Republički i pokrajinski poslanici i odbornici u gradskoj Skupštini Novog Sada blokirali su 19. novembra na nekoliko sati 19. novembra ulaz u Više javno tužilaštvo u tom gradu, zahtevajući da se aktivisti opozicioni političari pritvoreni nakon protesta, na kojem je zatražena odgovornost za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice na glavnoj Železničkoj stanici, puste na slobodu.
Na lice mesta je došla policija, koja je od okupljenih zatražila da omoguće "nesmetan rad institucija". Pripadnici policije napravili su kordon između opozicionih poslanika i odbornika i novosadske Palate pravde, u kojoj se nalazi Više javno tužilaštvo, nadležno za istragu pada nadstrešnice na železničkoj stanici 1. novembra.
Kako je javio reporter Radija Slobodna Evropa (RSE), većina suđena zakazana za 19. novembar je odložena. Manji broj je održan, u slučajevima kada su advokati i stranke, uz pomoć policije, uspeli da uđu u zgradu.
Opozicioni poslanici i odbornici nisu ranije najavili skup ispred tužilaštva. Tokom blokade, došlo je do koškanja sa policijom i sudskom stražom.
Okupljeni su, između ostalog, uzvikivali: "Štitite ubice, a nama govorite da se pomerimo" i "Hapsite ubice".
Borislav Novaković, bivši gradonačelnik Novog Sada i šef odborničke grupe Narodni pokret Srbije - Ekološki ustanak rekao je policajcima da se neće skloniti, jer tužilaštvo i sudovi ne rade svoj posao, pošto 19 dana od tragedije u Novom Sadu niko od odgovornih za pad nadstrešnice na železničkoj stanici nije priveden.
"Ja trenutno radim svoj posao, jer je prošlo punih 19 dana otkako je Novi Sad doživeo najveću tragediju u svojoj istoriji i u ovih 19 dana niko nije uhapšen od onih koji su skrivili smrt 15 ljudi. A u isti mah su oni koji su tražili pravdu sada u pritvoru", rekao je Novaković.
Ministarstvo pravde Srbije osudilo je blokadu tužilaštva i suda u Novom Sadu.
"Blokiranje rada tužilaca i sudija u Novom Sadu je najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji. U toku je nezabeleženo ometanje pravde i onemogućavanje rada suda i tužilaštva. Poslanici i odbornici opozicije ne samo da onemogućavaju rad institucija, nego ugrožavaju i bezbednost tužilaca i sudija koje mora da štiti policija", navodi se u saopštenju.
Blokadu je osudila i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković. U saopštenju poslatom medijima blokadu je ocenila kao "pritisak na sudsku vlast".
"Ne pamtim da je u novijoj istoriji naše države zabeležen ovakav vid pritiska na sudsku vlast. Vođe opozicije morale bi da znaju da je nezavisnost sudova preduslov za uređeni pravni poredak i da se pritiscima, vandalskim postupcima i napadima na policijske službenike neće i ne može uticati na odluke sudskih organa", navela je Gojković.
Tužilaštvo u Novom Sadu do sada je saslušalo 71 osobu, ali za sada niko nije lišen slobode.
Zbog pada nadstrešnice 1. novembra u kojem je stradalo 15 ljudi, dok je dvoje teško povređeno, ostavku je tri dana kasnije podneo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić usled pritiska javnosti. On, međutim, nije prihvatio krivicu za tragediju.
U Novom Sadu i Beogradu organizovano je nekoliko protesta na kojima su građani tražili da odgovorni za tragediju budu procesuirani.
Vaš browser nepodržava HTML5
Strukovno udruženje policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" iz Novog Sada saopštilo je da je blokada suda pritisak na pravosuđe i da narušava pravnu državu.
"Ovakvo ponašanje može se smatrati pokušajem uticaja na sudski proces, što nije u skladu sa zakonom i osnovnim principima pravne države. Blokada sudske zgrade ne doprinosi rešavanju problema i ne vodi ka konstruktivnom dijalogu", ocenjuju u tom udruženju.
Udružena novosadska opozicija u Skupštini grada u ponedeljak je pokrenula inicijativu za opoziv gradonačelnika Milana Đurića i tražila njegovu odgovornost za pad nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra zbog koje je život izgubilo 15 osoba. Zahtev za smenu gradonačelnika Novog Sada potpisalo je 30 od 78 odbornika.