Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović izjavila je da se pokretanje javne rasprave o nacrtu zakona o izmenama Zakona o energetici, kojim je predloženo ukidanje zabrane izgradnje nuklearne elektrane, ne može dovesti u vezu sa posetom predsednika Francuske Emanuela Makrona.
Ona je za list "Blic" rekla da predlog izmena Zakona podrazumeva sveobuhvatnu pripremu i odnosi se na celokupnu oblast energetike, gde je deo u vezi sa nuklearnom energijom jedna od izmena koje se predlažu.
Đedović Handanović je rekla da iskustvo pokazuje da vreme od početnog razmatranja opcije nuklearne elektrane do početka rada prve nuklearke iznosi najmanje 10 godina.
Upitana o skladištenju nuklearnog otpada iz Francuske u Srbiji, Đedović Handanović je rekla da je neodgovorno zastrašivanje javnosti neosnovanim argumentima u pogledu uvoza radioaktivnog otpada.
"Ništa nama niko nije uslovio, tražićemo dugoročno najbolje rešenje u interesu naše zemlje i građana Srbije", rekla je Đedović Handanović, dodavši da domaći zakoni, direktive Evropske unije, konvencije Ujedinjenih nacija definišu da nije moguće skladištiti nuklearni otpad iz Francuske u Srbiji.
Govoreći o javnoj raspravi o zakonu o energetici koja je počela 21. avgusta, rekla je da je stiglo manje od 10 komentara od kojih se neke odnose i na odredbe o nuklearnoj energiji, ali da je plan da se posle javne rasprave analiziraju primedbe.
Francuski predsednik Emanuel Makron boravio je u dvodnevnoj poseti Srbiji krajem avgusta. Tom prilikom je potpisano 11 međudržavnih sporazuma iz oblasti vojne industrije, energetike, ekologije, kulture.
Pročitajte i ovo: Makron završio posetu SrbijiVlada Srbije je 5. aprila 2024. usvojila Memorandum o razumevanju sa Francuskom Elektroprivredom (EDF) o uspostavljanju saradnje u energetskoj tranziciji.
Kako je tada navelo Ministarstvo rudarstva i energetike, memorandumom se, pored ostalog, stvaraju uslovi za strateško partnerstvo u proceni potencijala za razvoj nuklearnog civilnog programa u Srbiji.
Da je Srbija zainteresovana za izgradnju malih modularnih nuklearnih elektrana, objavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 21. marta na Prvom samitu o nuklearnoj energiji u Briselu.
On je tada naveo da ne zna kako će se to finansirati pošto je, kako je rekao, potrebno 7,5 milijardi evra.
U Srbiji na snazi zabrana izgradnje nuklearnih elektrana na osnovu Zakona iz 1989. godine.
Pročitajte i ovo: U potrazi za nuklearnom energijom, Srbija na prelomnoj tački sa Kinom, Rusijom i Zapadom