Šef Posmatračke misije Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Albert Jonson izjavio je da očekuje da će u roku od tri meseca biti objavljen Konačni izveštaj ODIHR-a o izborima održanim u Srbiji 17. decembra.
Jonson je to izjavio na sastanku sa predsednikom Republičke izborne komisije (RIK) Vladimirom Dimitrijevićem, saopštio je RIK 28. decembra.
Kako se navodi u saopštenju, sastanak je održan u utorak, 26. decembra, a tom prilikom se razgovaralo o okolnostima koje su pratile izborni dan i dane nakon glasanja.
RIK je saopštio da je šef Posmatračke misije Albert Jonson na sastanku rekao da je ODIHR "u Preliminarnom izveštaju konstatovao jako mali broj krupnijih neregularnosti".
Kako se navodi u saopštenju, neregularnosti se odnose na kupovinu glasova ili višestruko glasanje od strane jednog glasača, "a da je glasanje na 93 posto biračkih mesta u Srbiji ocenjeno pozitivno, kao i da je, na samom početku Preliminarnog izveštaja, navedeno da su izbori u Srbiji generalno prošli glatko i bez nekih većih problema i poteškoća".
U Preliminarnom izveštaju koji je objavio ODIHR se, između ostalog, navodi da je izborni dan prošao mirno, ali i da "je narušen izolovanim slučajevima nasilja, proceduralnim nepravilnostima i čestim navodima da se birači organizovano prevoze autobusima kako bi dali podršku vladajućoj stranci na lokalnim izborima".
Svedočenja o tome zabeležio je i Radio Slobodna Evropa.
Pročitajte i ovo: Sendvič, ceduljica i fiktivna adresa: Put glasača iz BiH u Beograd"Primećeni su i česti slučajevi grupnog glasanja, neki od slučajeva nedozvoljenog uticaja na birače, nedozvoljenog praćenja izlaznosti birača i fotografisanja glasačkih listića", navodi se još u izveštaju ODIHR-a.
Srpska napredna stranka (SNS) proglasila je pobedu na svim nivoima nakon izbora 17. decembra.
Deo opozicije, okupljen oko izborne liste "Srbija protiv nasilja" tvrdi da su izbori neregularni i da je vlast sprovela izborni inženjering, dovodeći glasače iz okolnih zemalja da glasaju na lokalnim izborima u Beogradu.
To je ocena i posmatračke misije CRTA, koja je objavila da je na dan održavanja izbora došlo do organizovanih migracija koje su uticale na ishod beogradskih izbora.
U Beogradu se od 18. decembra organizuju protesti na kojima građani traže poništavanje izbora i otvaranje biračkih spiskova, a više parlamentaraca iz redova opozicije je stupilo u štrajk glađu do ispunjenja zahteva protesta.
Vlast, sa druge stane, demantuje navode o krađi izbora, uz ocenu da je ovo bio jedan od najčistijih izbornih procesa.
Pročitajte i ovo: Ministarstvo državne uprave Srbije poručilo da 'nema fantomskih birača'Parlamentarne, lokalne i pokrajinske izbore u Srbiji, 17. decembra, pratilo je 5.587 domaćih i stranih posmatrača među njima i posmatrači OEBS-a.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija pozvale su nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača o izbornim neregularnostima.
Vaš browser nepodržava HTML5