Šef posmatračke misije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope na izborima u Srbiji Stefan Šenah (Schennach) izjavio je da nije pozvao na međunarodnu istragu izbora, već da je ponudio Beogradu dvodnevni seminar o problemima izbornog procesa.
Šenah je 23. januara gostujući na televiziji N1 izjavio da na predstavljanju izveštaja o izborima u Srbiji na sednici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) koja je održana 22. januara nije pozvao na međunarodnu istragu izbora, niti da se oni ne priznaju.
"To nije deo mog izveštaja, ja mogu samo da izvestim šta je video moj posmatrački tim i na šta je tim pristao. Mi smo uputili jasnu ponudu dan posle izbora, da se napravi postizborna misija, nadam se da će vlasti u Srbiji tu ponudu prihvatiti", rekao je Šenah.
Umesto poziva da se ponove izbori u Srbiji, za koje je naveo da su obeleženi nepravednim uslovima i proceduralnim neregularnostima, Šenah je pozvao na seminar kakav je organizovao u Severnoj Makedoniji i u Bosni i Hercegovini (BiH).
"Uveren sam da će naredni izbori u BiH biti bolji, a u Severnoj Makedoniji je rezultat seminara bio taj da se opozicija vrati u parlament i prekine bojkot", rekao je on.
Šenah je dodao da vlast u Srbiji zna da je bilo izbornih nepravilnosti.
"Predsednik vaše zemlje i premijerka su mene lično napali, to pokazuje da su nervozni. A to opet pokazuje da znaju da su bile nepravilnosti. Mi kao međunarodni posmatrači nismo nikada bili u situaciji da nas neka vlast kritikuje kao što je slučaj u Srbiji", kazao je Šenah.
Vaš browser nepodržava HTML5
U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova i opština, uključujući i Beograd.
Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" ne priznaje njihove rezultate i vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) optužuje za izbornu krađu.
Prema tim navodima, vlast je uticala na izborne rezultate pored ostalog, kroz fiktivno prijavljivanje građana iz drugih mesta u Srbiji i inostranstva na adrese u Beogradu i njihovo organizovano dovođenje na glasanje. Te građane nazivaju "fantomskim biračima", naglašavajući da oni po zakonu nemaju pravo da budu prijavljeni u Beogradu i glasaju ako tu zaista ne žive.
Pročitajte i ovo: Vlasti u Srbiji 'spremne da se pozabave' preporukama iz izveštaja posmatračke misije o izborimaVlast, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, odbacila je sve optužbe o izbornoj krađi.
Uz opoziciju, na neregularnosti izbora u Srbiji održanih 17. decembra i ranije su ukazali su domaći i međunarodni posmatrači. Nevladina organizacija CRTA, koja je posmatrala izborni proces, ocenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.
OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je da su izbore obeležili i zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države, negativna kampanja i širenje straha.
O decembarskim izborima raspravljao je i Evropski parlament, odakle je poručeno Evropska komisija očekuje od Srbije, kao kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, da na transparentan način ispita sve pritužbe o neregularnostima tokom izbora održanih 17. decembra prošle godine.