Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je u petak (17. septembra) da će Nacrt Zakona o unutrašnjim poslovima, ukoliko bude usvojen u trenutnoj formi, urušiti dostignuti nivo ljudskih prava kao i pravo na slobodu govora i pravo na privatnost.
„Nacrt Zakona kojim se uređuju sistemi za obradu podataka, kao i nadzor i snimanje na javnim mestima ugrožava se pravo na privatnost građana i uvodi se totalni nadzor bez ikakve kontrole suda i potpuno suprotno standardima GDPR-a i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti“, navodi se u saopštenju NUNS-a.
Kako se navodi u saopštenju, predložene odredbe zakona mogu pogubno uticati i na ugrožavanje tajnosti novinarskih izvora što razvija efekat autocenzure i onemogućava rad novinara, pre svega onih koji istražuju i izveštavaju o korupciji i organizovanom kriminalu.
„Podsećamo da su ove odredbe u suprotnosti sa ciljevima u Medijskoj strategiji koja je predvidela pojačavanje zaštite novinarskih izvora, što ovakvim predlozima može odvesti samo u suprotnom smeru“, navode iz NUNS-a.
Na internet stranici MUP-a navodi se da je osnovni cilj novog nacrta zakona „preciznije definisanje određenih odredbi“ i njihovo prilagođavanje i usklađivanje sa praktičnim potrebama Ministarstva unutrašnjih poslova, kako bi doprinele poboljšanju kvaliteta u obavljanju policijskih i drugih poslova“.
U članu 44. Nacrta zakona dat je osnov da policija „koristi mnogobrojne sisteme za obradu podataka, pre svih, sisteme video-nadzora za automatsku detekciju lika i registarskih tablica“.
Ovo omogućavaju sigurnosne kamere Huaveja (Huawei), koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije kupilo od te kineske tehnološke kompanije kupilo 2019. godine, u okviru projekta "Bezbedan grad".
Pročitajte i ovo: Srbija i Huawei: Intenziviranje saradnje uprkos sporazumu iz VašingtonaU Nacrtu zakona MUP je naveo da će korišćenje napredne tehnologije video nadzora „doprineti prevenciji kriminala, većoj stopi otkrivanja krivičnih dela i prekršaja i hapšenja učinilaca“.
Iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) takođe upozoravaju da Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima sadrži brojne odredbe koje će, ukoliko ostanu nepromenjene, ugroziti zagarantovana prava građana i njihovu bezbednost, i uprkos kozmetičkim izmenama, očuvati politički uticaj na rad policije.
Zbog toga BCBP traži od Ministarstva unutrašnjih poslova da spreči potencijalnu štetu koja bi nastala usvajanjem ovog Nacrta zakona.
„Najveći nedostatak Nacrta je taj što je očuvan politički uticaj na operativni rad policije kroz dodatna ovlašćenja ministra“, zaključuje se u saopštenju BCBP-a.
MUP: razmotrićemo sve rezultate javne rasprave.
Završna javna rasprava o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima održana je danas u Privrednoj komori u Beogradu, uz predstavnike državnih organa, javnih službi, sindikata, stručne javnosti, kao i civilnog sektora, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Zoran Lazić ocenio je da je javna rasprava u Beogradu bila konstruktivna i dobra, kao i da je zadovoljan argumentima koje su izneli svi učesnici rasprave.
„Bilo je predstavnika sindikata i naših zaposlenih, predstavnika nezavisnih institucija, Zaštitnik građana, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštite podataka o ličnosti, nevladinih organizacija i sektora bezbednosti i zaštite ljudskih prava. Isticali su svoje primedbe, argumentovano smo razgovarali o svemu“, rekao je Lazić, navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, MUP će razmotriti sve rezultate javne rasprave.
„U izveštaju Vladi ćemo dostaviti ono što smatramo da su rezultati javne rasprave. Nadam se da ćemo do kraja godine uspeti da donesemo u Narodnoj skupštini novi Zakon o unutrašnjim poslovima“, poručio je Lazić.