Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 2. novembra, dan nakon što je u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Železničku stanicu u tom gradu poginulo 14 ljudi a troje teško povređeno, da će u toku dana biti saslušano najmanje dvadeset lica, kako bi se utvrdili "svi bitni elementi krivičnih dela i krivične odgovornosti" za nesreću.
Kako se navodi u saopštenju, između ostalih, biće saslušani odgovorni iz Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu, nadležni ministar Goran Vesić, odgovorni iz Železnica Srbije i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kao i druga lica.
Univerzitetski klinički centar Vojvodine (UKCV) potvrdio je 2. novembra da nema novih žrtava, a da je troje povređenih i dalje u teškom stanju.
"Oni su operativno zbrinuti, još neka dopunska dijagnostika je u toku, ali svo troje životno u veoma teškom stanju. Jako je teško davati prognoze. Radi se o veoma teškim telesnim povredama opasnim po život", rekla je direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Do sada su, prema informacijama Višeg javnog tužilaštva, identifikovane sve žtve. Spasilačke ekipe su tokom celog dana u petak izvlačile stradale iz ruševina. Zgrada glavne Železničke stanice u Novom Sadu je, nakon trogodišnje rekonstrukcije, otvorena u julu 2024.
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), na licu mesta, još se radi na raščišćavanju obrušene nadstrešnice. Na terenu je i policija koja obezbeđuje mesto nesreće.
Izuzetno zahtevna spasilačka akcija
Dragan Bjelić iz nevladine Organizacije za traganje i spasavanje Srbije koji učestvovao u akciji spasavanja preživelih i izvlačenja tela žrtava u izjavi za RSE je rekao da su im svima "emocije pomešane" i da su "pod velikim utiskom" tragedije koja se dogodila.
"Ono što je naš inicijalni zadatak bio i kada smo pristupili mestu nesreće, jeste da te emocije stavimo po strani, da hladne glave, zajedno sa vatrogascima, spasiocima, spasimo što više ljudi, i da na kraju izvučemo i poginule, odnosno žrtve ove stravične nesreće", rekao je Bjelić.
Kaže da ono što je ovu akciju činilo drugačijom u odnosu na neke u kojima je ranije učestvovao, to što je betonska konstrukcija nastrešnice koja se urušila bila jedna jedinstvena celina.
"Vrlo pažljivo smo morali da radimo na određenim segmentima, kako ne bi ugrozili drugi segment i kako ne bi došlo do dodatnog urušavanja tog nestabilnog objekta. Svi smo morali da radimo ka jedan tim i tako je i bilo na terenu", pojasnio je Bjelić za RSE.
Vaš browser nepodržava HTML5
Građani i dalje pale sveće i ostavljaju cveće
Građani su nastavili i u subotu da dolaze na mesto nesreće, gde pale sveće i ostavljaju cveće u spomen na žrtve.
Novosađani koji su razgovarali sa ekipom RSE u blizini mesta nesreće i dalje su u šoku.
"Zaista kad gledate, plače vam se. Takav strašan događaj", opisao kako se oseća Milenko Petrić.
Njegova sugrađanka Savka Mitrović je rekla da se jako loše oseća povodom nesreće i da je zbog toga došla da zapali sveću.
"Išla sam na groblje, pa sam došla ovde, da zapalim sveću. Nek im je laka zemlja, šta da kažem drugo", rekla je ona.
U Srbiji je danas Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost. Zastave na zvaničnim institucijama su spuštene na pola koplja.
Drugi novembar za Dan žalosti proglasile su i bh. entitet Republika Srpska, dok će u Crnoj Gori Dan žalosti biti sutra.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Srbije je u saopštenju od 2. novembra pozvalo medije da u izveštavanju o jučerašnjoj nesreći u Novom Sadu ne objavljuju neproverene informacije i da događaju "pristupaju s dužnom pažnjom, uz pridržavanje profesionalne etike i odredbi Zakona o javnom informisanju i medijima".
Šta su saopštili nadležni?
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je za Radio-televiziju Srbije da je u toku inspekcijski nadzor kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice.
"I utvrdiće se to zašto nadstrešnica nije bila deo plana rekonstrukcije i ko je utvrdio da ona nije neophodna za rekonstrukciju", rekao je Vesić 2. novembra, dan nakon nesreće.
Prema njegovim rečima, u projektu rekonstrukcije učestvovali Saobraćajni institut CIP, koji je uradio projekat, Infrastruktura železnice Srbije koja je nadležna za stanicu i kineske kompanije, koje su bile izvođači radova.
Infrastruktura železnice Srbije saopštila da nadstrešnica koja je pala "nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica".
Kako su dodali u saopštenju, u okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.
Zavod za zaštitu spomenika o odobrenju za sanaciju nadstrešnice
Zavod za zaštitu spomenika kulture "Novi Sad" naveo je da su "apsolutne neistine" da taj Zavod nije izdao odobrenje i dozvolu za sanaciju nadstrešnice.
U saopštenju se ističe da nije u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture da izdaje mišljenja i uslove koji se odnose na osiguranje konstrukcione bezbednosti objekta.
"Budući da je Železnička stanica zbog svojih kulturno-istorijskih vrednosti evidentirana kao dobro koje uživa prethodnu zaštitu, Zavod je 21. oktobra 2021. godine izdao konzervatorske uslove u kojima je preciziran spisak neophodnih konzervatorskih uslova i mera koje treba izvesti u pogledu očuvanja estetskih i kulturno-istorijskih vrednosti objekta i njegovih delova", navedeno je u saopštenju.
Navodi se se da je, između ostalog, precizirano da "nadstrešnicu iznad glavnog ulaza treba sanirati".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je obraćajući se javnosti zatražio od Višeg tužilaštva u Novom Sadu i Vlade Srbije da lica odgovorna "za ovo što se dogodilo budu procesuirana i strogo kažnjena".
"Tražim i političku odgovornost kada sam pomenuo Vladu Srbije", rekao je Vučić 1. novembra. On je dodao da su odgovorni oni čija je dužnost bila infrastruktura železnica, saobraćajna infrastruktura i bezbednost ljudi.
Naveo je da će neko morati da objasni zašto nadstrešnica nije rekonstruisana kada i cela stanica.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da je u pitanju jedan od najtežih dana postratne istorije Novog Sada.
"Insistiraćemo da se pronađu odgovorni i da odgovaraju oni koji su morali voditi računa o stanju konstrukcije i stanju objekta", rekao je Vučević.
Deo opozicije pozvao vlast na odgovornost
Pokret Kreni - Promeni iz Novog Sada saopštio je da je podneo zahtev za informacije od javnog značaja tražeći sve relevantne informacije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice.
Gradski odbornik koalicije "Bravo" u Novom Sadu Miran Pogačar upitao je nadležne da li su dobili upozorenje građana pre nedelju dana da je napukla zgrada.
Pokret slobodnih građana (PSG) saopštio je da odgovorni imaju svoje ime i prezime.
"To nisu radnici sa mistrijom i malterom, nisu ni izvođači radova, to su oni koji su dogovorili poslove i otvorili stanicu samo da bi se slikali pred izbore. Zahtevamo odgovornost", poručio je PSG.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić ocenio je da Goran Vesić kao nadležni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture treba bez ikakve dileme da bude smenjen ili da sam podnese ostavku.