Broj upisanih u birački spisak nije isto što i broj stanovnika iz popisa, kažu vlasti Srbije

Ilustrativna fotografija

Ministarstvo Srbije za državnu upravu i lokalnu samoupravu (MDULS) saopštilo je u ponedeljka da se broj upisanih građana u birački spisak ne može porediti s brojem stanovnika iz popisa stanovništva.

Ministarstvo je to ukazalo povodom saopštenja desno orijentisanog Srpskog pokreta Dveri u kojem se navodi da je Loznica, grad na zapadu Srbije, po popisu iz 2022. godine imao 72.062 stanovnika, a po zvaničnom vladinom sajtu ima 75.677 birača u biračkom spisku, od čega 59.403 punoletnih birača.

"To znači da ovaj grad ima preko 16.000 više birača nego punoletnih stanovnika", navele su Dveri i najavile da će uputiti zvaničnu prijavu službi OEBS-a za nadzor izbora ODHIR.

Ministarstvo je objasnilo da "popis stanovništva predstavlja faktički broj građana jer se radi po principu anketiranja građana koji su dostupni da daju podatke u trenutku popisa i na dobrovoljnoj je bazi, dok je jedinstveni birački spisak evidencija svih punoletnih građana koji su državljani i imaju prebivalište u Srbiji".

Pročitajte i ovo: Viškovi na biračkim spiskovima u Srbiji

Navedeno je da se birač upisuje u birački spisak po mestu prebivališta, a birač koji ima boravište u inostranstvu po poslednjem prebivalištu pre odlaska u inostranstvo, odnosno po poslednjem prebivalištu jednog od njegovih roditelja, s tim što se u birački spisak upisuju i podaci o njegovom boravištu u inostranstvu.

Takođe, "interno raseljeno lice upisuje se u birački spisak po mestu gde je prijavljeno kao interno raseljeno lice".

Navedeno je i da Ministarstvo unutrašnjih poslova podatke iz službenih evidencija o prebivalištu i boravištu građana dostavlja MDULS koje ih razvrstava po vrstama promena i dostavlja nadležnim opštinskim, odnosno gradskim upravama.

"Podatak o biraču u biračkom spisku isključivo je uslovljen podacima iz drugih službenih evidencija", navodi Ministarstvo.

Vanredni parlamentarni i lokalni izbori održavaju se 17. decembra u Srbiji.

Podsetimo, opozicione stranke i nevladine organizacije koje prate izbore već godinama ukazuju na neažuriran birački spisak. Uoči prošlogodišnjih vanrednih palramentarnih izbora, posmatračka misija Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) uputila je zahtev Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Srbije da se građanima na sajtu ministarstva omogući pregled prijavljenih birača na njihovim adresama.

Vlada Srbije usvojila je u novembru 2021. odluku o osnivanju Radne grupe za eksternu kontrolu Jedinstvenog biračkog spiska, dogovorenu na međustranačkom dijalogu vlasti i opozicije o poboljšanju izbornih uslova.

Pročitajte i ovo: Koliko birača ima Srbija?