Narodna banka Srbije (NBS) je u pisanoj izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) pozvala na povlačenje uredbe Centralne banke Kosova (CBK) kojom je predviđeno da se za plaćanja koriste samo evri, čime je okončana upotreba srpskog dinara, a koja je stupila na snagu 1. februara.
"Narodna banka Srbije smatra da je neophodno bez odlaganja staviti van snage diskriminatorske, protivpravne i nečuvene mere", navode oni.
Zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi (Bislimi) u sredu je rekao da će biti obezbeđena "tranzicija" iz dinara u evro, te da primena odluke ne znači zabranu transfera novca iz Srbije. Takođe je rekao da se nada razgovorima između centralnih banaka Kosova i Srbije, kako bi se pronašao mehanizam za transparentan transfer sredstava.
Iz NBS-a su za RSE kazali da "ne može biti reči" o dogovoru između Centralne banke Kosova i Narodne banke Srbije, nego da je "jedino moguće insistiranje na političkom formatu razgovora"
"To pitanje mora se rešavati isključivo u okviru dijaloga na postojećem nivou", kazali su za RSE.
Do sada se na Kosovu u svim srpskim sredinama, pored evra, koristio i dinar – zvanična valuta Srbije. Pored upotrebe za trgovinu, dinar se koristi i za isplatu plata, penzija i drugih primanja Srbima na Kosovu iz budžeta Srbije.
Iz NBS su ocenili da se ukidanjem upotrebe dinara "direktno ugrožava egzistencija srpskog stanovništva" na Kosovu.
"Što praktično znači nemogućnost isplate zarada, penzija, socijalnih davanja i drugih prihoda srpskom stanovništvu u dinarima", navode.
Narodna banka Srbije poručila je i da će u saradnji sa ostalim državnim institucijama "preduzimati sve potrebne mere vodeći računa o interesima građana Srbije" na Kosovu.
Oni su osporili legitimitet i pravo Centralne banke Kosova da donese uredbu kojom je predviđeno da se za plaćanja na Kosovu koriste samo evri.
Pročitajte i ovo: Odluka Centralne banke Kosova o plaćanju u evrima stupa na snaguKosovska izvršna vlast je saopštila da uredba CBK-a ne znači da će transfer novca iz Srbije biti zaustavljen, kao i da neće biti novčanih kazni za posedovanje valuta drugih zemalja.
Međutim, od 1. februara neće biti dozvoljen unos novca ako institucije koje vrše tu transakciju nemaju licencu CBK-a.
Zamenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi je izjavio da će vlada pokrenuti kampanju informisanja građana o ovoj uredbi.
Vlada Kosova je saopštila da su sve komercijalne banke u zemlji dobile instrukcije da otvore filijale na severu gde se nalaze opštine u kojoj su Srbi većina, dok ih je CBK obavezala da korisnicima obezbede osnovne račune bez ikakvih troškova.
Međunarodna zajednica je tražila da Kosovo odloži sprovođenje ove odluke, uz obrazloženje da postoji zabrinutost da bi mogla imati negativan uticaj na kosovske Srbe.