'Preduzete mere' protiv 14 osoba nakon nereda u Novom Sadu

Vaš browser nepodržava HTML5

Policija Srbije "preduzela mere" prema 14 lica i nastavlja rad na identifikaciji i privođenju nakon nereda na protestu u Novom Sadu, saopštilo je 6. novembra Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).

Kako je precizirano, policija je za vreme i nakon održavanja protesta u Novom Sadu privela 14 osoba.

Od toga, pet lica je zadržano do 48 sati zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu, dva zbog napada na službeno lice u vršenju službene dužnosti, jedno zbog uništenja i oštećenja tuđe stvari i jedno zbog izazivanja opšte opasnosti.

U saopštenju MUP-a piše i da je jedna osoba predata sudiji za maloletnike zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu, a da je protiv tri lica podneta prekršajna prijava u redovnom postupku.

Za jednu osobu se navodi da nije utvrđena odgovornost, te da je nakon uzimanja izjave puštena.

Prethodno su i Osnovno i Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštili da je nakon nereda na protestu uhapšeno ukupno devet osoba, a da se za jednom traga.

Kako se navodi u saopštenju, šest uhapšenih osoba osumnjičeno je za nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu, jedna zbog uništenja i oštećenja tuđe stvari, jedna zbog napada na službeno lice i jedna zbog izazivanja opšte opasnosti.

"U saradnji sa Policijskom upravom u Novom Sadu i drugim nadležnim inspekcijskim službama, preduzimaju su sve mere i radnje u skladu sa zakonom, u cilju rasvetljavanja i gonjenja učinilaca navedenih krivičnih dela", saopštila su tužilaštva.

Pomoćnik direktora policije Dragan Vasiljević je u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) naveo da je u neredima je lakše povređeno deset policajaca i dva građanina.

Novi Sad dan nakon nereda

Neredi su izbili nakon protesta 5. novembra, sa kojeg se tražila odgovornost vlasti zbog pogibije 14 ljudi u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu. Nakon inicijalnog okupljanja ispred Železničke stanice u Novom Sadu, demonstranti su u protestnoj koloni stigli ispred Gradske kuće.

Tada su grupe muškaraca, uglavnom pod maskama i kapuljačama, počeli da bacaju kamenice i druge predmete ka sedištu gradske vlasti. Razbili su ulazna vrata i prozore, a policija je iz Gradske kuće odgovarala suzavcem.

Sukobi su trajali gotovo tri sata, a nastavljeni su i na ulicama u blizini Gradske kuće.
Policija je privela neke od učesnika u neredima, a opozicione stranke i pojedine nevladine organizacije saopštile su da su hapšeni i mirni demonstranti.

Vaš browser nepodržava HTML5

Nakon protesta u Novom Sadu, policija na incidente odgovorila suzavcem i hapšenjima

'Udar na Vučića', izjavio gradonačelnik Novog Sada

Dan posle nereda, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić obišao je zgradu Gradske kuće koja je oštećena tokom protesta.

"Tražim da se svi oni koji su učestvovali u rušenju Novog sada i rušenju Grdske kuće što pre procesuiraju i kazne po zakonu. Mi ćemo svakko izvršiti procenu celokupne imovine koja je oštećena i uništena i dalje preduzeti adekvatne sudske postupke prema onima koji su tu štetu naneli Gradu Novom Sadu", rekao je Đurić.

Na pitanje o tome da li će podneti ostavku, što je bio jedan od zahteva učesnika protesta u Novom Sadu, Đurić je rekao da su protesti "direktan udar na predsednika države Aleksandra Vučića" i da zahtevi učesnika protesta nemaju veze sa ostavkom bilo koga, ni njega, ni premijera Miloša Vučevića.

Na pitanje Radija Slobodna Evropa zašto policija nije ranije reagovala i sprečila uništavanje zgrade, Đurić je odgovorio da to nije pitanje za njega.

Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić obilazi Gradsku kuću, dan nakon nereda u tom gradu, 6. novembar 2024.

Međusobne optužbe vlasti i opozicije

Vlast je za incidente optužila opoziciju koja je pozvala na protest, a tokom večeri 5. novembra je u Novi Sad došao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se obratio svojim pristalicama ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u tom gradu.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je 6. novembra na konferenciji za medije u Beogradu osudila nasilje tokom nereda navodeći da "onakve slike, onakve scene, ne služe na čast Srbiji".

Rekla je i da će vlast insistirati na punoj odgovornosti za nesreću u Novom Sadu.

"Želim da kažem jasno da želimo i tražimo punu odgovornost za sve, i krivičnu i moralnu i političku, da ćemo insistirati na tome i da se na tome radi, da se nećemo smiriti ni stati dok se to ne ispuni u celosti", rekla je Brnabić.

Opozicija tvrdi da iza incidenata stoji vlast.

Građanske inicijative osudile su postupanje policije u Novom Sadu i zatražile istragu.

"Policija u civilu, često bez pokazivanja legitimacije, nije vidno hapsila pripadnike nasilne grupe, već mirno okupljene građane upotrebljavajući i prekomernu silu", saopštila je 5. novembra ova organizacija.

Novosadska opozicija, koju čine sve odborničke grupe opozicije u Skupštini grada Novog Sada, zatražila je da se iz pritvora puste svi građani koji su učestvovali na protestu i da se brane sa slobode, prenosi Beta.

"Odluka policije da zadrži u pritvoru od 48 časova Mišu Bačulova, Gorana Ješića i druge građane je potpuno neosnovana i skandalozna, jer ne postoji nikakav osnov za to, osim demonstriranja sile i osvete koja je politički motivisana", napisala je novosadska opozicija u saopštenju.

Pročitajte i ovo: Odgovornost za Novi Sad, vlast se krije iza struke

SafeJournalists: Policija nije učinila ništa da spreči nasilje

Mreža SafeJournalists je saopštila da policija "nije učinila ništa da spreči nasilje u Novom Sadu", te da odgovorni moraju da snose posledice.

Oni su u saopštenju, objavljenom 6. novembra, napisali da su novinarske ekipe televizija N1 i Euronews napadnute tokom protesta.

"Iako je na licu mesta bio prisutan veliki broj policajaca, niko nije reagovao", piše u saopštenju.

Dodaje se da su napada naknadno prijavljena nadležnim institucijama.

SafeJournalist mreža najoštrije osuđuje nasilje koje se desilo tokom protesta u Novom Sadu, a posebno napade na novinare.

"Smatramo da su za nasilje koje se sinoć dogodilo u Novom Sadu odgovorni oni koji su naredili policiji da nemo posmatra dešavanja", saopšteno je.

Mreža zahteva da institucije identifikuju i procesiuraju nasilnike i utvrde odgovornost policije za dešavanja na protestu.

"Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana", naglašavaju.

Kako piše u saopštenju, SafeJournalists mreža će o napadima na novinare informisati relevantne nacionalne i međunarodne zainteresovane strane.