Osude napada na novinarku ’Danasa’

Napadnuta dok je izveštavala sa događaja: Snežana Čongradin

Medijska udruženja iz Srbije i regiona osudila su u petak, 26. novembra, napad na novinarku beogradskog dnevnog lista "Danas" Snežanu Čongradin i zatražila od nadležnih da procesuiraju odgovorne.

Čongradin je jedan pripadnik ekstremne desnice udario u četvrtak uveče, dok je izveštavala sa akcije grupe nevladinih organizacija koje su prekrečile grafit koji slavi osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića. Čongradin je u izjavi za medije rekla da sumnja da je napadač na nju pripadnik ili simpatizer ekstremno desničarske grupe “Levijatan”.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Željko Bodrožić podsetio je da je ovo drugi incident koji se dogodio Snežani Čongradin u poslednjih mesec dana.

“Zbog toga upozoravamo nadležne organe da najozbiljnije shvate situaciju i istraže oba slučaja, a koleginici Čongradin obvezbede nesmetan život i rad”, rekao je Bodrožić, a objavljeno je na sajtu NUNS-a.

NUNS podseća da ovo nije prvi incident koji je prijavljen nadležnim organima, a u kojem su novinari žrtve pripadnika i simpatizera ekstremne grupe „Levijatan“ i da nijedan od tih slučajeva i dalje nije dobio sudski epilog.

List "Danas" je 3. novembra saopštio da je Snežana Čongradin dobila uvredljive i preteće poruke preko društvene mreže Fejsbuk nakon izjave koju je dala agenciji FoNet. Pretnje koje sadrže direktne poruke, ali i niz audio i video snimaka, Snežani Čongradin je poslao M. Č., tim menadžer jedne od mlađih selekcija Fudbalskog saveza Srbije.

Pročitajte i ovo: ‘Danas’: Uposlenik Fudbalskog saveza Srbije pretio novinarki Snežani Čongradin

Mreža SafeJournalists, koja okuplja više od 8.200 medijskih profesionalaca na Zapadnom Balkanu, saopštila je da se pridružuje Nezavisnom udruženju novinara Srbije, te dodala da zahteva da se Snežani Čongradin pruži neophodna zaštita i svi slučajevi napada na nju u najbržem mogućem roku precesuiraju.

“Ovim putem upozoravamo nadležne organe i javnost da su se u Srbiji u poslednjih mesec dana intenzivirali napadi na novinare od strane ekstrenih grupa i da je neophodno da policija pruži veću zaštitu novinarima tokom protesta, a da tužilaštvo prati ove slučajeve i podnosi krivične prijave po službenoj dužnosti”, navodi Mreža SafeJournalists, uz napomenu da će o ovom slučaju obavestiti sve relevantne domaće i međunarodne aktere.

I Udruženje novinara Srbije (UNS) osudio je napad na novinarku lista "Danas".

UNS je naglasio da očekuje brzu reakciju tužilaštva i pratiće postupanje nadležnih u okviru Stalne radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara i Vladine Radne grupe za bezbednost novinara.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije saopštilo je ranije u petak da osuđuje napad na novinarku dnevnog lista "Danas" Snežanu Čongradin, i pohvalilo brz reakciju policije u privođenju napadača.

"Ministarstvo još jednom ističe da se svim novinarima i medijskim radnicima mora omogućiti da nesmetano rade i obavljaju svoj posao, kao i da njihova lična bezbednost i profesionalni integritet ne smeju biti dovedeni u pitanje“, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i informisanja.

Pročitajte i ovo: Prekrečen grafit ratnom zločincu Mladiću u Beogradu

Aktivistkinje i aktivisti više nevladinih organizacija prekrečili su 25. novembra grafit sa porukom "Ratko Mladić – srpski heroj", koji je bio ispisan na zidu Doma omladine u centru Beograda.

Snežana Čongradin je napadnuta u prisustvu policije dok je uživo prenosila dešavanja kod zida na kojem je bio ispisan grafit. Muškarac ju je udario rukom, ali je brzom intervencijom pripadnika policije u civilu priveden.

Ministarstvo unutrašnjih poslova se do sada nije oglasilo o ovom događaju. Napad na novinarku osudili su Demokratska stranka i pokret Ne da(vi)mo Beograd.

Aktivistkinje i aktivisti nekoliko nevladinih organizacija su ranije istog dana grafit koji veliča Mladića prelepili nalepnicama sa porukom "Ratko Mladić - ratni zločinac", ali su nelepnice skinute nakon nekoliko sati.

Nešto kasnije, aktivisti su prekrečili grafit.

Ratko Mladić osuđen je pred Haškim tribunalom na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona, zločina protiv čovečnosti, istrebljivanja i drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Od jula u Beogradu je na uglu centralnih beogradskih ulica – Njegoševe i Alekse Nenadovića nacrtan mural sa likom Ratka Mladića, koji su aktivisti u više navrata gađali farbom i jajima.

Pročitajte i ovo: Četiri meseca murala ratnog zločinca u Beogradu

Njega su svaki put članovi desničarskih grupacija očistili i ponovo nacrtali delove prekrivene bojom.

Za četiri meseca koliko je mural na fasadi zgrade nijedna gradska institucija ga nije uklonila.

Na njegovo uklanjanje pozvali su i predstavnici međunarodne javnosti, međutim vlasti u Srbiji za sada nisu reagovale.