademije za razvoj demokratije, januar 2020.

Balša Božović iz nevladine Regionalne akademije za razvoj demokratije ocenio je za RSE da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "odavno pripremao teren za pravljenje liste koja bi pokrila veliki broj nezadovoljnih i nezainteresovanih birača".

"A koja će mu biti pri ruci ako zatreba. Tako da je i tu postalo jasno nakon prvih postizbornih nastupa Nestorovića da se radi o nekome ko zapravo čuva Vučiću leđa", smatra Božović.

Kakve su perspektive desnice?

Balša Božović ocenjuje da će DSS i POKS nastaviti da jačaju svoju poziciju kao desna opcija.

"Koja, za sada, uspeva da se odupre pozivima režima na političku saradnju", naveo je.

Pročitajte i ovo: 'Novi početak' za desnicu u Srbiji

Politički filozof Filip Balunović smatra da desnica u Srbiji koja je, kako je ocenio desno i konzervativno društvo, ne može da odumre niti oslabi.

"Samo je pitanje koji će desni akter uspeti da svoje delovanje institucionalizuje a koji ne", naveo je.

Poslanici bi u poslaničke klupe mogli da sednu već u prvoj polovini februara za kada se najavljuje konstitutivna sednica Skupštine Srbije.